Lietuvoje nėra atominių ar anglimis kūrenamų elektrinių, kurių neapsimokėtų stabdyti, nes paleidimas bus brangus
Atsinaujinančios energetikos gamintojai pardavinėja pagal fiksuotos kainos ilgalaikes sutartys.
Atkreipiu dėmesį, kad elektrą 2024.08.01 prie neigiamų kainų gamino atsinaujinančios energijos šaltiniai, kurie, pasak Martyno, dirba pagal fiksuotos kainos sutartis. Tiesa, yra nežymus skaičius dujų 19 WMh, bet šis generatorius veikia nuolat nepriklausomai nuo kainų, todėl darytina prielaida, kad taip pat dirba su fiksuotos kainos sutartimi.
Todėl kyla natūralūs klausimai:
1. Kiek realiai biržoje parduodama elektros ne pagal „Virtualios PPA“ ar kitokias fiksuotos kainos sutartys, kurių tiesiogiai neįtakoja biržos kaina – pirkėjas įsigijo, o pardavėjas pardavė už iš anksto sutartą ilgalaikę fiksuotos kainos sutartį.
2. Jei tokių PARDAVIMŲ nėra daug, kokiu tikslu naudojama biržos kaina?
Kol kas nelieskime elektros importo, nes ten atskira plati tema.
Į pirmąjį klausimą turbūt atsakymo mums ,„žemės kirminams“, niekas nepateiks. Tačiau gal tai galėtų išsiaiškinti Valius Ąžuolas? Kiek stebėjau komitetų įrašus, jis kaip ir neabejingas šiam klausimui.
Jei PARDAVIMŲ už biržos kainą yra <10%, tai tada galima daryti prielaidą, kad biržos kainos „rodymas“ yra skirtas manipuliacijoms:
1. Manipuliatyviai nustatyti „visiomeninio tiekimo“ ir „garantinio tiekimo“ kainas, nes VERT kainos nustatymo modelyje naudoja būtent biržos kainas ir visiškai nesvarbu, kad „tiekėjas“ iš „gamintojo“ perka pagal virtualias PPA (ar kitas fiksuotos kainos) sutartis. O remiantis aukštomis „visuomeninio” bei „garantinio tiekimo” kainomis pagrįsti ir aukštas „nepriklausomų tiekėjų” teikiamus „fiksuotos kainos” pasiūlymus.
2. Manipuliatyviai susiderėti dėl jūros vėjo elektros generacijos būtinos fiksuotos kainos 20-iai metų pagrindžiant, kad elektros kaina labai šokinėja ir siūloma 0.07 EUR/kWh kaina yra labai gera ir konkurencinga.
3. Parodyti minusines kainas norint susiderėti mažesnę PPA kainą iš mažo atsinaujinančios energetikos gamintojo teigiant, kad saulėtą dieną būna kaina ir minusinė ir tai pirkėjui gaunasi nuostolis, todėl reikia mažinti kainą. Kitaip tariant – šis „biržos kainos“ fiktyvaus nustatymo mechanizmas daro tiesioginę žalą ir Martyno vadovaujamos asociacijos nariams.
4. Nustatyti gaminantiems vartotojams didesnį procentą už „pasaugojimą“ teigiant, kad kai jie gamina elektrą, ji biržoje būna labai pigi arba minusinė, o kai sutemsta kaina labai stipriai pakyla.
5. Iš verslo įmonių turinčių „gaminančio vartotojo“ statusą ir priverstų dirbti pagal „net billing“ sistemą „numauti kelnes“ – saulėtą dieną kainą sumažinti, o nusileidus saulei ženkliai kainą padidinti.
Kiek realiai per biržą PARDUODAMA elektros energijos?
Turbūt priežasčių galima tęsti ir tęsti, tačiau pagrindinis klausimas lieka vienas – kiek realiai per biržą PARDUODAMA elektros energijos?
Atkreipsiu dėmesį, kad esant mažai kainai yra pakraunamas KHAE, o esant aukštai kainai šis šaltinis generuoja elektros energiją. Todėl šis generatorius iš biržos svyravimų turi tiesioginę naudą. Tad reiktų vertinti kiek parduodama elektros biržoje be šio generavimo šaltinio.