Apklausa: smuko pasitikėjimas teismais, kariuomene ir žiniasklaida

Lietuva, NuomonėsPranešimas spaudai
Suprasti akimirksniu
Apklausos duomenų išvados
Apklausos išvados: smuko visuomenės pasitikėjimas teismais, kariuomene ir žiniasklaida. Austin Distel/Unsplash nuotrauka

Nors pasitikėjimas kariuomene smuktelėjo, ši institucija vertinama aukščiausiai

Naujausi „Baltijos tyrimų“ duomenys rodo, kad per pastaruosius du mėnesius labiausiai sumažėjo pasitikėjimas Lietuvos teismais, kariuomene ir žiniasklaida – atitinkamai 3–4 procentiniais punktais. Kitų institucijų vertinimai išliko stabilūs.

Nors pasitikėjimas kariuomene smuktelėjo, ši institucija vis dar yra aukščiausiai vertinama. Apklausos rezultatai rodo, kad 72 proc. gyventojų kariuomenę vertina teigiamai, o 21 proc. – neigiamai. Panašiai vertinama ir policija – ją palankiai įvertino 73 proc. apklaustųjų, neigiamai – 21 proc. Prezidento institucija taip pat sulaukė palankumo – 70 proc. gyventojų ją vertina teigiamai, o 25 proc. kritiškai.

Gyventojai dažniau teigiamai atsiliepia apie Bažnyčią ir „Sodrą“

Gyventojai dažniau teigiamai atsiliepia apie Bažnyčią ir „Sodrą“. Bažnyčią teigiamai vertina 63 proc., o neigiamai – 29 proc. respondentų. „Sodra“ teigiamai vertina 62 proc., neigiamai – 30 proc.

Apklausa atskleidė, kad savivaldybėmis pasitiki 55 proc. apklaustųjų, o nepasitiki 37 proc. Žiniasklaida sulaukė mišrių vertinimų – 48 proc. pasitiki, o 46 proc. nepasitiki.

Mažiausiai pasitikima teismais, Vyriausybe ir Seimu. Teismais pasitiki 36 proc. gyventojų, nepasitiki – 52 proc. Tokiu pačiu pasitikėjimo lygiu (36 proc.) įvertinta ir Vyriausybė, tačiau 59 proc. apklaustųjų ją vertina neigiamai. Seimas sulaukė mažiausio palaikymo – tik 28 proc. pasitiki, o 66 proc. nepasitiki.

Apklausoje dalyvavo 1 018 žmonių iš visos Lietuvos, o rezultatų paklaida siekia 3,1 proc.

Pasitikėjimo Lietuvos institucijomis smukimas yra įtakojamas dezinformacijos, poliarizacijos ir geopolitinės įtampos

Kai kurie galimi veiksniai, kodėl per pastaruosius mėnesius sumažėjo pasitikėjimas teismais, kariuomene ir žiniasklaida: viešai kritikuoti teisėjų sprendimai; nors kariuomenė vis dar vertinama teigiamai, jos pasitikėjimo sumažėjimas gali būti susijęs su neapibrėžtumu tarptautinėje saugumo aplinkoje, įtampomis dėl karo Ukrainoje ar kitais geopolitiniais iššūkiais (gyventojai pagrįstai jaučia didesnį nerimą dėl kariuomenės pajėgumų bei pasirengimo ginti šalį); dezinformacija ir poliarizacija – žmonės mąsto, jog žiniasklaida ne visada objektyviai informuoja, yra šališka.

Parengta pagal Elta.