Vežėjai galės rinktis iš kelių rinkliavos apskaičiavimo būdų
Vežėjams artėja reikšmingi pokyčiai – įprastos vinjetės bus panaikintos, o jų vietą užims nauja elektroninė sistema. Nuo 2027 m. už naudojimąsi mokamais keliais teks atsiskaityti pagal realiai nuvažiuotą atstumą, naudojantis „Via Toll“ sistema. Tokiu būdu bus atsisakyta iki šiol galiojusio modelio, kai mokestis buvo mokamas už tam tikrą laikotarpį, nepriklausomai nuo to, kiek kilometrų transporto priemonė iš tiesų nuvažiavo.
Pasak valstybinių kelių operatorės „Via Lietuva“, naujoji sistema vežėjams suteiks kelis rinkliavos apskaičiavimo būdus. Jie galės naudotis mobiliąja programėle, transporto priemonėse įrengtais OBU įrenginiais arba kitais integruotais technologiniais sprendimais[1].
Tuo metu vairuotojams, kurie nesinaudoja išmaniaisiais telefonais, bus sudaryta galimybė savitarnos portale įsigyti vienkartinį maršruto bilietą konkrečiai kelionei.

Mokestis bus apskaičiuojamas automatiškai
Naujoji „Via Toll“ sistema bus integruota su „Regitros“ duomenų baze. Tai reiškia, kad įvedus Lietuvoje registruotos transporto priemonės valstybinį numerį, jos techniniai duomenys bus užpildomi automatiškai. Kiekvienos kelionės metu sistema įvertins transporto priemonės parametrus bei mokamais keliais nuvažiuotą atstumą ir pagal tai apskaičiuos galutinę mokėtiną rinkliavą.
Atsiskaityti už naudojimąsi mokamais keliais bus galima elektronine bankininkyste, mokėjimo ar kuro kortelėmis bei Europos elektroninės rinkliavos paslaugų teikėjų sprendimais. Skirtingai nei dabar, galimybės atsiskaityti grynaisiais pinigais nebeliks.
Rinkliavos kontrolę užtikrins apie 600 stebėjimo taškų tinklas visoje Lietuvoje. Kameros realiuoju laiku tikrins, ar transporto priemonė naudojasi mobiliąja programėle, OBU įrenginiu arba turi galiojantį maršruto bilietą. Dar iki oficialaus sistemos įsigaliojimo vežėjai galės ją išbandyti – bandomasis laikotarpis planuojamas likus vienam–dviem mėnesiams iki 2027 m. sausio 1 d.
Vinjetės išnyks, tačiau lengvatos išliks
Pradėjus veikti „Via Toll“, dabartinė vinječių sistema bus galutinai panaikinta. Iki 2026 m. liepos 1 d. dar bus galima įsigyti visų rūšių vinjetes, tačiau po šios datos bus prekiaujama tik vienos dienos, savaitės ir mėnesio vinjetėmis. Vežėjai, kurie bus įsigiję metines vinjetes, galės kreiptis dėl kompensacijos už nepanaudotą jų galiojimo laikotarpį.
Nors keisis pati atsiskaitymo tvarka, rinkliavos dydį ir toliau lems transporto priemonės svoris, emisijų klasė bei naudojamų degalų rūšis. Kaip ir anksčiau, mažiau taršiam transportui bus taikomos lengvatos – M2, M3, N1, N2 ir N3 kategorijų elektromobiliams bei vandeniliu varomoms transporto priemonėms numatyta 75 proc. kelių naudotojo mokesčio nuolaida.
„Via Lietuva“ skaičiuoja, kad įdiegus naująją sistemą kasmet bus surenkama apie 110 mln. eurų kelių naudotojo rinkliavos. Tikimasi, kad toks modelis leis tiksliau paskirstyti mokesčius pagal realų naudojimąsi keliais ir užtikrins stabilesnį kelių infrastruktūros finansavimą. Šiemet kelių sektoriui iš viso skirta 815,5 mln. eurų, iš jų 436,6 mln. eurų sudaro Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšos, 200,1 mln. eurų – Europos Sąjungos finansinė parama, o Kelių fondui numatyta 178,8 mln. eurų.