Suprasti akimirksniu
  • Teismas nusprendė naikinti VRK sprendimą dėl politiko šalinimo iš rinkimų
  • Teismas: VRK sprendimas yra nemotyvuotas, nepagrįstas, negalėjo būti toks priimtas
  • Kandidatą grąžino į rinkimus
  • E. Gentvilas susiklosčiusią situaciją vadina teisine kolizija
  • VRK galimai veikia konservatorių labui
Šaltiniai
Teismas
LVAT iš dalies tenkino K. Tubio skundą. Wesley'o Tingey/Unsplash nuotrauka

Teismas nusprendė naikinti VRK sprendimą dėl politiko šalinimo iš rinkimų

Antradienį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) iš dalies patenkino kandidato į Anykščių rajono savivaldybės merus ir savivaldybės tarybos narius Kęstučio Tubio skundą dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimo politiką šalinti iš kandidatų į Anykščių rajono merus, sąrašų. Toks sprendimas – tikras antausis VRK, kuri, kaip kalbama, tampa vis parankesnė konservatoriams. Nepaisant tokio teismo sprendimo, Seimo Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas siūlė rinkimus Anykščiuose ir Visagine laikyti neįvykusiais ir paskelbti juos iš naujo.

Ginčas tarp K. Tubio ir VRK kilo pastarajai panaikinus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidato registravimą kandidatu į Anykščių rajono savivaldybės Nr. 4 merus ir savivaldybės tarybos narius, teisėtumo ir pagrįstumo. K. Tubys kreipėsi į teismą su prašymu įpareigoti VRK atstatyti jo, kaip LVŽS kandidato, registravimą kandidatu.

„LVAT teisėjų kolegija išnagrinėjusi bylą konstatavo, kad VRK nepateikė pakankamo teisinio pagrindo, sudarančio pagrindą panaikinti kandidato registravimą į savivaldybės tarybos narius ir merus. Anot teismo, ginčijamas sprendimas nėra pakankamai argumentuotas, jo motyvavimo trūkumai, t. y. detalizavimas, kokiu konkrečiu faktiniu ir teisiniu pagrindu jis yra priimtas, teisėjų kolegijos vertinimu, neatitinka reikalavimų, keliamų administraciniam sprendimui, dėl ko negali būti laikomas teisėtu ir yra naikinamas. Byloje nėra duomenų, kurie leistų daryti kitokias išvadas“, – pranešė LVAT[1].

Vasario 2 dieną Panevėžio apygardos teismas, patenkindamas prokuratūros apeliacinį skundą, buvusį Anykščių rajono merą K. Tubį pripažino kaltu dėl prekybos poveikiu ir jam skyrė baudžiamojo poveikio priemones – baudą ir teisės dirbti tam tikrą darbą ar užsiimti tam tikra veikla atėmimą – atimant teisę dirbti valstybės tarnyboje ketveriems metams.

Tačiau LVAT konstatavo, kad toks sprendimas turi būti „motyvuotas pagal Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) 361 straipsnį pateiktu teismo procesiniu sprendimu dėl nuosprendžio vykdymo metu kylančių abejonių ir neaiškumų ar pagal BPK 362 straipsnį priimtu teismo procesiniu sprendimu dėl su nuosprendžio vykdymu susijusių klausimų išsprendimo <...>“.

VRK nepateikė pakankamo teisinio pagrindo pašalinti K. Tubį iš savivaldybių tarybų ir merų rinkimų. Evelinos Aukštakalnytės nuotrauka
VRK nepateikė pakankamo teisinio pagrindo pašalinti K. Tubį iš savivaldybių tarybų ir merų rinkimų. Evelinos Aukštakalnytės nuotrauka

Teismas: VRK sprendimas yra nemotyvuotas, nepagrįstas, negalėjo būti toks priimtas

„Sprendimas buvo priimtas, remiantis teismo nuosprendžiu, kuriuo pareiškėjui buvo atimta teisė dirbti valstybės tarnyboje. VRK nustatė, kad šis nuosprendis buvo neaiškus, tačiau negavus teismo procesinio sprendimo dėl nuosprendžio išaiškinimo, vis tiek priėmė sprendimą. Visi klausimai, susiję su asmens nuteisimu, gali būti sprendžiami, remiantis Konstitucija, tik baudžiamojoje byloje. Šiuo atveju VRK tokio procesinio dokumento, priimto baudžiamojoje byloje, neturėjo. Todėl LVAT mano, kad VRK sprendimas yra nemotyvuotas, nepagrįstas, negalėjo būti toks priimtas pagal turėtus dokumentus“, – teigė teisėja V. Volskienė[2].

Visgi, LVAT esą negalėjo patenkinti K. Tubio prašymo grąžinti jį į mero rinkimus. Tačiau K. Tubio advokatas Justas Vilys teigė, kad atsakomybė, kaip sugrąžinti politiką į mero rinkimus, dabar teks VRK. Vienas iš sprendimo būdų, anot jo, būtų antrojo rinkimų turo atšaukimas Anykščių rajono mero rinkimuose ir jo kartojimas.

Kandidatui turės būti atlyginta 544,5 eurų bylinėjimosi išlaidų. NFT CAR GIRL/Unsplash nuotrauka
Kandidatui turės būti atlyginta 544,5 eurų bylinėjimosi išlaidų. NFT CAR GIRL/Unsplash nuotrauka

Kandidatą grąžino į rinkimus

Trečiadienį VRK pasidalino po gauto LVAT sprendimo atstatanti kandidato K. Tubio kandidatūrą į Anykščių rajono merus[3]. Skelbiama, kad pirmosios išankstinio balsavimo dienos rezultatai bus neįskaitomi, todėl rinkėjai kviečiami atvykti ir dar kartą išreikšti savo politinę valią.

Reaguojant į teismo pateiktą sprendimą, kovo 14 d. VRK pranešė skubiai sušaukusi posėdį, kurio metu komisijos nariai vienbalsiai nusprendė grąžinti K. Tubį į rinkimus ir neįskaityti pirmąją išankstinio balsavimo dieną rinkėjų paduotų balsų.

Dėl Anykščių rajono mero posto dabar varžosi Kęstutis Tubis ir Dainius Žiogelis.

Praėjusią savaitę VRK, atsižvelgdama į teismo gautą nuosprendį baudžiamojoje byloje dėl K. Tubio veiklos ir jo išaiškinimą, nusprendė panaikinti K. Tubio registravimą į Anykščių rajono savivaldybės merus ir savivaldybės tarybos narius ir vietoje jo iškelti kitą kandidatą – konservatorių Sigutį Obelevičių, pirmojo rinkimų turo metu gavusį 18,63 proc. rinkėjų balsų[4].

VRK kandidatą grąžino į antrąjį rinkimų turą. Evelinos Aukštakalnytės nuotrauka
VRK kandidatą grąžino į antrąjį rinkimų turą. Evelinos Aukštakalnytės nuotrauka

E. Gentvilas susiklosčiusią situaciją vadina teisine kolizija

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas nesidžiaugia Anykščiuose ir Visagine įvykusia situacija, kai vietoje lyderių pozicijas užėmusių kandidatų atitinkamai „valstiečio“ K. Tubio ir partijos „Laisvė ir teisingumas“ kandidatės Dalios Štraupaitės į antrąjį turą buvo įtraukti trečiąsias vietas užėmę kandidatai. Jis vadina tai didžiule netvarka, prieštaraujančia net pačiai Konstitucijai.

„Teisinė kolizija Anykščiuose ir Visagine visiškai sujaukė rinkėjų valią. Juk pašalintieji kandidatai savo vaidmeniu turėjo įtakos, už ką žmonės balsavo ir rinkdami savivaldybių tarybą. Vadinasi, iš rinkimų pašalinus sėkmingai rinkimuose pasirodžiusius kandidatus ir vietoje jų į antrą turą įtraukus trečią vietą užėmusius, neįmanoma objektyviai nustatyti nei merų, nei tarybos rinkimų rezultatų“, – teigė E. Gentvilas[5].

Parlamentaras akcentavo Konstitucijos 119 straipsnį, kuriame teigiama, kad savivaldybių tarybų nariai ir merai yra renkami „visuotine, lygia ir tiesiogine rinkimų teise“, o šiuo atveju neva akivaizdu, kad rinkėjų teisė esą buvo užtikrinta ne tiesiogiai, bet atsitiktinai, kai buvo pašalinti vieni iš pirmojo rinkimų turo lyderių.

VRK galimai veikia konservatorių labui

Tačiau vis daugiau pastaruoju metu kalbama apie tai, kad su K. Tubiu, išsiveržusiu į priekį pirmojo rinkimų turo metu ir surinkusiu 29,39 proc. rinkėjų balsų, galimai norėjo susidoroti patys konservatoriai, galimai darę įtaką VRK ir staiga „atknisę“ skandalingus faktus apie politiką.

Antroje vietoje po K. Tubio liko socialdemokratų iškeltas kandidatas D. Žiogelis, surinkęs 19,49 proc. balsų, o abu politikai pagal taisykles turėjo varžytis antrajame rinkimų ture. Tačiau remiantis VRK išreikštu noru, kad vietoje K. Tubio antrajame ture dalyvautų būtent trečioje pozicijoje likęs konservatorius S. Obelevičius, dėlionė dėliojasi dar aiškiau.

Prisiminkime ir tai, kaip prieš pat rinkimus VRK užsimojo susidoroti su parlamentaru Petru Gražuliu, norėdama jį pašalinti iš savivaldybių tarybų ir merų rinkimų. Visgi, tas pats LVAT konstatavo, kad toks sprendimas buvo neteisėtas.