Organizacija · 1 įrašas

Fiat: kurios šalies markė, FIAT reikšmė, Fiat 500, Panda, Ducato ir Fiat Lietuvoje

Fiat
Logotipas: Fiat, Public domain, Wikimedia Commons

Italijos automobilių markė (Fiat Automobiles, Turinas), Stellantis grupės dalis

Kilmės šalis
Italija
Įkurta
1899 m. liepos 11 d., Turinas
Įkūrėjai
investuotojų grupė, tarp jų Giovanni Agnelli
Pavadinimas
Fabbrica Italiana Automobili Torino – Italijos automobilių gamykla Turine
Būstinė
Lingotto, Turinas
Savininkė
Stellantis (nuo 2021 m.); 2014–2021 m. – Fiat Chrysler Automobiles
Vadovas
Olivier François (nuo 2021 m.)
Pagaminta 2023 m.
apie 1,35 mln. automobilių
Europos metų automobiliai
9 (124, 128, 127, Uno, Tipo, Punto, Bravo/Brava, Panda, 500)
Svarbiausios gamyklos
Mirafiori (Turinas), Pomigliano d'Arco, Atessa (Ducato), Tychy (Lenkija), Betimas (Brazilija)
Eisme Lietuvoje
6 251 lengvųjų automobilių (Regitra, 2026-07-03)

Fiat – 1899 m. Turine įkurta Italijos automobilių markė, didžiausia šalies automobilių gamintoja ir dabar Stellantis dalis. Pavadinimo reikšmė, Lingotto gamykla, Fiat 500 ir Panda, devyni Europos metų automobiliai, Ducato ir Fiat Lietuvoje.

Kas yra Fiat

Fiat (Fiat Automobiles S.p.A.) – Italijos automobilių markė, kurios būstinė yra Lingotto rajone, Turine. Pavadinimas – tai santrumpa Fabbrica Italiana Automobili Torino, „Italijos automobilių gamykla Turine“. Fiat istorija prasidėjo 1899 m., kai buvo pagamintas pirmasis automobilis 3½ HP. Fiat – didžiausia Italijos automobilių gamintoja, o daugiau nei 20 metų, iki devintojo dešimtmečio pabaigos krizės, ji buvo didžiausia automobilių gamintoja Europoje ir trečia pasaulyje po General Motors ir Ford.

2014 m. Fiat susijungė su amerikiečių Chrysler į Fiat Chrysler Automobiles (FCA), o nuo 2021 m. markė priklauso Stellantis grupei kartu su Peugeot, Citroën ir Opel. 2023 m. Fiat pagamino apie 1,35 mln. automobilių. Lietuvoje eisme daugiau nei 6 tūkst. Fiat, iš jų daugiausia – Ducato furgonų ir mažųjų Fiat 500. Šis profilis – automobilių markių katalogo dalis.

Fiat 500
Fiat 500 (2007) – retro stiliaus miesto automobilis, gaminamas Lenkijoje, Tychy. Nuotr.: Ad Meskens, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons.

1899 m. Turinas: Agnelli ir pirmieji Fiat

1899 m. liepos 11 d. Turine investuotojų grupė, tarp kurių buvo ir Giovanni Agnelli, įkūrė bendrovę FIAT. Pirmoji gamykla atidaryta 1900 m.: joje 35 darbuotojai pagamino 24 automobilius 3½ HP. Šis automobilis buvo sukurtas pagal iš Ceirano GB & C nupirktą projektą ir turėjo dviejų cilindrų priešpriešinį 697 cm³ variklį. 1903 m. Fiat pagamino pirmąjį sunkvežimį ir 135 automobilius, o 1906 m. – jau 1 149. Bendrovės akcijos pradėtos kotiruoti Milano biržoje.

1908 m. pirmasis Fiat eksportuotas į JAV, tais pačiais metais pagamintas pirmasis Fiat lėktuvo variklis, o Fiat taksi paplito Europoje. 1910 m. Fiat jau buvo didžiausia Italijos automobilių bendrovė, o JAV, Poukipsyje, veikė jos gamykla. Fiat tuomet buvo prabangūs automobiliai: JAV jis kainavo 4 000 dolerių, kai Ford Model T – 825 dolerius. Pirmojo pasaulinio karo metais visos Fiat gamyklos gamino lėktuvus, variklius, kulkosvaidžius, sunkvežimius ir greitosios pagalbos automobilius sąjungininkams, o po karo pasirodė pirmasis Fiat traktorius 702.

Lingotto ir Italijos rinkos dominavimas

Dvidešimtojo dešimtmečio pradžioje Fiat užėmė 80 % Italijos automobilių rinkos. 1921 m. darbininkai užėmė Fiat gamyklas ir iškėlė raudonąją vėliavą, tačiau socialistai netrukus įsakė užėmimą baigti. 1923 m. atidaryta penkių aukštų Lingotto gamykla Turine – tuo metu didžiausia Europoje ir pirmoji Fiat gamykla su surinkimo konvejeriu. Žaliavos patekdavo į apačią, o pagaminti automobiliai išvažiuodavo ant stogo, kur buvo įrengta bandymų trasa. 1925 m. Fiat kontroliavo 87 % Italijos automobilių rinkos. 1928 m. su modeliu 509 Fiat į automobilio kainą įtraukė draudimą.

Antrojo pasaulinio karo metais Fiat gamino karinę techniką Italijos kariuomenei ir aviacijai: naikintuvus, tokius kaip dvisparnis CR.42 Falco ir G.55, lengvuosius tankus ir šarvuočius. 1943 m. kovo 5 d. Fiat Mirafiori gamykloje Turine prasidėjo pirmieji karo metų Italijoje masiniai streikai. Nuvertus Mussolini, Agnelli šeima dėl ryšių su fašistų režimu buvo nušalinta nuo Fiat valdymo ir sugrįžo tik 1963 m., kai įkūrėjo anūkas Gianni Agnelli tapo generaliniu direktoriumi, o 1966–1996 m. – valdybos pirmininku.

Fiat 500 ir 600: Italijos motorizacija

Pokariu Fiat sukūrė mažus ir pigius automobilius, su kuriais italai pirmą kartą sėdo prie vairo. 1955 m. pasirodė Fiat 600, o 1957 m. – Dante Giacosos sukurtas mažytis Fiat 500, pramintas „Bambino“. Per 18 gamybos metų (1957–1975) parduota daugiau nei 4 mln. šių automobilių. Šeštajame dešimtmetyje Fiat 500 buvo vienas nedaugelio tiesioginių britų Mini konkurentų. 1970 m. Fiat Italijoje dirbo daugiau nei 100 tūkst. žmonių, o bendrovė čia pagamino rekordinius 1,4 mln. automobilių.

Fiat Rytų Europoje: Žiguli ir Polski Fiat

Fiat technika turėjo didelę įtaką ir Rytų Europai. Sovietų Sąjungos AvtoVAZ gamykloje Toljatyje nuo 1970 m. gamintas VAZ-2101 „Žiguli“ (eksporte – Lada) buvo licencinė 1967 m. Europos metų automobilio Fiat 124 versija, smarkiai pakeista sovietiniams keliams ir klimatui. Gamykla ilgai negalėjo patenkinti paklausos, ir pirkėjai automobilio laukdavo metų metus. Taip Fiat 124 tapo ilgamečio sovietinių „Žigulių“ šeimos pagrindu. Lenkijoje gamintas mažasis Fiat 126, daugelyje šalių parduotas kaip Polski Fiat 126p: Italijoje jo pardavimai baigti 1993 m., o Lenkijoje gamyba tęsėsi iki 2000 m. Iš viso pagaminta apie 4,7 mln. Fiat 126. Lenkijos Tychy gamykla Fiat svarbi iki šiol: čia gaminamas Fiat 500.

Uno, Panda, Punto: Europos metų automobiliai

Europos metų automobilio apdovanojimą Fiat modeliai pelnė devynis kartus – daugiau nei bet kurios kitos markės: 124 (1967), 128 (1970), 127 (1972), Uno (1984), Tipo (1989), Punto (1995), Bravo/Brava (1996), Panda (2004) ir 500 (2008). Visas Fiat grupės markes skaičiuojant, apdovanojimų – dvylika.

1980 m. Ženevos parodoje pristatyta pirmoji Panda, kurią sukūrė Giorgetto Giugiaro ir Aldo Mantovani iš Italdesign. Tai buvo paprastas, pigus ir lengvai prižiūrimas automobilis, kurio pirmoji karta gaminta iki 2003 m., o nuo 1983 m. – ir su keturių ratų pavara. Pavadinimas kilęs iš romėnų keliautojų globėjos deivės Empandos vardo. Per 40 metų pagaminta daugiau nei 7,8 mln. Pandų. 1983 m. pasirodęs Uno buvo perkamiausias Fiat Jungtinėje Karalystėje, o 1993 m. pristatytas Punto (Didžiojoje Britanijoje parduodamas nuo 1994 m.) atnaujino markės sėkmę.

Fiat Panda
Trečiosios kartos Fiat Panda, gaminama Pomigliano d'Arco gamykloje Italijoje. Nuotr.: Vauxford, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons.
ModelisKlasėGaminamas
500 (Cinquecento)mažas miesto1957–1975; nuo 2007; 500e nuo 2020
Pandamažas miestonuo 1980, keturios kartos (4-oji – Grande Panda)
Puntomaža1993–2018
Unomaža1983–1995 Europoje
Tipokompaktinėpirmoji karta – Europos metų automobilis 1989 m.; nauja – nuo 2015
Multiplašešiavietis vienatūris1998–2010
Ducatofurgonasnuo 1981

Multipla – šešios vietos dviejose eilėse

1998 m. lapkritį Italijoje pradėtas pardavinėti Fiat Multipla buvo trumpesnis už Bravo hečbeką, tačiau platesnis už konkurentus: jame buvo dvi eilės po tris sėdynes. Multipla išvaizda skyrė visuomenę – 77.lt jį vadino „bjauriuoju ančiuku“, tačiau 1999 m. jo dizainas buvo eksponuojamas Niujorko modernaus meno muziejuje (MoMA), o žurnalas Top Gear 2001–2004 m. keturis kartus iš eilės jį rinko metų šeimos automobiliu. Multipla Blupower tapo pirmuoju serijiniu automobiliu, varomu tik suslėgtomis gamtinėmis dujomis – be benzino sistemos.

Fiat Multipla
Pirmosios versijos Fiat Multipla su išskirtine priekio forma. Nuotr.: Rudolf Stricker, Attribution, Wikimedia Commons.

Ducato: populiariausias kemperių pagrindas

Furgonas Fiat Ducato gaminamas nuo 1981 m. kartu su PSA (dabar Stellantis) daugiausia Sevel gamykloje Atessoje, Italijoje. Jis parduodamas ir kaip Citroën Jumper, Peugeot Boxer, Opel Movano, Toyota Proace Max, o Šiaurės Amerikoje – Ram ProMaster. Pagaminta daugiau nei 3,5 mln. Ducato, o Europoje apie du trečdalius kemperių sukonstruoti būtent ant Ducato važiuoklės. Elektrinė versija pristatyta 2019 m. Ducato pavadinimas kilęs iš senosios monetos dukato, kaip ir ankstesnių Fiorino bei Marengo.

Fiat e-Ducato
Elektrinis Fiat e-Ducato. Nuotr.: Alexander Migl, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons.

FCA ir Stellantis

2000 m. Fiat dalis Europos rinkoje siekė 9,4 %, o 2004 m. vasarą nukrito iki 5,8 %. Tuomet bendrovei vadovauti pradėjo Sergio Marchionne, ir iki 2009 m. kovo rinkos dalis vėl išaugo iki 9,1 %. 2009 m. sausį Fiat įsigijo 20 % JAV Chrysler akcijų ir po 25 metų pertraukos grįžo į Šiaurės Ameriką su Fiat 500, gaminamu Meksikoje, Toluca. Ten pat gamintas ir Dodge Journey bei jo dvynys Fiat Freemont. 2014 m. spalio 12 d. įsigaliojo Fiat ir Chrysler susijungimas į Fiat Chrysler Automobiles, o 2021 m. FCA susijungė su prancūzų PSA – taip atsirado Stellantis. Nuo 2021 m. Fiat vadovauja Olivier François.

Dabar Fiat gamą Europoje sudaro daugiausia maži automobiliai: Topolino keturratis, 500 ir Panda, Grande Panda, 600 krosoveris, Tipo, Doblò ir Ulysse vienatūriai bei furgonai. Fiat nesiūlo didelių šeimos ar vadovų klasės automobilių – šias klases grupėje dengia Alfa Romeo, Lancia ir Maserati. Elektrinį 500e Fiat pristatė dar 2013 m. Kalifornijoje, o dabartinė elektrinė 500 versija ir elektrinė Grande Panda parduodamos Europoje.

Fiat ženklas: nuo lauro vainiko iki rombų

FIAT raidės savitu logotipu pirmą kartą panaudotos 1901 m. Nuo 1931 m. naudotas raudonas skydas, o 1968 m. pristatytas „rombinis“ logotipas – keturi sujungti rombai su raidėmis F, I, A ir T. Sportiniai modeliai (124 Spider, X1/9, Abarth versijos) ilgai turėjo senąjį lauro vainiko ženklą. 1983 m. Uno gavo groteles su penkiomis 18 laipsnių kampu pasvirusiomis chromo juostomis, atkartojančiomis rombų logotipą. 1999 m., minint šimtmetį, sugrąžintas lauro vainiko stiliaus ženklas.

Fiat ralyje

Fiat 124 Sport Spider, paruoštas kartu su Abarth, pasaulio ralio čempionate laimėjo etapų 1972–1973 m., o 1974 m. Portugalijos ralyje užėmė visas tris prizines vietas. Jį pakeitęs Fiat 131 Abarth 1976–1981 m. laimėjo 18 pasaulio ralio čempionato etapų, du pilotų (1978 ir 1980 m.) ir tris gamintojų (1977, 1978 ir 1980 m.) titulus. Vėliau grupės ralio programą perėmė Lancia, o Fiat Grande Punto S2000 2006 m. ir 2009–2011 m. laimėjo Europos ralio čempionatą.

Fiat Lietuvoje

Regitros atvirais duomenimis (2026 m. liepos 3 d.), Lietuvos kelių transporto priemonių registre buvo 9 563 lengvųjų Fiat automobilių, iš jų 6 251 turėjo teisę dalyvauti viešajame eisme. Tai 0,4 % visų eisme dalyvaujančių lengvųjų automobilių ir 27-oji vieta tarp markių. Pusė registre esančių Fiat pagaminti 2007 m. arba anksčiau – tai vienas seniausių markių parkų Lietuvoje. Dažniausias Fiat Lietuvos keliuose – Ducato, registruotas kaip lengvasis automobilis (keleiviniai mikroautobusai ir kemperiai), toliau – Fiat 500, Punto ir Doblo.

Fiat Lietuvoje – daugiausia dyzelinė markė: iš 9 563 registre esančių Fiat dyzeliniai yra 6 583 (69 %), benzininiai – 2 395, o elektrinių, daugiausia Fiat 500e, – 188. Naujų Fiat lengvųjų automobilių registruojama nedaug: 2016 m. – 138, 2025 m. – 27.

#ModelisEisme (vnt.)Pusė pagaminta iki (metai)
1Ducato1 5082005
25008062014
3Punto5052006
4Doblo4892007
5Freemont3642013
6Scudo3092007
7Tipo2532018
8Bravo2152008
9Croma2102007
10500X1992017
DegalaiAutomobiliųDalis
dyzelinas6 58368,8 %
benzinas2 39525,0 %
benzinas ir dujos2792,9 %
elektra1882,0 %
benzinas ir elektra (hibridai)560,6 %
benzinas/suskystintos naftos dujos230,2 %
Metai201820192020202120222023202420252026 (I pusm.)
Nauji Fiat127373991542213273

Kur gaminami Fiat

Italijoje Fiat gamyklos veikia Turine (Mirafiori), Pomigliano d'Arco (Panda) ir Atessoje (Ducato). Fiat 500 su vidaus degimo varikliu gaminamas Lenkijoje, Tychy, Grande Panda – Serbijoje. Už Italijos ribų didžiausia Fiat gamybos šalis – Brazilija: 1973 m. Betime pastatyta gamykla, o Fiat ten ilgus metus buvo rinkos lyderė. Gamyklos veikia ir Argentinoje bei Meksikoje.

Kitos Italijos markės – Ferrari, Alfa Romeo, Maserati, Lamborghini. Visas sąrašas – automobilių markių kataloge.

Chronologija

Svarbiausi įvykiai

FCA ir PSA susijungia į Stellantis

Šaltinis · Wikipedia

Susijungus su Chrysler įkuriama Fiat Chrysler Automobiles (FCA)

Šaltinis · Wikipedia

Fiat įsigyja 20 % Chrysler akcijų

Šaltinis · Wikipedia

Naujasis Fiat 500, gaminamas Lenkijoje, Tychy

Šaltinis · Wikipedia

Pradedamas pardavinėti šešiavietis Multipla

Šaltinis · Wikipedia

Fiat Uno, kitais metais išrinktas Europos metų automobiliu

Šaltinis · Wikipedia

Kartu su PSA pradedamas gaminti furgonas Ducato

Šaltinis · Wikipedia

Pristatoma pirmoji Panda

Šaltinis · Wikipedia

SSRS AvtoVAZ pradeda gaminti VAZ-2101 – licencinę Fiat 124 versiją

Šaltinis · Wikipedia

Fiat 124 – pirmasis Fiat Europos metų automobilis

Šaltinis · Wikipedia

Pristatomas Dante Giacosos sukurtas Fiat 500

Šaltinis · Wikipedia

Atidaroma Lingotto gamykla su lenktynių trasa ant stogo

Šaltinis · Wikipedia

Pirmasis Fiat eksportuojamas į JAV

Šaltinis · Wikipedia

Pirmoji gamykla: 35 darbuotojai, 24 automobiliai 3½ HP

Šaltinis · Wikipedia

Turine įkuriama FIAT – Fabbrica Italiana Automobili Torino

Šaltinis · Wikipedia

Šaltiniai

  1. Wikipedia (en): Fiat Automobiles
  2. Vikipedija: FIAT
  3. Wikipedia (en): Fiat 500 (2007)
  4. Wikipedia (en): Fiat Panda
  5. Wikipedia (en): Fiat Ducato
  6. Wikipedia (en): Fiat Multipla
  7. Wikipedia (en): VAZ-2101
  8. Wikipedia (en): Fiat 126
  9. Wikipedia (en): Fiat 600
  10. Wikipedia (en): Lingotto
  11. Wikipedia (en): Fiat Uno
  12. Wikipedia (en): Fiat Punto
  13. Wikipedia (en): Fiat Tipo (2015)
  14. AB „Regitra“: atviri įregistruotų kelių transporto priemonių parko duomenys (2026-07-03)
  15. 77.lt: Bjaurusis „Fiat“ ančiukas šešiaakis Multipla (2023-10-11)
  16. Wikimedia Commons: Fiat 500 (2007) 02.JPG (CC BY-SA 3.0)
  17. Wikimedia Commons: 2018 Fiat Panda Easy 1.2.jpg (CC BY-SA 4.0)
  18. Wikimedia Commons: Fiat e-Ducato 1X7A0350.jpg (CC BY-SA 4.0)
  19. Wikimedia Commons: Fiat Multipla front 20080825.jpg (Attribution)

Naujausias: Bjaurusis „Fiat“ ančiukas šešiaakis Multipla (2023-10-11)

Chronologiškai

Straipsniai apie: Fiat

DUK

Dažni klausimai

Kurios šalies automobilis yra Fiat?

Italijos. Fiat įkurta 1899 m. Turine ir yra didžiausia Italijos automobilių gamintoja. Nuo 2021 m. Fiat priklauso tarptautinei Stellantis grupei, kurios būstinė yra Nyderlanduose.

Ką reiškia FIAT?

Tai santrumpa: Fabbrica Italiana Automobili Torino – Italijos automobilių gamykla Turine. Lotyniškai žodis „fiat“ dar reiškia „tebūnie“.

Kas valdo Fiat?

Fiat priklauso Stellantis grupei, susikūrusiai 2021 m., kai susijungė Fiat Chrysler Automobiles ir prancūzų PSA. Tai pačiai grupei priklauso Peugeot, Citroën, Opel, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, Jeep ir kitos markės.

Koks Fiat populiariausias Lietuvoje?

Furgonas Ducato. Regitros duomenimis (2026-07-03), tarp lengvųjų automobilių eisme buvo 1 508 Fiat Ducato (keleivinės ir kemperių versijos), 806 Fiat 500, 505 Punto ir 489 Doblo.

Kas yra Fiat Freemont?

Tai Meksikoje, Toluca gamykloje, gamintas septynvietis krosoveris – Dodge Journey versija su Fiat ženklu, pardavinėta po Fiat ir Chrysler susijungimo. Lietuvoje jų eisme 364.

Kiek Fiat modelių tapo Europos metų automobiliais?

Devyni – daugiau nei bet kurios kitos markės: Fiat 124 (1967), 128 (1970), 127 (1972), Uno (1984), Tipo (1989), Punto (1995), Bravo/Brava (1996), Panda (2004) ir 500 (2008).

Tema sudaroma automatiškai iš straipsnių, kuriuose ji minima; aprašas atnaujinamas, kai atsiranda naujų straipsnių. Pastebėjai netikslumą – rašyk redakcijai.

11 181 narys jau čiaSkaito, rašo, komentuoja ir balsuoja. 129 patvirtinti · 188 prisijungė šiemet

Slapukai

Skaičiuojame lankomumą, kad žinotume, kurie straipsniai jums įdomūs. Pasirinkimą galite bet kada pakeisti.