Pasaulinė dirbtinio intelekto plėtra: „Hawk AI“ pritraukė 17 mln. dolerių

Technologijos, VerslasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Kibernetinis saugumas
Sukčiavimas ir kibernetinis saugumas eina koja kojon su DI. Sora Shimazaki/ Pexels nuotrauka

„Hawk AI“ – bankams skirta kovos su pinigų plovimu ir sukčiavimo prevencijos platforma

Vokietijos bendrovė, kurianti finansų įstaigoms skirtas kovos su pinigų plovimu (AML) ir sukčiavimo prevencijos priemones, pritraukė 17 milijonų savo technologijų plėtrai. Prieš tai „Hawk AI“ jau buvo surinkusi 10 mln. dolerių, o dabar gavusi 17 milijonų dolerių, bendrovė teigė planuojanti sustiprinti savo produktų kūrimo ir pasaulinės plėtros planus[1].

Apskaičiuota, kad kasmet išplaunama iki 2 trilijonų JAV dolerių neteisėtai gauto pelno, o tai sudaro net 5 % pasaulio BVP, ir tik 1 % šio neteisėto pelno susigrąžinama. Būtent šioje srityje „Hawk AI“ pradeda savo veiklą. 2018 m. Miunchene įkurta bendrovė siekia pagerinti, bankų ir mokėjimo bendrovių galimybes valdyti savo atitikties riziką.

Kompanija nori parodyti, kad naudojant debesų kompiuterijos pagrindu veikiančią modulinę kovos su pinigų plovimu priežiūros sistemą galima išvengti aferų. „Hawk AI“ žada aukščiausio lygio paaiškinamumą savo sprendimų priėmimo mechanizme, paremtame dirbtiniu intelektu, kuris yra labai svarbus atliekant auditus ir reguliavimo institucijų tyrimus[2].

„Hawk AI“ siūlo tokius produktus kaip mokėjimų atranka, klientų atranka, sandorių stebėsena, sandorių sukčiavimo ir klientų rizikos vertinimas, kuris leidžia klientams susikurti savo rizikos vertinimo modelį derinant statinius duomenis (pvz., produkto ar geografinius duomenis) su dinaminiais duomenimis (pvz., sandorių duomenimis, tokiais kaip pranešimai apie įtartiną veiklą).

„Hawk AI“ technlogija veikia daugiau nei 60 pasaulio šalių

Tarp „Hawk AI“ klientų yra Europos išlaidų valdymo platforma „Moss“, JAV mokėjimų apdorojimo bendrovė „North American Bancard“ ir Brazilijos „Banco do Brasil Americas“. Programos kūrėjai akcentuoja „Hawk AI“ debesų kompiuterijos savybes ir SaaS verslo modelį kaip vieną iš pagrindinių savo išskirtinumų, palyginti su daugelio senųjų rinkos dalyvių su nepatogiais vietiniais diegimo būdais[3].

Tačiau bendrovė nori pabrėžti, kad daugiausia dėmesio skiria juodosios dėžės pasauliui, kuriame paprastai gyvena dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi algoritmai – labai svarbu suprasti, kodėl algoritmas priėmė konkretų sprendimą, o bendrovės turi sugebėti pagrįsti, kodėl vienas klientas buvo pažymėtas kaip potencialus sukčius.

Verta paminėti, kad kita anomalijų aptikimo programinė įranga pateikia įžvalgų apie tai, kokie veiksniai lėmė žymos atsiradimą. Tačiau „Hawk AI“ kūrėjų komanda teigia, kad jos patentuota technologija taip pat nurodo naudotojams, koks yra tikėtinas normalios elgsenos diapazonas, ir kiekvienam rizikos veiksniui suteikia balą, naudodama natūralią žmogaus kalbą.

„Hawk AI“ kurianti įmonė „Reg tech“ veikia daugiau nei 60 šalių Europoje, Šiaurės Amerikoje, Azijoje ir Lotynų Amerikoje, apdorodama milijardus sandorių klientams, įskaitant dideles finansų įstaigas ir į biržos sąrašus įtrauktas įmones. Įmonė bendradarbiauja su pirmaujančiomis kompanijomis, daugiau nei 40 proc. pajamų gauna iš JAV.

Dirbtinis intelektas
Technologijos ir jų kaita populiarina DI. Tara Winstead/ Pexels nuotrauka

DI padeda aptikti, nuspėti ir sustabdyti sukčiavimą

Naudojant dirbtinį intelektą sukčiavimui aptikti, įmonėms padedama gerinti vidaus saugumą ir supaprastinti veiklą. Todėl dirbtinis intelektas dėl savo didesnio efektyvumo tapo svarbia priemone siekiant išvengti finansinių nusikaltimų[4]

Naudojant dirbtinį intelektą galima analizuoti didžiulį skaičių sandorių, kad būtų galima atskleisti sukčiavimo tendencijas, kurias vėliau galima panaudoti nustatant sukčiavimą realiuoju laiku. Įtarus sukčiavimą, dirbtinio intelekto įrankių modeliai gali būti naudojami visiškai atmesti sandorius arba pažymėti juos tolesniam tyrimui, taip pat įvertinti sukčiavimo tikimybę, kad tyrėjai galėtų sutelkti savo pastangas į perspektyviausius atvejus. 

Dirbtinio intelekto modelis taip pat gali pasiūlyti pažymėto sandorio priežasties kodus. Šie priežasčių kodai nurodo tyrėjui, kur jis turėtų ieškoti klaidų bei taip padeda paspartinti tyrimą. DI taip pat gali mokytis iš tyrėjų, kai jie vertina ir šalina abejotinus sandorius taip sustiprindami modelio žinias ir išvengdami tendencijų, kurios nesukelia sukčiavimo.

Dirbtinis intelektas yra plati sąvoka, kuri reiškia tam tikrų analitikos tipų naudojimą įvairioms užduotims atlikti – nuo automobilio vairavimo iki sukčiavimo sandorio aptikimo. Kadangi šie metodai leidžia automatiškai rasti modelius didžiuliuose srautinių sandorių kiekiuose, jie labai sėkmingai taikomi sukčiavimo prevencijai ir nustatymui. Ypač tuomet, kai finansavimas ir technologijos populiarumas padeda sparčiai atnaujinti ir tobulinti įrankius, metodus, programas.