Suprasti akimirksniu
  • Anksčiau jau nubaustas tviterio aktyvistas viešina Floridos gubernatoriaus kelionių maršrutus
  • Žymių žmonių keliones viešinantis studentas jau buvo sulaukęs E. Musko nemalonės
  • E. Muskas mano, kad didžiosios kompanijos toliau mažins darbuotojų skaičius
  • E. Muskas perspėja, kad žmogų pranokstantis dirbtinis intelektas gali būti prieinamas už 3 metų
Šaltiniai
Sekimas
Tviterio aktyvistas, viešinantis Floridos gubernatoriaus kelionių maršrutus, anksčiau jau buvo nubaustas. Austino Distelio/Unsplash nuotrauka

Anksčiau jau nubaustas tviterio aktyvistas viešina Floridos gubernatoriaus kelionių maršrutus

Floridos gubernatoriaus ir vieno iš 2024 m. JAV prezidento rinkimų kandidato Rono DeSantiso keliones lėktuvu seka ir viešina vienas universiteto studentas, anksčiau jau sulaukęs suspendavimo tviteryje dėl paties Elono Musko sekimo.

Studentas Jackas Sweeney pirmąją žinutę tviterio paskyroje „@DeSantisJet“, kurioje skelbiamas Floridos gubernatoriaus lėktuvo judėjimas, patalpino pirmadienį.

Pats J. Sweeney pareiškė, kad žymaus politiko keliones sekti pradėjo dėl to, kad R. DeSantisas dabar „tampa asmeniu, apie kurį žmonės nori žinoti“[1].

R. DeSantis trečiadienio vakarą specialios transliacijos tviteryje metu iš tiesų oficialiai paskelbė, kad 2024 m. sieks JAV prezidento posto. Šį rinkiminės kampanijos pristatymo renginį aktyviai reklamavo ir pats tviterio savininkas E. Muskas.

Susidomėjimą tviteryje transliacija demonstravo ir internautai. Per pirmąjį pusvalandį prie transliacijos prisijungė daugiau nei pusė milijono tviterio vartotojų, o E. Muskas juokavo, kad R. DeSantis „sulaužė internetą“[2].

Vis dėlto, tai, kad R. DeSantis yra viešas asmuo ir net vienas iš JAV prezidento rinkimų kandidatų, nereiškia, kad jo kelionių stebėjimas, sekimas ir skelbimas nesukelia pagrįstų etinių, privatumo ir saugumo klausimų.

Studentas J. Sweeney automatizuota programėle seka ir skelbia ne privataus Floridos gubernatoriaus lėktuvo, tačiau orlaivio, priklausančio Floridos teisėsaugos departamentui, judėjimą.

Tai reiškia, kad šiuo lėktuvu gali skraidyti ne tik R. DeSantis, tačiau ir kiti įtakingi Floridos asmenys, o dabar šią informaciją skelbianti tviterio paskyra turi jau daugiau nei 15 800 sekėjų.

Akivaizdu, kad į savo privatumą itin rimtai žvelgia ir pats R. DeSantis. Gegužės 11 d. jis pasirašė įstatymo projektą, pagal kurį informacija apie jo keliones tiek valstybiniais lėktuvais, tiek privačiais užsakomaisiais skrydžiais, bus redaguojama dėl saugumo sumetimų.

Žymių žmonių keliones viešinantis studentas jau buvo sulaukęs E. Musko nemalonės. Christian Lue/Unsplash nuotrauka
Žymių žmonių keliones viešinantis studentas jau buvo sulaukęs E. Musko nemalonės. Christian Lue/Unsplash nuotrauka

Žymių žmonių keliones viešinantis studentas jau buvo sulaukęs E. Musko nemalonės

20-metis Centrinės Floridos universiteto studentas J. Sweeney dažnai skelbia tiek politikų arba verslininkų, tiek ir šou pasaulio įžymybių kelionių maršrutus.

Skirtingose paskyrose buvo paskelbta kelionių informacija apie buvusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą, „Amazon“ įkūrėją Jeffą Bezosą, filnatropą Billą Gatesą, dainininkę Taylor Swift ir ar realybės šou žvaigždę Kim Kardashian. J. Sweeney vienu metu net sekė Rusijos oligarchus, net patį Vladimirą Putiną[3].

Tokiam savo smalsumui ir hobiui patenkinti J. Sweeney naudoja viešai prieinamus skrydžių duomenis, o vėliau šia informacija apie buvimo vietą dalijasi su savo sekėjais įvairiose socialinės žiniasklaidos platformose: ne tik tviteryje, bet ir feisbuke ar instagrame.

Vienam JAV žiniasklaidos kanalui studentas yra sakęs, kad jo nemotyvuoja politika ar populiarumas, jis tiesiog naudojasi asmenų laisve daryti, ką nori.

J. Sweeney didžiausio internautų ir net žiniasklaidos dėmesio sulaukė po to, kai E. Muskas už 5 000 dolerių bandė įsigyti jo sukurtą paskyrą „@ElonJet“, kurioje buvo stebimas milijardieriaus lėktuvas. Studentas atsisakė pasiūlymo, o kai E. Muskas praėjusį spalį oficialiai perėmė tviterio valdymą, jis paskyrą sustabdė.

J. Sweeney apėjo šį draudimą, sukūręs naują paskyrą „@ElonJetNextDay“, kurioje E. Musko lėktuvų sekimo duomenimis buvo dalijamasi su 24 valandų vėlavimu. Praėjusį gruodį tviteris galutinai sustabdė paskyrą, apie užblokavimą pranešė ir pats J.Sweeney.

Vėliau tą pačią dieną buvo sustabdyta ir paties J. Sweeney asmeninė tviterio paskyra. Tai sukėlė dalies tviterio vartotojų nepasitenkinimą, o kai kurie prisiminė, kad pats E. Muskas tviteryje įsipareigojo saugoti žodžio laisvę.

„Bet kuri paskyra, kurioje realiuoju laiku bus skelbiama informacija apie kieno nors buvimo vietą, bus sustabdyta, nes tai yra fizinio saugumo pažeidimas. Tai apima ir nuorodų į svetaines, kuriose pateikiama informacija apie buvimo vietą realiuoju laiku, skelbimą. Skelbimas vietų, į kurias kas nors keliavo šiek tiek pavėluotai, nėra saugumo problema, todėl viskas yra gerai“, – buvo teigęs E. Muskas.

Pats J. Sweeney sakė, kad E. Musko kelionių sekimą pradėjo tiesiog iš įdomumo ir dėl to, kad domėjosi juo kaip „Tesla“ ir „SpaceX“ įkūrėju.

E. Muskas mano, kad didžiosios kompanijos toliau mažins darbuotojų skaičius

O per pastaruosius mėnesius E. Muskas tviteryje užsiiminėjo ne tik botų paskyrų blokavimu, tačiau įgyvendino ir rimtas permainas.

Socialinės žiniasklaidos platforma ne tik tapo istorijos dalimi, kai R. DeSantis specialiosios transliacijos metu paskelbė apie savo prezidentines ambicijas.

Tviteris dabar suvienyti gali ir žurnalistus: E. Muskas ir buvęs „Fox News“ vedėjas Tuckeris Carlsonas derina paskutines detales dėl bendradarbiavimo sandorio. Įgyvendinus jį, populiarus žurnalistas savo laidą kurtų būtent tviteryje.

Negana to, prieš kelias savaites paskelbta, kad E. Muskas jau išrinko naują tviterio vadovę. Ja taps buvusi JAV žiniasklaidos ir pramogų korporacijos „NBCUniversal“ reklamos vadovė Linda Yaccarino.

Tačiau socialinės žiniasklaidos milžinė ir toliau išlieka menkai pelninga, didelių pokyčių neatnešė net masiškai atleisti tūkstančiai tviterio darbuotojų: nuo tada, kai milijardierius įsigijo tviterį, jis sumažino darbuotojų skaičių beveik 90 proc.

Tačiau, E. Musko teigimu, ne visi tviterio atleidimai buvo susieti su kompanijos finansais. Verslininko, kalbėjusio „The Wall Street Journal“ generalinių direktorių tarybos aukščiausiojo lygio susitikime nuomone, prieš jam perimant socialinės žiniasklaidos bendrovę, joje „buvo daug žmonių, kurie neatrodė labai vertingi“.

„Buvo daug žmonių, kurie, atrodo, neturėjo didelės vertės. Manau, kad taip yra daugelyje Silicio slėnio bendrovių. Manau, kad yra galimybė gerokai sumažinti darbuotojų skaičių kitose bendrovėse, nedarant įtakos jų produktyvumui, o iš tikrųjų padidinant jų produktyvumą“, – teigė E. Muskas[4].

Tviterio savininkas teigia, kad bet kurioje įmonėje yra žmonių, kurie „padeda judėti į priekį“, ir žmonių, kurie „bando viską stabdyti“. Jo teigimu, tokia situacija buvo ir tviteryje.

E. Muskas ir toliau mato ne tik DI galimybes, bet ir rizikas. Possessed Photography/Unsplash nuotrauka
E. Muskas ir toliau mato ne tik DI galimybes, bet ir rizikas. Possessed Photography/Unsplash nuotrauka

E. Muskas perspėja, kad žmogų pranokstantis dirbtinis intelektas gali būti prieinamas už 3 metų

Tame pačiame „The Wall Street Journal“ generalinių direktorių susitikime E. Muskas vėl palietė ir dirbtinio intelekto (DI) temą, dar kartą užsiminęs, kad ši technologija gali būti ypač pavojinga.

„Yra pavojus, kad pažangus dirbtinis intelektas arba panaikins žmonijos augimą, arba jį apribos“, – kalbėjo E. Muskas[5]

Sulaukęs klausimo apie labiausiai neraminti galintį ateities scenarijų, susijusį su DI, E. Muskas atmetė dažnai girdimas teorijas, kad dirbtinis intelektas gali bandyti išnaikinti visą žmoniją, tačiau pareiškė, kad žmonės gali netekti vis daugiau laisvių.

„Nemanau, kad dirbtinis intelektas bandys sunaikinti visą žmoniją, bet jis gali mus griežtai kontroliuoti“, – sakė E. Muskas.

Milijardierius taip pat pažymėjo, kad įvertinus dabartinę DI išsivystymo stadiją, šiuo metu pasaulis yra maždaug 3-6 metus nuo dirbtinio generatyvinio intelekto, galinčio visiškai pralenkti žmonių protines galimybes.