- Didėja baudos už elektroninių cigarečių pardavimą nepilnamečiams
- Anykščiai rodo pavyzdį Lietuvai
- Daugiau vaizdo kamerų, dažnesnis patruliavimas
Didėja baudos už elektroninių cigarečių pardavimą nepilnamečiams
Seimui pritarus Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms, artimiausiomis dienomis ženkliai didėja baudos už elektroninių cigarečių ar jų pildyklių pirkimą, pardavimą ar perdavimą nepilnamečiams – maksimali bauda sieks iki 820 eurų.
Po pakeitimų įsigaliojimo, už elektroninių cigarečių turėjimą, ne tik rūkymą, bus baudžiami ir patys nepilnamečiai. Jeigu asmeniui daugiau kaip 16 metų, pirmą kartą gali būti skirta nuo 20 iki 50 eurų dydžio bauda, nusižengus pakartotinai – nuo 50 iki 100 eurų. Jaunesnių pažeidėjų drausminimas nesikeičia.
Gydytojams, mokyklų bendruomenėms ir su jaunuoliais dirbantiems specialistams vis garsiau kalbant apie narkotinių medžiagų ir priklausomybių plitimą tarp moksleivių, kai kurios savivaldybės imasi iniciatyvos šias problemas spręsti apjungiant visas susijusias institucijas.
„Nacionaliniai, teisėkūros sprendimai tikrai yra reikalingi ir būtini, tačiau jie efektyviausi tada, kai papildo, apjungia ir įgalina vietos bendruomenių sutarimus ir priimtus sprendimus. Narkotinių medžiagų plitimo mokyklose neįmanoma sustabdyti be mokyklos, tėvų, vietos bendruomenių ir specialistų įsitraukimo. Geriausi sprendimai čia neateina „iš viršaus“, priešingai – juos siūlo kasdien su tuo susiduriantys specialistai,“ – sako Seimo narys Tomas Tomilinas.
Anykščiai rodo pavyzdį Lietuvai
Anot jo, puikus tokių bendrų sprendimų paieškos pavyzdys yra Anykščių rajono savivaldybė, sukvietusi darbo grupę, kuriai buvo pavesta sukurti „Priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimo mažinimo ir prevencijos programą“. Po nuoseklaus kelių mėnesių darbo paruoštas dokumentas, kuriame ne tik atlikta situacijos analizė bei regiono rodiklių palyginimas su visa Lietuva, bet ir iškelti tikslai bei suplanuotos priemonės, kurios padės situaciją keisti, pasidalinta atsakomybėmis.
Darbo grupę inicijavęs Seimo narys T. Tomilinas sako, jog tik veikiant bendrai įmanoma pasiekti norimą rezultatą. „Dažniausiai su problema susiduria mokyklos, tačiau tik todėl, kad vaikai čia praleidžia didžiąją dienos dalį. Net jeigu mokykla tvarkosi puikiai ir užtikrina, jog jos teritorijoje prekyba ir vartojimas nevyksta, jos įtaka baigiasi vos mokinys išeina už vartų. Būtent todėl tas bendradarbiavimas ir sutelktas veikimas yra toks svarbus – būtina dalintis informacija, atsakomybėmis ir veikti nuosekliai, nes problema per didelė, kad pavienės įstaigos ją išspręstų. Džiaugiuosi, kad Antano Bauros vadovaujamos darbo grupės veikloje aktyviai dalyvavo visos su vaiko gyvenimu susijusios rajono įstaigos – nuo mokyklų iki sveikatos biuro, o taip pat kiti tarybos nariai Dominykas Puzinas, Irma Smalskienė, vicemeras Dainius Žiogelis,“ – sako parlamentaras.
Anykščių savivaldybės priimtas priemonių planas apjungia prevenciją: mokinių, tėvų, mokytojų ir kitų specialistų mokymus apie priklausomybių žalą ir pagalbą su jomis susidūrus, taip pat numatoma didinti jaunimo užimtumą siūlant nemokamas, prasmingas veiklas, kurios mažintų pavojingo elgesio rizikas.
Daugiau vaizdo kamerų, dažnesnis patruliavimas
Programoje įtvirtintas saugios aplinkos visiems kūrimas, apimantis ne tik dažnesnį patruliavimą šalia mokyklų ar kitų jaunimo susibūrimo vietų, tačiau ir vaizdo kamerų sistemos plėtrą, konsultacijas apie fizinį saugumą užtikrinančios aplinkos kūrimą.
Numatyti konkretūs veiksmai, kurie leis įstaigoms tinkamai koordinuotis tarpusavyje, aptarti pasiektus rezultatus, planuoti būtinus veiksmus. Tikimasi, jog nuolatinis keitimasis informacija ir veiksmų planavimas atliepiant situacijos pokyčius padės pasiekti programos tikslus ir apsaugoti jaunus žmones nuo žalos sveikatai, o dažnai ir grėsmės gyvybei.
Šalia prevencinių priemonių numatyta ir kompleksinė pagalba šeimoms ir jaunuoliams, kurie patiria priklausomybę. Siekiama didinti paslaugų prieinamumą, užtikrinti, jog moksleivius konsultuos psichologai, priklausomybių specialistai, esant poreikiui bus skiriama reabilitacija. Bus parengta kofinansavimo tvarka priklausomybės ligomis sergančių nepilnamečių gydymo/reabilitacijos tęstinumui užtikrinti bei numatytos biudžeto lėšos. Programoje taip pat numatoma siekti didinti Anykščių rajono savivaldybės investicijas į su bendruomenės bėdomis dirbančių pareigūnų parengimą, kaip tai daro kitos aplinkinės savivaldybės.
„Tokia visapusiška, kompleksinė, ilgalaikė programa, man atrodo, yra geriausias būdas kovoti su jaunų žmonių priklausomybėmis. Nuoširdžiai džiaugiuosi visos komandos darbu ir pasiektu rezultatu. Esu tikras, jog toks bendras veikimas pasiteisins ir kitos savivaldybės perims gerąją Anykščių patirtį“, – sako T. Tomilinas.
Demokrato teigimu, nors ši programa skirta narkotinių medžiagų plitimui jaunų žmonių tarpe užkardyti, ji neabejotinai turės teigiamų pasekmių ilgalaikėje perspektyvoje, mat tinkamai įgyvendinus prevencijos priemones darbe su vaikais ir jaunuoliais, ilgainiui sumažės ir šių medžiagų vartojimas suaugusiųjų tarpe. „Dabar mes gelbėjame savo vaikus nuo grėsmių, kurių jie galbūt iki galo nesuvokia, bet tuo pat metu mes ugdome ir auginome sveikesnę, atsakingesnę, daugiau žinančią suaugusiųjų kartą, kuriai pavyks išvengti priklausomybių ir jų daromos žalos sau ir aplinkiniams“, – sako Seimo narys.
Tyrimų duomenimis, mokyklinio amžiaus vaikų, kurie per paskutinius 12 mėnesių rūkė elektronines cigaretes, skaičius Lietuvoje 2024 metais siekė 19,5 proc. ir yra linkęs augti.
Seimo nario T. Tomilino pranešimas spaudai.