Suprasti akimirksniu
  • Yra daug kriterijų, į kuriuos derėtų atsižvelgti
  • Derybos – tik su maklerio konsultacija
  • Prieš įsipareigodami 20 metų mokėti įmokas, įsitikinkite, kad esate darbingi
Šaltiniai
Nekilnojamo turto įsigijimo galimybės
Yra daug kriterijų, į kuriuos derėtų atsižvelgti perkant namus. Tierra Mallorca/Unsplash nuotrauka.

Yra daug kriterijų, į kuriuos derėtų atsižvelgti

Dabartiniu momentu, kuomet skolos spaudžia pečius, o koronaviruso pandemija – galvą ir piniginę, gali būti sunku dorotis su paskolomis bei santaupų trūkumu. Tačiau, įdomu tai, kad būstų pirkimo tendencijos nekinta – greičiau atvirkščiai: prekiautojai nekilnojamu turtu tikina, jog lietuviams namų ir sklypų kainos yra nė motais – šluojama taip, kad, rodosi, nė nespėjama gerai pagalvoti.

Jeigu mąstote apie nekilnojamo turto pirkimą, čia esantis sąrašas gali padėti nukreipti paiešką į kriterijus, kurie iš tiesų yra svarbūs, turint omenyje tai, kad konkretūs būsto elementai namų medžioklę padarys žymiai sėkmingesnę, dėl ko galiausiai atsidursite savo svajonių namuose. Kita vertus, nors kambarių skaičius, virtuvės būklė ar kiemo dydis taipogi verti dėmesio, prieš galutinai nusprendžiant vis tik rekomenduojama apsvarstyti ir kitus aspektus.

Sakoma, jog esti trys svarbiausi dalykai, į kuriuos reikia atsižvelgti perkant namus, ir tai yra vieta, vieta ir dar kartą vieta[1]. Žinoma, jūs iš esmės galite apsigyventi bet kuriame laisvame plote, bet nepastebint, jog pastarasis yra prie pat geležinkelio, apleistos miesto dalies ar, dar blogiau, sąvartyno, beveik bet kokie namo privalumai bei malonūs kaimynai išnyks kaip dūmas.

Taigi, jeigu namo sienas galime pakeisti – išgriauti ar perdaryti pagal naujas mados tendencijas – būsto persinešti, deja, nesugebėsime. Todėl būtina atsižvelgti į potencialaus pastato artumą darbo vietos, prekybos centro, mokyklos ar viešojo transporto stotelių atžvilgiu, taip pat atkreipti dėmesį į kaimynystės peizažo žavesį, prieigos ir privažiavimo tinkamumą bei kaimynų, eismo ir naminių gyvūnėlių keliamą triukšmą.

Dargi vertėtų apžvelgti aplinką iš namo vidaus: ar šis turi vaizdą pro langą, išeinantį į rūsį, o gal iš čia kaimynų gyvenimas atsiveria kaip ant delno? Be kita ko, nevalia pamiršti ir kiemo pritaikymo vaikams, augintiniams bei sodininkystei galimybės – galbūt jis rodosi kiek nesaugus ir nepatogus dėl važiuojamosios dalies pakilimo?

Trumpiau tariant, patartina įsitikinti, kad kaimynystė, o ne tik namas, atitinka asmeninius lūkesčius ir atspindi gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, jei norite paprastesnio varianto, pažvelkite į jo išorines savybes: mūrinius namus lengviau prižiūrėti, nebent gyvenate vietoje, kurioje dažni žemės drebėjimai. O gal jums reikia penkių miegamųjų ir tiek pat vonių, nors gyvenate vienas? Didelis namas gali suteikti papildomos erdvės namų biurui, amatams ar meno projektams, bet mokėsite didesnes sąskaitas už šildymą, na, o erdvei užpildyti prireiks daugiau baldų.

Turite atkreipti dėmesį į vietovę, kurioje stovi namas. Chuttersnap/Unsplash nuotrauka.
Turite atkreipti dėmesį į vietovę, kurioje stovi namas. Chuttersnap/Unsplash nuotrauka.

Derybos – tik su maklerio konsultacija

Kiekvienas pirkėjas yra skirtingas, todėl ieškodami tinkamų namų turėsite apsvarstyti, ko konkrečiai norite. Ir visgi, prieš priimdami sprendimą, pagalvokite apie šiuos elementus:

  • Vieta. Būtinai atkreipkite ypatingą dėmesį į vietovę, kurioje perkate namą. Daugelis žmonių nesvarsto darbo aspekto, ypač dabar, kuomet daugiau dėmesio skiriama nuotoliniam darbui. Tačiau vis tiek gali tekti dalyvauti susitikimuose – nepamirškite to.
  • Dydis. Sklypo dydis paveiks įvairius namų naudojimo ir potencialo aspektus. Tuo tarpu sklypo forma įtakos privatumą.
  • Miegamieji. Idealus kiekvienos šeimos miegamųjų skaičius yra skirtingas: jeigu planuojate šeimos pagausėjimą, turėtumėte apsvarstyti namus, kuriuose būtų daugiau miegamųjų nei reikia šiuo metu[2].
  • Vonios kambariai. Pagalvokite, kiek daugiausiai žmonių naudosis kiekvienu vonios kambariu; taip pat įvertinkite vonios ir dušo privalumus bei trūkumus.
  • Virtuvės išdėstymas vaidina svarbų vaidmenį erdvės funkcijoje, mat tuo atveju, jeigu šioje aplinkoje praleidžiate daug laiko, galbūt norėsite apsvarstyti atviresnį virtuvės išdėstymo variantą. Jei ne, tuomet, ko gero, pakaks mažesnės uždaro tipo virtuvės.
  • Namų amžius. Aišku, senesni namai gali turėti savotiško žavesio ir patrauklumo, bet tikėtina, jog tokiems reikės daugiau atnaujinimų, remonto bei patobulinimų.
  • Priežiūra. Į biudžetą įtraukite namų priežiūros išlaidas. Nors dalis projektų gali būti kosmetiniai ir nesunkiai užbaigiami, kitiems gi reikia daugiau laiko bei lėšų.
  • Pardavėjo paskata. Dalis pardavėjų yra labiau motyvuoti nei kiti, o kai kurie yra apatiškesni nekilnojamo turto pardavimo klausimu. Todėl gali būti, kad nebus daug vietos deryboms dėl kainos, dėl ko vertėtų pasitarti su savo makleriu.
  • Pirkimo kaina. Sugalvokite sau tinkamą biudžetą ir būtinai jo laikykitės. Apsvarstykite visas išlaidas ir priimkite sprendimą, kuris atitiktų jūsų finansus bei tikslus.
  • Pagalvokite apie įsipareigojimą. Pirkdami namą su savo partneriu, kuris nėra jūsų sutuoktinis, įsitikinkite, kad turite „pabėgimo“ planą, jei viskas susiklostytų ne taip, kaip tikitės: sudarykite susitarimą dėl nuosavybės teisės suteikimo, hipotekos įmokų ir atsakomybės su advokato pagalba.

Bet kokiu atveju, atminkite, kad namo pirkimas yra vienas didžiausių sprendimų, kuriuos kada nors priimsite, ir nors dauguma mano, kad procesas tolygus naudingai finansinei investicijai, tai yra rizikinga. 

Derybos – tik su maklerio konsultacija. Maria Ziegler/Unsplash nuotrauka.
Derybos – tik su maklerio konsultacija. Maria Ziegler/Unsplash nuotrauka.

Prieš įsipareigodami 20 metų mokėti įmokas, įsitikinkite, kad esate darbingi

Tiesa ta, kad perkant nekilnojamą turtą svarbu tiksliai nustatyti dalykus, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį. Kaip jau aptarėme, būtina atsižvelgti į kelis veiksnius, tokius kaip asmeninis pasirengimas, konkrečios vietos rinkos sąlygos ir įsitikinimas, jog žinote svarbius būsto pirkimo proceso komponentus[3]. Tuo tarpu juos kruopščiai apsvarstę, būsite tikri, kad priimsite sąmoningą sprendimą.

Verta pažymėti ir tai, kad būsto kaina yra tik vienas namo nuosavybės matmuo: būtina atsižvelgti į visas išlaidas, susijusias su draudimu ir namų savininkų asociacijos bei nekilnojamojo turto mokesčiais - priklausomai nuo to, kur gyvenate, jie gali nejučia padidėti.

Patartina užduoti klausimus ir apie priedų, tokių kaip baseinai, šildymo ir vėsinimo sistemos bei pastatai, priežiūrą. Kitaip tariant, įsitikinkite, ar lyginate obuolius su obuoliais: būstas su dideliais mokesčiais, kurio kaina yra maža, galutiniam variante gali atsieiti daugiau nei brangus namas su mažesniais mokesčiais.

Iš esmės nėra visiems galiojančios taisyklės, pagal kurią turite nusipirkti namą iki kol jums sukaks 30 metų. Nemaža dalis iš jūsų galbūt norėsite daugiau lankstumo bei mobilumo, arba jūsų karjeros ir šeimos planai gali pasikeisti, dėl ko verta neatmesti nuomos galimybės. Na, o paskutinis dalykas, apie kurį norite galvoti perkant būstą, žinoma, yra darbo saugumas. Tačiau neapibrėžtumas neabejotinai sužlugdys visas būsto pirkimo perspektyvas.

avatar
Miglė Tumaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
Konrad Sopielnikov. The Most Important Things To Consider When Buying A House fortunebuilders.com
3.arrow_upward