Suprasti akimirksniu
  • Ketvirtadienį po svarstymo Seimas pritarė Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją tyrusios laikinosios komisijos išvadoms
  • Su įslaptinta informacija susipažinti galimybę turėjo 82 Seimo nariai
  • Į parlamentinio tyrimo išvadas sureagavo ir šalies vadovas Gitanas Nausėda
Šaltiniai
gn
Prezidentas Gitanas Nausėda. ELTA nuotrauka

Ketvirtadienį po svarstymo Seimas pritarė Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją tyrusios laikinosios komisijos išvadoms

Už laikinosios komisijos išvadą balsavo 64 Seimo nariai, prieš – 44, susilaikė – 13.

Prieš savaitę parlamentas VSD pranešėjo komisijos išvadoms pritarė po pateikimo, tačiau netrukus dalis opozicijai priklausančių parlamentarų kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT), prašydami išsiaiškinti, ar parlamentinio tyrimo komisija veikė teisėtai.

Su įslaptinta informacija susipažinti galimybę turėjo 82 Seimo nariai

Su įslaptinta parlamentinio tyrimo informacija, žymima grifu „Slaptai“, gali susipažinti 82 Seimo nariai, turintys atitinkamus leidimus. Visgi, iki svarstymo Seime su įslaptintais dokumentais buvo susipažinę tik 19 komisijos veikloje nedalyvavusių parlamentarų.

Išvadose yra teikiami siūlymai, susiję su atliktu parlamentiniu tyrimu. Seimas raginamas svarstyti dėl Žvalgybos kontrolierių įstatymo pakeitimų, suteikiant ombudsmenui teises ir pareigą atlikti kriminalinę žvalgybą atliekančių institucijų veiklos teisėtumo priežiūrą. Taip pat siūloma stiprinti VSD ir STT parlamentinę kontrolę, peržiūrėti parlamentinės kontrolės teisinė reglamentavimą, jog institucijos Seimui privalėtų pateikti visą reikalingą informaciją. Tarp rekomendacijų – ir raginimai užtikrinti Seimo vaidmenį skiriant ir atleidžiant VSD ir STT vadovus, jų pavaduotojus.

Į parlamentinio tyrimo išvadas sureagavo ir šalies vadovas Gitanas Nausėda

Prezidentūros teigimu, tai „desperatiškas bandymas paveikti prezidento rinkimų rezultatus“ ir kartu mėginimas „diskredituoti valstybę ir jos konstitucinius principus“. Daukanto aikštė tikina, kad Seimo laikinoji komisija yra politizuota, o pateiktos išvados nukreiptos ne tik prieš prezidentą, bet ir daugelį valstybės institucijų.

Visgi, Seimo koridoriuose kalbama apie galimą Prezidentūros spaudimą parlamentarams, skatinant išvadų nepalaikyti.

Parengta remiantis ELTA.