Suprasti akimirksniu
  • Visuomenę bauginanti žiniasklaida įprastus gamtos reiškinius paverčia apokalipsės ženklais
  • Neva apokaliptinės audros – įprastas reiškinys šiltuoju metų sezonu
  • Gąsdinimai paukščių gripu aštrėja: žmonės perspėjami apie mirtinos pandemijos tikimybę
Šaltiniai
Lietuvos orai
Audros, žaibai ir kiti gamtos reiškiniai yra įprasti Lietuvos klimatui. Chutipono Pattanatitinono/Unsplash nuotrauka

Visuomenę bauginanti žiniasklaida įprastus gamtos reiškinius paverčia apokalipsės ženklais

Įvairūs apokaliptiniai gąsdinimai nėra naujiena. Tačiau nepaisant to, jog jų būta visada, pastaraisiais metais įvairaus plauko gąsdinimai apie artėjančią apokalipsę, daugybę mirčių pareikalausiančias ligas ir pražūtingus gamtos reiškinius tapo kone kasdienybe.

Tapo madinga iš eilinių gamtos reiškinių daryti tikrą sensaciją. Nors nei vasariškos audros, nei stiprus vėjas ar keli žaibai nėra kažkokia gamtos anomalija, žurnalistai išsijuosę kartoja priešingai. Jie taip pat nepamiršta paslaugiai priminti, jog dėl to esą kaltas besikeičiantis pasaulio klimatas.

Vieną iš tokio bauginimo atvejų visi pastebėjome vos prieš kelias dienas. Buvo gąsdinama, jog per Lietuvą keliaus siaubinga gamtos anomalija, kurios metu sulauksime didžiulio vėjo ir škvalo, niokojančio visą turtą ar net galinčio nusinešti gyvybes. Meteorologai aiškino, kad audra gali siekti aukščiausią pavojaus lygį, kokio nematėme per daugiau nei 20 metų[1].

Apie tai mirgėjo visų populiariausių žiniasklaidos priemonių antraštės, žinių pranešėjai perspėjo visose televizijose, o mobiliųjų telefonų naudotojai netgi sulaukė perspėjančių žinučių tiesiai į savo telefonus. Nors įspėjimai apie didesnį vėją ir kitus gamtos reiškinius yra visiškai normalūs, tačiau žurnalistai tuo neapsiribojo ir gąsdino, kad per Lietuvą kone praūš apokalipsė. Bet gąsdinimai nepasitvirtino, o iš eilinės audros padaryta sensacija daugeliui sukėlė juoką.

Žiniasklaida mėgsta išpūsti burbulą, kai kalba pasisuka apie orus. Shashanko Sahay/Unsplash nuotrauka
Žiniasklaida mėgsta išpūsti burbulą, kai kalba pasisuka apie orus. Shashanko Sahay/Unsplash nuotrauka

Neva apokaliptinės audros – įprastas reiškinys šiltuoju metų sezonu

Žinoma, žurnalistai tikrai nesnaudė ir išnaudojo meteorologų perspėjimą apie stiprią audrą kone kiekviename straipsnyje įterpdami teiginius, kad tokie orai yra pasaulinio atšilimo padarinys. Jie kažkodėl staiga visiškai pamiršo, jog smarkios audros Lietuvoje pasikartoja kiekvieną šiltąjį metų sezoną.

O didžiausios audros Lietuvos istorijoje buvo fiksuotos visai ne dabar, kaip kad norėtų žaliojo kurso fanatikai. Galingiausios audros ir net žemės drebėjimas Lietuvą aplankė prieš ~du dešimtmečius.

Juokingiausia, kad po daugybės gąsdinančių straipsnių rekordinio lygio audra net neįvyko. Per Lietuvą praėjo tik tamsūs debesys, vėjas ir įprastas lietus.

Kas laukia po tokios pat „besimptomės“ audros kaip ir baisusis besimptomis koronavirusas, kurio įkaitais buvome kelerius metus? Galbūt nauji „žalieji“ mokesčiai, nauji įspūdingi pasiūlymai, kaip gelbėtis po neva apokaliptinės vasaros ir ateityje vėl pasikartosiančių panašių reiškinių? Juk dėl visų gamtos išdaigų, lyg susitarus, kaltinamas pražūtingas pasaulinis atšilimas.

Eilinė vasariška audra populiariems žiniasklaidos šaltiniams tapo puikia proga priminti apie klimato kaitą. Ekrano nuotrauka
Eilinė vasariška audra populiariems žiniasklaidos šaltiniams tapo puikia proga priminti apie klimato kaitą. Ekrano nuotrauka

Lietus su ledukais, stiprus vėjas, žaibai ir kiti trumpalaikiai orų pasikeitimai dabar vadinami akivaizdžiais pasaulinio atšilimo padariniais. Nors kiekvienais metais, net ir prieš kelis dešimtmečius ar šimtmečius, žmonės susidurdavo su audromis, krušomis ir kitais gamtos reiškiniais. Ne apokaliptinėmis anomalijomis, o visiškai normaliais gamtos reiškiniais, kurie dabar pristatomi kaip artėjančios pasaulio pabaigos pranašai.

Gąsdinimai paukščių gripu aštrėja: žmonės perspėjami apie mirtinos pandemijos tikimybę

Įspūdingo lygio gąsdinimai neapsiriboja tik orais ar dabar jau užmarštimi tapusiu koronavirusu. Tikriausiai visi ne kartą girdėjome apie atslenkantį paukščių gripą, dėl kurio kaskart skaudžiai nukenčia paukščius auginantys ūkininkai. Juk tai yra mirtina naminių paukščių liga, kurią sukelia H5N1 virusas[2].

Nors dažniausiai paukščių gripas Lietuvoje praslenka tik pro smulkius ūkius, šiais metais jis jau buvo užfiksuotas komerciniame, 6,3 tūkst. kalakutų auginusiame ūkyje. Dėl to ne tik reikėjo saugiai atsikratyti paukščių bei išdezinfekuoti visą ūkio teritoriją, bet ir nustatyti net 3 kilometrų apsaugos ir 10 kilometrų priežiūros zoną[3].

Jau aiškinama, kad paukščių gripas gali pasklisti tarp žmonių ir sukelti mirtiną pandemiją. Engino Akyurto/Unsplash nuotrauka
Jau aiškinama, kad paukščių gripas gali pasklisti tarp žmonių ir sukelti mirtiną pandemiją. Engino Akyurto/Unsplash nuotrauka

Įdomu tai, jog pastaruoju metu vis garsiau perspėjama, kad paukščių gripo H5N1 viruso potipio plitimas nebeapsiriboja tik paukščiais. Pranešama apie užsikrėtusias naujas gyvūnų rūšis ir net žmones. Nors tai nėra naujiena ir apie galimybę, kad paukščių gripu gali užsikrėsti ne tik paukščiai, buvo kalbama jau ne vienerius metus, dabar bandoma piešti apokaliptinius vaizdinius.

Populiarūs naujienų portalai mirgėte mirga nuo perspėjančių atraščių apie tikimybę, kad paukščių gripas gali pradėti plisti tarp žmonių[4], o jo mirtingumas pranoks koronavirusą[5]. Net ir Nacionalinio transliuotojo puslapyje galima rasti bauginančių antraščių, kad iš visų užsikrėtusiųjų daugiau nei pusė tiesiog numirs, nes „mirtingumo rodiklis siekia 52 proc.“[6].

Jau daug metų egzistuojanti liga dabar naudojama tam, kad skaitytojai būtų gąsdinami dėl galimos naujos pandemijos[7] ir pasaulio nepasirengimo ją iškęsti[8]. Čia, kaip jau įprasta, puikiai prisideda baimę sėti mokanti Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), lyg tarp kitko pranešanti apie kuriamas vakcinas ir vaistus. Tad nereikėtų nustebti, jei tuoj pasirodys paslaugios farmacijos kompanijos ir nuomonės formuotojai, siūlantys antrąjį „Petys už petį“ dublį. Arba politikai, paslaugiai raginantys kurti pandeminius įstatymus ir rengtis būsimiems protrūkiams, tam išleidžiant milijonus ar net milijardus.

Juk didžiausias biznis – tai žmonių baimė ir besąlyginis patiklumas. Ko bijosime rytoj? Galbūt „mirtino“ vandens ar „mirtinos“ mėsos?