Paryžius 2024 – tai turėjo būti šventė sportui
Paryžius 2024 – tai turėjo būti šventė sportui, bet atrodo, kad organizatoriai turi daugiau bėdų nei medalių. Nuo užterštos Senos upės (kurioje, beje, sportininkai turi plaukti – fu!) iki organizacinių nesklandumų – atrodo, kad kiekvieną dieną iškyla naujų problemų. Bet šiandien kalbėsime apie tai, kas sukėlė didžiausią audrą – moterų boksą.
Mūsų pagrindinis „veikėjas“ – Imane Khelif ir Lin Yu-Ting. Šios dvi boksininkai/ės ne tik dominuoja ringe, bet ir sukėlė tikrą audrą už jo ribų. Kodėl? Na, pasirodo, kad kilo rimtų klausimų dėl jų teisės dalyvauti moterų varžybose.
Į šią dramą įsijungė ne tik ekspertai, bet ir mokslas. Buvęs Tarptautinės bokso asociacijos (IBA) generalinis sekretorius Istvan Kovacs pareiškė, kad Khelif yra biologiškai vyras. Bet čia ne šiaip nuomonė – jis remiasi konkrečiais tyrimais. Pasak jo, problema ne testosterono kiekis (kurį, beje, galima reguliuoti), o XY chromosomos. Vajė…
Abi mūsų „žvaigždės“ neišlaikė genetinių lyties testų
Pasirodo, 2023 metų pasaulio čempionate buvo atlikti du lyties tinkamumo testų raundai. Šių testų metu buvo tiriamos ne tik išorinės lytinės charakteristikos, bet ir genetinė informacija. Ir spėkite ką? Abi mūsų „žvaigždės“ neišlaikė šių testų. Kodėl? Nes jų chromosomų rinkinys neatitiko tipinio XX (moteriško) rinkinio.
Dar įdomiau tai, kad po testų Lin Yu-Ting net nebandė apeliuoti rezultatų. O Khelif bandė, bet vėliau savo apeliaciją atsiėmė. Įdomu, ar jos suprato, kad mokslas šiuo atveju nėra jų pusėje? Ką aš ir sakiau, nors man vis bandė įrodyti, kad tai fake news.
Dabar įdomiausia dalis: „stebėk, kaip pešasi biurokratai!“
Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) staiga nusprendė, kad mums reikia naujo mokslinio moters apibrėžimo. Bet tuo pačiu metu jie laikosi pozicijos, kuri, švelniai tariant, kelia antakius.
IOC prezidentas Thomas Bach pareiškė, kad jie orientuojasi tik pagal sportininkų pasus. Taip, jūs teisingai perskaitėte – pagal PASUS. Nes, matyt, paso išdavimo įstaigos dabar turi slaptus genetinius laboratorijų skyrius. Įsivaizduokite pokalbį pasų skyriuje:
„Atsiprašau, ar galėčiau gauti pasą?“ „Žinoma, tik pirmiausia atliksime jūsų chromosomų analizę. Standartinė procedūra, supraskite.“
Bach net drįso pareikšti, kad jei kas nors, gimęs, užaugęs ir turėjęs pasą kaip moteris, negali būti laikomas moterimi, tai jau yra „politiškai motyvuoto kultūrinio karo“ dalis. Nes, matyt, biologija ir mokslas dabar yra tik politinės nuomonės. O jei kas tai kvestionuoja – tai yra hate speech.
Kam gi mums reikia mokslo, kai turime biurokratiją?
Tuo tarpu IBA, kuri atliko realius mokslinius tyrimus, yra nustumta į šoną. Nes kam gi mums reikia mokslo, kai turime biurokratiją?
O tuo tarpu IBA jau oficialiai teigia, kad abi boksininkės neišlaikė lyties tinkamumo testų. Ne vieno, o dviejų!
Čia man sakė, kad IBA susijusi su Rusija, bet nejau jus tikrai manote, kad kažkas dar prieš 2 metus pradėjo baisiai sudėtingą žaidimą, tam kad kažką kompromituoti olimpiadoje? Viskas paprasčiau, net jei putino šunys ir pats putinas pasakys, kad 2+2=4, aš su tuo sutiksiu, nes tai mokslinė tiesa.
Įsivaizduokite, kad esate sportininkė, treniravotės visą gyvenimą, o dabar sužinote, kad jūsų varžovė gali turėti biologinį pranašumą. Kaip jaustumėtės?
Kai kurie žmonės gimsta su intersekso būkle – tai reiškia, kad jų kūnas gali turėti tiek vyriškų, tiek moteriškų biologinių savybių. Bet kadangi jie turi XY chromosomas, jų jėga yra vyriška. Taigi, ką gi mums daryti su šia situacija?
Taigi, ką mes turime? Sportininkes su XY chromosomomis, kurios dalyvauja moterų varžybose
Olimpinis komitetas., kuris negali susitarti, ar mokslas yra svarbesnis už pasą. Ir visuomenę, kuri bando suprasti, ar 2+2 vis dar lygu 4, ar gal dabar tai priklauso nuo to, kas parašyta pase.
IOC, regis, nori ignoruoti problemą ir vadina bet kokią kritiką „neapykantos kalba“. Tuo tarpu daugelis moterų sportininkių jaučiasi nuskriaustos ir negerbiamos. Galbūt laikas pradėti atvirą ir nuoširdų pokalbį apie tai, kaip užtikrinti sąžiningumą sporte, gerbiant visų teises ir orumą? Šiuo atveju moterų teises!
Tuo tarpu abu boksininkai jau užsitikrino medalius, patekdami į pusfinalius, koks višiskai atsitiktinis sutapimas, a ne, kad laimi būtent tie, kas buvo diskvalifikuoti? Būtų baisiai juokinga, jei nebūtų taip tragiška.
Sportą mylime už jo grožį, jėgą ir aistrą. Bet kartais jis atskleidžia ir sudėtingesnes mūsų visuomenės problemas. Šiuo atveju matome, kad biologijos, etikos ir sporto politikos klausimai susipina į sudėtingą mazgą. O ką jūs manote apie šią situaciją?