Suprasti akimirksniu
  • Teisingumo ministrė dėl A. Tapino galimai įsivėlė į interesų konfliktą?
  • Galėjo sudaryti klaidingą įspūdį dėl paramos organizatorių?
  • Per daug kritikavo?
Šaltiniai
Byla
Už viešą valdžios kritiką advokatui iškelta byla. Towfiqu’o Barbhuiya’o/Pexels nuotrauka.

Teisingumo ministrė dėl A. Tapino galimai įsivėlė į interesų konfliktą?

Lietuvos istorijoje – analogų neturintis įvykis. Advokatui Ignui Vėgėlei dėl viešų pasisakymų iškelta drausmės byla. Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowoska, pati teturinti bakalauro išsilavinimą, profesoriui dr. Ignui Vėgėlei drausmės bylą iškėlė pagal pateiktą žurnalisto bei visuomenininko Andriaus Tapino skundą. Pats I. Vėgėlė šioje istorijoje įžvelgia interesų konfliktą ir galimą ryšį tarp teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos ir žurnalisto A. Tapino, mat pastarojo kreipimasis ne į Advokatų Tarybą, o į ministrę, rodo, kad yra ir kažkas „paraštėse“.

Naujieną apie iškeltą bylą pranešęs pats I. Vėgėlė teigė, kad teisingumo ministrė įvertino A. Tapino pateiktą skundą ir nusprendė iškelti drausmės bylą, kurią nagrinės Advokatų garbės teismas.

Bausmės byla advokatui iškelta po to, kai viešojoje erdvėje pasirodė I. Vėgėlės straipsnis, kuriame, kaip jis pats nurodo, ironiškai nagrinėjo Lietuvos kaip gerovės valstybės padėtį ir netinkamus valdymo sprendimus. Anot advokato, drausmės byla jam yra keliama už tai, kad jis atskleidė Labdaros ir paramos įstatymo neskaidrumą ir galimas korupcijos rizikas. 

Kaip nurodo pats I. Vėgėlė, jo abejones patvirtino ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateiktos išvados, pateiktos šių metų rugpjūčio 12 d. Antikorupciniame minėto įstatymo vertinime.

„<...>. Įstatymu nustatytas teisinis reguliavimas gali būti ydingas antikorupciniu požiūriu, kadangi galimai sudaro prielaidas juridinių asmenų nesąžiningam elgesiui ir apsunkina paramos teisėtumo ir kontrolės funkcijų įgyvendinimo užtikrinimą“, – savo socialinėje feisbuko paskyroje ištrauka iš STT vertinimo pasidalino I. Vėgėlė.

Minimoje I. Vėgėlei iškeltoje drausmės byloje teisininkas įžvelgė ir galimus interesų konfliktus, mat, kiek jam yra žinoma, A. Tapinas yra vienas iš „Laisvės TV“ dalyvių, kuris atvirai rėmė dabartinę teisingumo ministrę E. Dobrowolską per rinkimus į Seimą 2020 metais.

„Ministras, mano žiniomis, iškėlęs bylas advokatams, yra ko gero ne daugiau kaip tris kartus. Ir tas pono Tapino kreipimasis į ministrę, o ne į Advokatų tarybą rodo jo norimą padaryti įtaką ir ministrės pasidavimą įtakai tuose kontekstuose, kur, mano įsitikinimu, yra interesų konfliktai“, – teigė I. Vėgėlė.

A. Tapiną ir teisingumo ministrę galimai sieja interesų konfliktas. Igno Vėgėlės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.
A. Tapiną ir teisingumo ministrę galimai sieja interesų konfliktas. Igno Vėgėlės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.

Galėjo sudaryti klaidingą įspūdį dėl paramos organizatorių?

Tuo tarpu savo socialinėje feisbuko paskyroje A. Tapinas pasidalino teisingumo ministrės sprendimu. Jame nurodoma, kad advokatas I. Vėgėlė savo pasisakymais viešojoje erdvėje galėjo visuomenei sudaryti klaidingą įspūdį dėl paramą COVID-19 pandemijos ir karo Ukrainoje metu organizavusių asmenų reputacijos.

Ministrės išvadose nurodoma, kad advokato teigimu, šie asmenys esą veikė neskaidriai, kadangi paramos gavėjai neatliko veiksmų, kuriuos privalėjo atlikti atsiskaitydami už paramą.

„Advokatas Ignas Vėgėlė savo pasisakymus apie asmenų, organizavusių paramą COVID-19 pandemijos metu ir karo Ukrainoje metu, veiklą grindė išankstinėmis prezumpcijomis, darė nekorektiškas, nuosekliai neišplaukiančias išvadas, nutylėdamas esminę informaciją, remdamasis duomenimis, kurie buvo tiesiogiai nesusiję su situacija, arba apskritai išvados nepagrindė“, – skelbiama teisingumo ministrės E. Dobrowolskos paskelbtame įsakyme dėl drausmės bylos iškėlimo I. Vėgėlei.

Nurodoma, kad atlikdamas tokius veiksmus advokatas esą elgėsi nepilietiškai, neprofesionaliai ir nesąžiningai, sumenkino visuomenės pasitikėjimą advokatais ir parodė nepagarbą teisei ir teisėtumo principui.

Advokatui I. Vėgėlei iškelta drausmės byla. Andriaus Tapino/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.
Advokatui I. Vėgėlei iškelta drausmės byla. Andriaus Tapino/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.

Per daug kritikavo?

Keistą kirtį iš A. Tapino, suduotą ministrės E. Dobrowoslos rankomis, advokatas gavo po to, kai liepos mėnesį naujienų portale „Delfi“ išspausdino straipsnį, pavadinimu „Gerovės valstybė“. Jame I. Vėgėlė viešai suabejojo „Laisvės TV“ vadovo renkamos paramos Ukrainai skaidrumu.

Visgi, reiktų atkreipti dėmesį, kad A. Tapinui straipsnyje pakako asociacijų, iš kurių, kaip jis teigė, atpažino save, nors advokatas konkretaus asmens niekur ir nebuvo įvardinęs. Nepaisant to, žurnalistas nusprendė, kad kritika straipsnyje buvo adresuota būtent jam, mat būtent jo valdoma „Laisvės TV“ ir rinko paramą tiek pandemijos, tiek karo Ukrainoje metu, o pats A. Tapinas šių metų liepą esą dalyvavo JAV vykusiame pasaulio pokerio čempionate.

Tokios advokato mintys ypatingai papiktino A. Tapiną, todėl šis kreipėsi į VMI siekdamas išsiaiškinti, kaip „sudėlioti aiškų advokato I. Vėgėlės mėginimo diskredituoti paramą renkančias organizacijas, vaizdą.“