Obuolių actas padeda kontroliuoti cholesterolį
Dėl stangresnės odos skubame griebtis indikacijų ir leistis botoksą; dėl putlesnės krūtinės – kreiptis į plastikos chirurgus; o dėl varginančių bikini srities plaukelių – išbandyti lazerį, kuris šiai dienai vis dažniau įvardijamas ganėtinai pavojingu. Visgi sveikas aukų nereikalaujantis grožis gali būti be pasekmių – užtenka nuklysti į virtuvę.
Iš tiesų sveikatą gerinančios acto savybės – anokia naujiena. Bėda ta, jog dažniau einame į vaistinę, nei pasikliaujame senolių išmintimi.
Konkrečiau obuolių actas padeda kontroliuoti cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje, be to, pastarasis įvardijamas kaip priemonė, padedanti atsikratyti nereikalingų kilogramų, dargi gerinanti virškinimą ir gydanti daugybę kitų negalavimų[1].
Geresnė kraujotaka. Geriant po dvi stiklines vandens su obuolių actu kasdien, gerėja kraujo atsinaujinimo procesas. Šis gėrimas taip pat padeda nugalėti menstruacijų skausmus, tuo tarpu jei turite kraujuojančių žaizdų, su obuolių actu geriamas vanduo paspartins jų gijimą.
Sveikas žarnynas. Jeigu apsinuodijote maistu, kas pora valandų išgerkite stiklinę virinto vandens su šaukšteliu obuolių acto. Toks pat patarimas taikomas ir užkietėjus viduriams. Tvirtinama, kad obuolių actas apsaugo žarnyną nuo infekcijų, naikindamas puvimo bakterijas ir palaikydamas sveiką mikroflorą.
Greitai išgydomas peršalimas. Jei peršalote ir jus užpuolė sloga, pakvėpuokite vandens ir obuolių acto garais: į stiklinę šilto vandens įpilkite 3 šaukštus obuolių acto, sumirkykite marlės gabalėlį ir uždėkite ant nosies. Ne ką mažiau naudinga nosį skalauti šiltu vandeniu su obuolių actu.
Kalbant apie išorinį priemonės naudojimą, pravartu actą tepti tuo atveju, jei turite ilgai negyjančių žaizdų, taipogi esant nagų grybeliui. Obuolių actas populiarus ir dėl skausmą mažinančių savybių: kankinant anginai pasigaminkite druskos, medaus ir acto kompresą ir dėkite ant kaklo; o skaudant galvai tereikia suvilgyti skudurėlį obuolių acte ir uždėti ant skaudamos vietos.
Obuolių actas – pagalbininkas buityje
Atsikratykite skruzdėlių. Lygiomis dalimis praskieskite actą su vandeniu ir šiuo tirpalu purkškite vietas, kuriose yra vabzdžių.
Išvalykite arbatinuką. Arbatinuke pavirinkite vandenį į jį įpylę acto. Įdomu tai, jog jo įpylę į skalbimo mašinos talpą, skirtą skalavimo priemonei, apsaugosite buitinę techniką nuo kalkių.
Nuvalykite langus. Lygiomis dalimis praskieskite actą su vandeniu ir naudokite kaip valiklį įvairiems paviršiams blizginti – stiklui, plastikui ir pan.
Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje
Kai kuriuose tyrimuose teigiama, kad vaisių actas pasižymi gliukozės kiekį kraujyje mažinančiu poveikiu: žmonėms, kuriems buvo diagnozuotas antrojo tipo diabetas, prieš valgį vartojusiems 30 ml acto, skiesto su 20 ml vandens, gliukozės, insulino ir trigliceridų kiekis kraujyje buvo mažesnis penkias valandas po valgio, lyginant su tiriamaisiais, gavusiais placebą. Negana to, vartojusiųjų raumenys gavo didesnį gliukozės kiekį iš kraujo, o tai savo ruožtu padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ilgalaikėje perspektyvoje.
Tiesa, nors ekspertų nuomonės apie actą yra skirtingos, sutariama dėl vieno: geriausia rinktis nepasterizuotą obuolių sidro actą ar produktus, kurių sudėtyje yra nepasterizuoto obuolių sidro acto, – jų buteliukų dugne būna nuosėdų.
Be kita ko, naudinga vartoti skirtingas acto rūšis: šilauogių, ryžių, vyno bei kitų variantų. Įvairovė susijusi ne tik su skirtingais skoniais, bet ir vienas kitą papildančiais antioksidantais. Svarbiausia negerti gryno acto, o skiesti jį vandeniu ar arbata (priešingu atveju pažeisite dantų emalį bei stemplę)[2].
Tirpdo inkstų ir kepenų akmenis ir neleidžia susidaryti naujiems
Obuolių actas laikomas vienu ekologiškiausių, ir pasižymi geriausiomis gydomosiomis savybėmis ir sudėtimi, kurioje yra kalio, floro, kalcio, fosforo, magnio, geležies ir vitaminų B2, B6 bei C[3].
- Vyšnių actas – nerviniam susijaudinimui nuslopinti.
- Juodųjų serbentų actas iš organizmo pašalina šlapimo rūgštį sergant reumatizmu ir podagra.
- Aviečių actas yra naudingas sergant peršalimo ligomis ir esant temperatūrai.
- Vynuogių actas rekomenduotinas sergant bronchitu bei pradinėmis tuberkuliozės formomis atsikosėjimui palengvinti.
- Žemuogių ir braškių actas tirpdo inkstų ir kepenų akmenis ir neleidžia susidaryti naujiems.
Skauda kojas – ne bėda
Jei daug vaikščiojote arba dirbate stovimą darbą ir vakarais jaučiate sunkumą kojose, užpilkite neskiesto obuolių acto ant delnų ir ištrinkite juo kojas. Esant dideliam spaudimui padės, jeigu ant pėdų dėsite acte pamirkytus skudurėlius. Bet kokiu atveju, kaip ir perkant bet kurį kitą produktą, pirmiausia atidžiai išstudijuokite etiketę: jei sudėtyje yra aromatizatorių ir dažiklių, geriau jo vengti.
Kalbant apie sandėliavimą, acto, kaip žinia, negalima laikyti šaldytuve, nes tokiu būdu jis praranda naudingąsias savybes[4]. Idealiausia aplinka – tamsi vieta, kambario temperatūra ir sandarus butelis.
Ne ką mažiau svarbu įsidėmėti, jog actas tinkamas vartoti ne visiems: žmonėms, sergantiems žarnyno ir skrandžio ligomis, prieš vartojant obuolių actą, būtina pasitarti su gydytoju. Dėl stipraus acto rūgšties poveikio odai, jį vartoti reikėtų atsargiai ir išoriškai – geriau naudoti atskiestą.
Pasigaminkite patys – nenusivilsite
Pagrindinis obuolių acto komponentas – pradėjusios rūgti obuolių sultys[5]. Tuo tarpu kuo obuoliai saldesni, tuo daugiau jų sultyse spirito ir tuo lengviau pasidaro obuolių actas. Geriausiai tinka maži, prinokę ir sultingi obuoliai, surinkti nuo cheminėmis medžiagomis nepurkštų obelų.
Obuolius supjaustykite smulkiai su žieve ir sėklomis, suberkite į emaliuotą puodą, užpilkite karštu vandeniu taip, jog vanduo juos apsemtų, tuomet užberkite cukrumi. Vienam kilogramui obuolių įberkite 100 g cukraus. Puodą pastatykite šiltoje, gerai vėdinamoje patalpoje ir palaikykite dvi savaites, mišinį dažnai pamaišydami. Po dviejų savaičių jį nukoškite, tirščius nuspauskite, o skystį supilstykite į stiklainius (nepilnus) tolesniam rūgimui. Po dviejų savaičių rūgimo obuolių actas bus pagamintas. Tuomet išpilstykite jį į butelius, užkimškite ir pastatykite į tamsią vėsią vietą – ir „voila“!