- Apie tradicines šeimos vertybes puoselėjančią kino studiją kalbėta 2024-ųjų pavasarį
- E. Muskas remia projektus, kurie atitinka jo pasaulėžiūrą
- Paprasti žmonės bijo, jog transseksualai „statysis pilis ant jų namų“
- „Woke“ kultūra – tai vaikų žalojimas?
Apie tradicines šeimos vertybes puoselėjančią kino studiją kalbėta 2024-ųjų pavasarį
Pranešams, kad Melas Gibsonas ir Markas Wahlbergas bendradarbiauja su Elonu Musku. Pastarieji investuoja nuo 1 iki 3 mlrd. dolerių į tradicines šeimos vertybes puoselėjančią kino studiją, pavadinimu „Un-Woke“[1]. Kitaip tariant, siekiama, jog „woke“ (liet. „pabudimo“) kultūra, pasisakanti už žmonių laisves ir saviraiškos galimybes, neretai nepaisančias ugdymo įstaigų sienų, būtų numalšinta, pasitelkiant tam tikrus metodus.
Apie šiuos užmojus kalbėta dar 2024-ųjų pavasarį.
Konkrečiau, 2024 m. balandžio 24 d. portalas Esspots.com paskelbė straipsnį su antrašte „Elonas Muskas investuoja 1 mlrd. dolerių į Melo Gibsono ir Marko Wahlbergo naują „Un-Woke“ prodiuserinę studiją“. Buvo teigiama, jog milijardierius norėjo paremti projektus, atitinkančius jo viziją, kuri glaudžiai susijusi su tradicinių santykių puoselėjimų ir išsaugojimu. Žinoma, kad pasaulyje tradicinių vertybių pagrindas jau kurį laiką „vaikšto viena koja“ ir, taip sakant, yra perkalbinėjamas. Šios temos apima daugelį šalių, tarp jų, ir Lietuvoje.
E. Muskas remia projektus, kurie atitinka jo pasaulėžiūrą
E. Muskas, garsėjantis novatoriškais projektais technologijų ir kosmoso tyrimų srityse, išreiškė entuziazmą dėl šios naujos kūrybinės veiklos. Regis, jis linkęs remti projektus, atitinkančius jo pasaulėžiūrą. Tačiau nors sprendimas paremti šią gamybos studiją pabrėžia Musko interesą griauti įsigalėjančias paradigmas, tąsyk (pavasarį) šia iniciatyva – suabejota.
Žinomas dėl savo atviro požiūrio į kultūrą ir visuomenę, E. Muskas dažnai kritikuoja vyraujančius pagrindinės žiniasklaidos bei pramogų pasaulio naratyvus, pasisakydamas už tai, jog būtų grįžtama prie vertybinio pamato. Tačiau posūkis kuriant studiją, kaip teigiama, puoselėjamas jau ne pirmą kartą. Diskutuojama, jog anksčiau kai kurios svetainės melagingai teigė, kad M. Wahlbergas ir M. Gibsonas steigia analogišką („Un-Woke“) prodiuserių studiją.
Visgi, šnekama, kad dabartinis Musko, Gibsono ir Wahlbergo bendradarbiavimas yra realus, metant iššūkį naujiems vėjams, besiruošiantiems ištalžyti tuos, kurie savo nuomonės nekeis.
Paprasti žmonės bijo, jog transseksualai „statysis pilis ant jų namų“
Yra žmonių, kurie priešinasi „woke“ kultūrai, numanydami apie galimas žalas.
Nuomonė, žinoma, priklauso nuo daugelio aspektų – politinių, kultūrinių bei socialinių įsitikinimų. Pavyzdžiui, trans asmenys baiminasi, jog bus pamintos jų teisės; tuo tarpu paprasti žmonės bijo, jog transseksualai laikui bėgant, taip sakant, „statysis pilis ant jų namų“. Kaip ir „Atšaukimo kultūra“ (angl. „Cancel Culture”), „woke“ judėjimas gali sukurti nesąžiningą socialinį teismą, kur garsūs aktoriai, rašytojai, profesoriai ar verslininkai yra priversti trauktis iš savo pareigų dėl komentarų, kuriuos jie padarė prieš metų metus.
Iš tiesų, suteikiant žmonėms teises, kurių jie neregėjo tūkstantmečius, baiminamasi patekti į amžiną chaoso būseną – kai kariaujama dėl nuomonių, pažiūrų, neskalbtų triusikų ar skirtingų spalvų kojinių. Dėl to šie trys vyrai, rodos, pasiryžo grįžti prie pamatų – kai niekas nieko neengia, bet ir nereikalauja.
Dalis žmonių įsitikinę: „woke“ kultūra primeta vieną teisingą pasaulio suvokimą, o tie, kurie nesutinka, yra marginalizuojami ir engiami. Todėl galima matyti nutildomas nuomones. Galiausiai, niekas nekalba, jog įvairovės ir įtraukimo programos, kurios pamažu veržiasi į Lietuvą, kai kuriais atvejais gali virsti dar didesne diskriminacija, jau nekalbant apie prieštaravimą tradicinėms šeimos. Juk gali būti, kad LGBTQ+ bei lyčių teorijos skatinimas vaikams – yra absoliučiai nepriimtinas, o be to, itin žalingas.
„Woke“ kultūra – tai vaikų žalojimas?
Korporacijos, tokios kaip, pavyzdžiui, „Nike“, „Disney“ ar „Bud Light“, kitados įtraukė „woke“ temas į savo rinkodarą, bandydamos pelnyti visuomenės pritarimą. Aišku, jog tokiu būdu siekiama pelno. Tačiau gali būti, jog individualių siekių propagavimas galiausiai padarys „meškos paslaugą“, susukdamas suaugusiesiems protus, vaikams tuo tapu – sugriaudamas gyvenimus.
Nors M. Gibsonas nėra išreiškęs nuomonės apie „woke“ kultūrą, jo kūrybinė veikla ir asmeninis gyvenimas rodo polinkį į tradicines vertybes. Jis taipogi žinomas dėl stipraus tikėjimo. M. Wahlbergas tuo tarpu viešai nekomentavo savo požiūrio į „woke“ kultūrą. Tačiau jo asmeninis gyvenimas ir karjeros pasirinkimai atspindi tradicinių šeimos vertybių palaikymą. Internete plito gandai, jog pastarasis atsisakė 2 mlrd. dolerių vertės „Disney“ projekto dėl kompanijos „woke“ politikos, nors galiausiai jie buvo paneigti kaip nepagrįsti[2].
Priešingai nei pastarieji, E. Muskas yra viešai išreiškęs savo kritišką požiūrį į „woke“. Šis teigia, kad „woke“ ideologija turi neigiamą poveikį visuomenei ir asmeniniams santykiams. Muskas yra sakęs, jog dėl šios kultūros jo sūnus galimai pasirinko lyties keitimo procedūras[3]. Muskas viešai išreiškė ir palaikymą Vokietijos partijai „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), kuri yra žinoma dėl savo kritiško požiūrio į „woke“ politiką.