Suprasti akimirksniu
  • Vyriausybė pirmadienį tarsis dėl naujų COVID-19 ribojimų
  • Sveikatos apsaugos ministras kalba apie karantiną nesiskiepijusiems
  • Keičiasi testų atlikimo tvarka, valstybė jų nebekompensuos
Šaltiniai
Nauji ribojimai
Vyriausybė jau šį trečiadienį priims sprendimą dėl naujų COVID ribojimų. JC Gellidono/Unsplash nuotrauka.

Vyriausybė pirmadienį tarsis dėl naujų COVID-19 ribojimų

Netylant kalboms apie galimai prasidėjusią „ketvirtąją bangą“, jau pirmadienį bus rengiamas neformalus Ministrų kabineto pasitarimas, kuriame bus aptariami nauji su COVID-19 infekcija susiję ribojimai. Pranešama, kad sprendimas dėl pokyčių bus priimtas trečiadienį, kuomet vyks Vyriausybės posėdis.

Pasak premjerės Ingridos Šimonytės patarėjos sveikatos apsaugos klausimais Živilės Gudlevičienės, bus aptariamos galimybės sieti naujus ribojimus su COVID pacientų skaičiumi ligoninėse:[1]

Tai yra garsus skambutis, šiandien jau rinksimės dėl veiksmų, kada ir kaip, kokie ribojimai gali būti įvesti. Taip iš tiesų jau siūlymai yra parengti SAM derinant su kitomis ministerijomis, šiandien tie siūlymai bus svarstomi. (...) Pagrindinis rodiklis vis dėlto bus ligoninių užimtumas ir, nelabai norėtųsi to skaičiaus sakyti, bet mirčių atvejų skaičius, - pabrėžė Ž. Gudlevičienė.

Ž. Gudlevičienės teigimu, būtų svarstoma apie tam tikrus ribojimus savivaldybėse, kuriose būtų fiksuojamas didėjantis ligos atvejų skaičius. Vienas iš tokių ribojimų pasiūlymų - galimybių paso grąžinimas kontaktinėms veikloms. Tiesa, pasas nebebūtų taip lengvai suteikiamas, mat jį galėtų gauti tik pasiskiepiję ir persirgę, kadangi testas apibūdinamas kaip „vienkartinis dalykas“, paskelbė „BNS“.

Liepos 26 d. duomenimis, per parą buvo užfiksuoti 96 nauji atvejai, o 7 dienų vidurkis yra 179.[2] Mirtingumas vertinant liepą taipogi nėra didelis - fiksuojamos 18 mirčių, o tai yra mažiausi mirčių rodikliai per visus 2021 metus.[3]

Nauji ribojimai bus svarstomi atsižvelgiant į ligoninių užimtumą. Irwano Iwe'o/Unsplash nuotrauka.
Nauji ribojimai bus svarstomi atsižvelgiant į ligoninių užimtumą. Irwano Iwe'o/Unsplash nuotrauka.

Sveikatos apsaugos ministras kalba apie karantiną nesiskiepijusiems

Šių dienų kalbos apie naujus ribojimus neturėtų nustebinti, mat jau sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę užsiminė apie galimą karantiną tiems, kurie dar nėra pasiskiepiję. Ministro teigimu, šalyje tokiu atveju bus tik „nesiskiepijusių pandemija“.

Ministro teigimu, testai nuo COVID buvo tik laikinas pakaitalas, kol dar nebuvo tiek vakcinų - mat jie nuo viruso neapsaugo, tik sustabdo jo plitimą. A. Dulkys užsiminė apie galimybių paso grąžinimą kalbant apie renginius, prekybą, o ir toliau augant sergamumui, esą gali būti svarstoma su šiuo pasu atverti dar daugiau „galimybių“:[4]

„Norite lankytis gydymo įstaigose, norite lankyti savo artimuosius - turite galimybių pasą? Ne? Turime jausti atsakomybę už tuos žmones, kad neskleistume jiems viruso ir būtume įdėję visas pastangas į viešųjų gėrybių kūrimą, - pabrėžė A. Dulkys, - (...) Jeigu renginyje dalyvauja visi pasiskiepiję, tai yra vienos galimybės virusui, jeigu yra renginys, kur dalyvauja nepasiskiepiję žmonės, ten yra kita situacija“.

Tiesa, ministras taip pat užsiminė ir apie amžiaus cenzo mažinimą norint gauti minėtą galimybių pasą. Šiuo metu galimybių pasu gali naudotis asmenys nuo 16 metų, tačiau sveikatos apsaugos ministro teigimu, bus siūloma Ministrų kabinetui spręsti ir svarstyti dėl tokio paso reikalingumo jau nuo 12 metų, mat tokio amžiaus jaunuoliams „tikrai būtų pravartu skiepytis“.[4]

A. Dulkys apie karantiną nesiskiepijusiems - veiklos gali būti atveriamos tik su galimybių pasais. Mufido Majnuno/Unsplash nuotrauka.
A. Dulkys apie karantiną nesiskiepijusiems - veiklos gali būti atveriamos tik su galimybių pasais. Mufido Majnuno/Unsplash nuotrauka.

Keičiasi testų atlikimo tvarka, valstybė jų nebekompensuos

Lietuva nusprendė žengti Prancūzijos ir Vokietijos pavyzdžiais, kuomet norint paskatinti spartesnį gyventojų vakcinavimą, viešosiose vietose, darbovietėse įvedami sveikatos pasai, o nesutinkantys skiepytis turi periodiškai atlikti COVID-19 testus, kurių išlaidas dengia iš savo kišenės.

Po neformalaus Ministrų susitikimo, A. Dulkys taipogi pabrėžė, kad toks modelis gali labai greitai būti pritaikytas ir Lietuvoje, bet kalbant apie galimybių pasus, tai šiam pasui testo valstybė nebekompensuos. Pabrėžiama, kad keičiasi ir testų atlikimo tvarka - bus pripažįstami tik PGR molekuliniai testai bei bus tariamasi dėl profesijų sąrašo, kurioms bus reikalingas testavimas.

Tai dar ne viskas - jau kalbama ir apie privalomą skiepijimą medikams, socialinės globos įstaigų darbuotojams. Ministras taipogi nevengė užsiminti ir apie trečiąjį karantiną:[5] „Jei reikės karantino režimo, jis bus padarytas“.

Apie naujas paskatas skiepytis „Žinių radijo“ laidoje kalbėjo pati premjerė I. Šimonytė - teigė, kad tiek įmonės, tiek darbdaviai yra suinteresuoti, kad kuo daugiau žmonių būtų paskiepyta, todėl esą galima kalbėti ir apie tam tikras papildomas priemones paskiepytiems asmenims kaip papildomas laisvadienis:[6]

Bet, man atrodo, labai svarbu, kad tokias priemones nustatant, žmonės, kurie jau pasiskiepijo, priėmė sąmoningą sprendimą saugodami save ir kitus, nesijaustų šiek tiek kvailio vietoje, - teigė premjerė.
Norint gauti galimybių pasą nepasiskiepijus ir nepersirgus koronavirusu, už testo atlikimą teks mokėti iš asmeninių lėšų. Mikos Baumeisterio/Unsplash nuotrauka.
Norint gauti galimybių pasą nepasiskiepijus ir nepersirgus koronavirusu, už testo atlikimą teks mokėti iš asmeninių lėšų. Mikos Baumeisterio/Unsplash nuotrauka.