Suprasti akimirksniu
  • Daugėja pasisakančių prieš Gyvenimo įgūdžių pamokas
  • Organizacijos ir politikai vienijasi
  • Peticijomis siekiama sustabdyti Gyvenimo įgūdžių pamokas
  • Pasirašyk dėl Gyvenimo įgūdžių pamokų sustabdymo
Šaltiniai
Gyvenimo įgūdžių programa
Daugėja palaikančių reikalavimą, kuriuo siekiama uždrausti Gyvenimo įgūdžių programą. 77.lt koliažas

Daugėja pasisakančių prieš Gyvenimo įgūdžių pamokas

Lietuvos visuomenininkai ir dalis politikų siekia sustabdyti Gyvenimo įgūdžių programos įgyvendinimą šalies mokyklose.

Praėjusią savaitę buvo pristatyta iniciatyva ir pasiūlyti teisiniai žingsniai, kaip šią privaloma tapusią programą sustabdyti bei užtikrinti, kad vaikai nebūtų veikiami genderinės ideologijos ir seksualizacijos.

Šią iniciatyvą pristatė parlamentaras Mindaugas Puidokas, drauge su kolegomis, Seimo narias Beata Petkevič bei Aidu Gedvilu, teisininku Alviu Mozeriu, tėvų judėjimo „Basos mamos“ lydere Vitalija Jankauskaite-Milčiuviene ir „Gustuko picerijos“ savininku, „Petys už laisvę“ asociacijos vadovu Mantu Zemecku.

Organizatorių duomenimis per pirmą savaitę, elektroniniu būdu ir ranka pasirašiusiųjų skaičius yra 11227. Parašus renka idėją palaikančios organizacijos, o šią savaitę prie masinio parašų rinkimo prisijungs per 300 savanorių visoje Lietuvoje. Anot organizatorių, šiuo metu savanoriai pradėti ruošti akcijai, o iki savaitgalio bus pilnai sukomplektuotos komandos regioniniu pagrindu ir išjudės „į gatves“.

Prie šio siekio pastarosiomis dienomis prisijungia vis daugiau žmonių ir organizacijų. Panašią iniciatyvą aktyviai palaiko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) rinkdami peticiją nukreiptą prieš GĮP. O visuomenininkams palaikymą išreiškė ir Lietuvos šeimų sąjūdis, vis daugiau šalies politikų ir žinomų visuomenės veikėjų.

Peticiją galima pasirašyti internete. Romain Dancre/Unsplash nuotrauka
Peticiją galima pasirašyti internete. Romain Dancre/Unsplash nuotrauka

Organizacijos ir politikai vienijasi

Palaikymą peticijai išreiškęs Lietuvos šeimų sąjūdis skelbia, kad šiuo metu šalyje vyksta pasipriešinimas globalizmo centrų ir dabartinės Seimo daugumos vykdomam prigimtinės šeimos, tradicinių tautinių ir krikščioniškų vertybių, kalbos naikinimui.

„Džiaugiamės ir sveikiname visus prisijungusius partnerius prie labai svarbaus tikslo Lietuvai. Jungiasi tėvai ir visuomenininkai, judėjimai ir asociacijos, Seimo nariai, partijos ir savivaldybės. Kviečiame visus neabejingus savo šeimų, vaikų gerovei ir valstybės ateičiai piliečius prisidėti prie prasidedančios visuomenės protesto bangos. Paremkime visus, jau pradėjusius šį darbą.Rašykime valdžios institucijoms, savo išrinktiems Seimo nariams, savivaldybėms laiškus, pasirašykime peticijas ir prisidėkime prie protestų, kreipkimės į mokyklų administraciją, savivaldybių šeimų komisijas ir tarybas, burkimės į tėvų komitetus“, – teigia Lietuvos šeimų sąjūdis[1].

Lietuvos šeimų sąjūdžio atstovų teigimu, programa, prieštaraujanti Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje įtvirtintai tėvų teisei auklėti vaikus pagal savo įsitikinimus, turi būti išguita iš mokyklų.

Lietuvos tėvų forumas taip pat kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, Specialiųjų tyrimų tarnybą ir kitus atsakingus Lietuvos pareigūnus su siekiu apginti viešąjį interesą dėl galimų korupcinių apraiškų ir interesų konflikto, Gyvenimo įgūdžių ugdymo programos įgyvendinimo procese. Jų pranešime pažymima, kad tėvams kelia nerimą, kaip bus įgyvendinama naujoji programa, koks turinys bus pateikiamas pamokose vaikams[2]. Tėvų forumas taip pat palaiko peticiją, kuria siekiama Gyvenimo įgūdžių programos įgyvendinimą sustabdyti.

Programos sustabdymo siekia ir Lietuvos politikai bei politinės jėgos, pavyzdžiui, LVŽS. Partija jau anksčiau paskelbė apie peticiją, kuria taip pat siekia sustabdyti šių pamokų įgyvendinimą. Peticijos apraše teigiama, kad prieštaringas programos turinys nebuvo išdiskutuotas su visuomene, pabrėžiama, kad nėra parengta mokymosi priemonių bei kvalifikuotų dalyko dėstymo pedagogų bazė, o tokioms pamokoms nepritaria ir visuomenė.

Šalies miestų ir miestelių merai taip pat remia tokias iniciatyvas. Pavyzdžiui, Širvintų merė Živilė Pinskuvienė jau anksčiau išsakė savo poziciją Gyvenimo įgūdžių pamokų klausimu ir skelbė, kad rajono mokyklose „gyvenimo įgūdžiais nebus nei lytiniai santykiai tarp vienos lyties vaikų, nei oralinio sekso barjerinės plėvelės naudojimas“[3].

Merė teigė, kad po pasitarimo su visų Širvintų rajono įstaigų vadovėmis, nuspręsta, kad gyvenimo įgūdžių pamokas ves jau anksčiau mokyklose dirbantys įvairių sričių mokytojai, darželinukams, pradinukams šis dalykas, kaip ir anksčiau, bus integruotas į mokomuosius dalykus, o pamokose bus koncentruojamasi į sveikos gyvensenos, higienos, žalingų įpročių ir smurto prevencijos problemas, mokiniams aktualius klausimus.

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas analogiškai skelbė, kad privalomą programą dėstys patyrę tik mokytojai, pamokoje bus dėstomos tokios temos, kaip savęs pažinimas, asmeninių tobulėjimo tikslų kėlimas ir siekimas, analizuojamos sveikos gyvensenos, higienos, žalingų įpročių ir smurto prevencijos problemos, bendruomenės gerovės kūrimas ir panašios temos[4]. R. Malinauskas teigė, kad lytinio švietimo tema ir daug dėmesio sulaukusiomis metodinėmis rekomendacijomis mokytojai nesinaudos.

Paramą iniciatyvoms stabdyti Gyvenimo įgūdžių programą reiškia ir politikas, buvęs Seimo vicepirmininkas Kęstutis Komskis, visuomenininkas Algimantas Rusteika, Seimo nario Petro Gražulio vadovaujama Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai).

Pastarasis net siūlo Seimui visiškai uždrausti nepilnamečių seksualinį švietimą mokyklose, ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir nepilnamečiams skirtuose renginiuose. Už šio draudimo nesilaikymą P. Gražulis siūlo numatyti administracinę atsakomybę – baudą nuo 500 eurų iki 3 tūkstančių eurų.

Dalis šalies politikų ir visuomenininkų siekia uždrausti Gyvenimo įgūdžių pamokas. Ivan Aleksic/Unsplash nuotrauka
Dalis šalies politikų ir visuomenininkų siekia uždrausti Gyvenimo įgūdžių pamokas. Ivan Aleksic/Unsplash nuotrauka

Peticijomis siekiama sustabdyti Gyvenimo įgūdžių pamokas

Primename, kad rugsėjo 19 dieną Seime vyko visuomenininkų ir parlamentaro M. Puidoko organizuojama spaudos konferencija „Ne Gyvenimo įgūdžiams ir vaikų seksualizacijai Lietuvoje“.

Renginiu siekta parodyti poziciją dėl gyvenimo įgūdžių pamokų pritaikymo Lietuvos švietimo sektoriuje, buvo pasiūlyti teisiniai žingsniai, kaip šią privalomą tapusią programą sustabdyti bei užtikrinti, kad vaikai nebūtų veikiami genderinės ideologijos ir seksualizacijos.

Konferencijos metu pristatyti oficialūs dokumentai, kuriais kreipiamasi į Lietuvos valdžią dėl Gyvenimo įgūdžių programos pašalinimo iš bendrųjų programų sąrašo.

Šioje peticijoje teigiama, kad Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2022 m. rugpjūčio 24 d. įsakymu Nr. V-1269 „Dėl Priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bendrųjų programų patvirtinimo“ patvirtinta Gyvenimo įgūdžių bendroji programa ir nepagrįstai, ir neteisėtai yra patvirtinta kaip formaliojo švietimo programa.

Peticija reikalaujama,kad Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministras nedelsiant pakeistų 2022 m. rugpjūčio 24 d. įsakymą Nr. V-1269 „Dėl Priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bendrųjų programų patvirtinimo“ ir pašalintų Gyvenimo įgūdžių bendrąją programą iš bendrųjų programų sąrašo.

Pasirašyk dėl Gyvenimo įgūdžių pamokų sustabdymo

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Tomo Senūtos feisbuko įrašas. MŪSŲ GRETOS PLEČIASI. MES PRIVALOME LAIMĖTI! JUNKITĖS IR JŪS! Facebook.com
2.arrow_upward
Lietuvos tėvų forumas. Feisbuko įrašas Facebook.com
3.arrow_upward
Živilės Pinskuvienės feisbuko įrašas. Feisbuko įrašas Facebook.com
4.arrow_upward
Ričardo Malinausko feisbuko įrašas. Nuo mažens svarbu - kokias vertybes ugdome savo vaikams Facebook.com