Suprasti akimirksniu
  • Lemonui, Lemonui, Danieliui, Danieliui, Pjerui, Lemonui ... arba kodėl gaminantys vartotojai laikomi „trečiuoju broliu“?
  • Patys AEI gamintojai yra per smulkūs, todėl tiesiogiai biržoje neprekiauja
  • Tai kam tada šis cirkas su AEI kainomis? Dujomis gaminti gi dar brangiau!
  • Ką turėtų daryti naujai išrinkti valdantieji
Šaltiniai
Andrius Gudaitis
Andrius Gudaitis. Asmeninio archyvo nuotrauka

Lemonui, Lemonui, Danieliui, Danieliui, Pjerui, Lemonui ... arba kodėl gaminantys vartotojai laikomi „trečiuoju broliu“?

Delfi vakar pasirodė straipsnis, kad nuo 2025 metų sausio 1 dienos keičiasi „pasaugojimo“ tarifai.

Kaip taisyklė šis pokytis traktuojamas tuo, kad saulėtą dieną elektra biržoje labai pigi ir aukšta kai saulės nėra. Dėl to neva elektros energijos perpardavėjai patiria nuostolius.

Tačiau nutylima, kad AEI (atsinaujinančių energetikos išteklių) gamintojai (ne gaminantys vartotojai, o gamintojai) kaip taisyklė dirba su PPA fiksuotos kainos sutartimis, kurios gali siekti 10-15 metų. Jose kainos svyruoja tarp 0.05-0.07 EUR/kWh. Kitaip tariant – AEI gamintojui nėra svarbu kokia kaina yra biržoje, už savo pagamintą kiekį jis gaus visada 0.05-0.07 EUR/kWh.

Patys AEI gamintojai yra per smulkūs, todėl tiesiogiai biržoje neprekiauja

Jie sudaro sutartis su stambiais pirkėjais ir pasirenka biržoje dirbantį operatorių kaip tarpininką parduoti jų pagamintą kiekį „virtualiai“. Pirkėjas gali būti ir „Nepriklausomas tiekėjas“. „Virtualiai“ parduotas kiekis reiškia, kad jis biržoje matomas kaip parduodamas už biržos kainą, tačiau atsiskaitymas su tarp gamintojo ir pirkėjo vyksta už iš anksto suderintą kainą, kuri su biržos kaina nieko bendro neturi.

Tačiau Nepriklausomi tiekėjai turi vartotojus, kurie naudojasi „biržos“ planais. Klausimas – kam tada biržoje parduoti elektrą pigiau nei perki iš gamintojo ir paskui už tą mažesnę kainą parduodi galutiniam vartotojui? Verslo tikslas gi vienas – uždirbti pelną dabar ir ateityje!

Jei vertinti ne atskiras valandas ar dienas, o savaitės ar mėnesio laikotarpius, pasimatys kitas dėsnis – jei kuriuo nors momentu buvo žema (ar minusinė) kaina biržoje, po to visada seka etapas, kai kaina už tą pačią AEI energiją bus aukšta. Ir čia kiekvienam gali padėti mokykloje išmoktos matematikos pamokos – vertinti reikia ne atskiras valandas, o ilgo periodo (savaitės/mėnesio) rezultatą, kuris akivaizdžiai parodo, kad visos tos elektros išpardavimo „akcijos“ leidžia uždirbti solidų pelną.

Paėmiau 2024.11.16-22 dienas. Pridėtame grafike matosi kada perpardavėjas (virtualaus kiekio) patyrė nuostolį lyginant su biržos kaina ir kada uždirbo pelną. Sumoje per savaitę nei daug, nei mažai - 1.327.157,26 EUR pelno. Ši suma vien iš biržos kainos skirtumo. Papildomai pelnas kraunamas už „virtualaus“ pardavimo komisinius, Nepriklausomas tiekėjas ima papildomai mokestį iš „biržos“ planą pasirinkusio vartotojo ir t.t.

Tai kam tada šis cirkas su AEI kainomis? Dujomis gaminti gi dar brangiau!

Ir čia atsakymas paprastas – yra du taikiniai, į kuriuos nukreipta ši kainų „pasiutpolkė“:

1. Elektros energijos vartotojai – demonstruojant aukštą biržos kainą, kuri nieko bendro neturi su elektros įsigijimo kaina, bandoma įteigti, kad Nepriklausomas tiekėjas pateikia labai patrauklų fiksuotos kainos pasiūlymą. IMKIT GREIČIAU, nes elektra brangs!

2. Trečio brolio vaidmenyje pastatyti gaminantys vartotojai – manipuliuojant biržos kainą norima parodyti kokie neva yra nuostolingi gaminantys vartotojai ir dėl to reikia keisti jiems taikomą „pasaugojimo“ mokestį, kad apsimokėtų pirkti nesaulėtą dieną biržoje nustatytą „aukštos“ kainos elektrą nutylint, kad perkama elektra iš AEI gamintojų nieko bendro neturės su biržos kaina.

Ką turėtų daryti naujai išrinkti valdantieji

1. Surinkti informaciją pavalandžiui kiek elektros buvo supirkta už fiksuotą kainą, o kiek pagal biržos kainą. Imti visus 2024 metus.

2. Pateikti šią palyginamąją informaciją visuomenei.

3. Pareikalauti iš VERT atlikti analizę kiek vartotojai permokėjo dėl biržos spekuliacijos už elektrą, kurią gamintojai parduoda už fiksuotą kainą.