Suprasti akimirksniu
  • M. Zuckerbergas įsako pašalinti tamponus iš vyrų tualetų „Meta“ biuruose
  • Turinys translytiškumo temomis – nebeprieinamas
  • „Meta“ saugos nuo išpuolių internete pabėgėlius, migrantus, prieglobsčio prašytojus
  • Europoje įvairovės ir įtraukties skatinimas kol kas išlieka prioritetu
Šaltiniai
MZ
M. Zuckerbergo įsakymas – pašalinti tamponus iš vyrų tualetų „Meta“ biuruose. ELTA nuotrauka

M. Zuckerbergas įsako pašalinti tamponus iš vyrų tualetų „Meta“ biuruose

Taisyklės pasaulyje, rodos, yra linkusios keistis. Visai neseniai paskelbta apie Šiaulių rajono Kuršėnų Pavenčių mokyklos iniciatyvą, šiai įstaigai pirmajai Lietuvoje pradėjus nemokamai dalyti higieninius įklotus moksleivėms. Kalbant apie svečias šalis, „Meta“ valdytojas Markas Zuckerbergas Silicio slėnyje, Teksase ir Niujorke paliepė iš vyrų tualetų pašalinti tamponus. Regis, Lietuva įtraukties varžybose, taip sakant, dar „nenugalėjo“. Tačiau, priešingai nei Šiaulių gimnazijoje, tamponai buvo skirti transseksualiems JAV darbuotojams[1]. Kai kurie dėl tokio elgesio netruko paskelbti apie atsistatydinimą ir planus palikti įmonę.

Imtasi ir kito žingsnio – translyčių ir nebinarinių asmenų temų „Messenger“ programoje pašalinimo[2]. Amerikiečiai šnabždasi, esą dabar be vargo bus galima ne tik užgaulioti kitataučius, bet ir engti kitos seksualinės orientacijos žmones. Manoma, kad bendrovės perėjimas prie konservatyvesnių pažiūrų atitinka būsimąją Donaldo Trumpo administraciją, kuri, kaip ir M. Zuckerbergas, siekia užtikrinti žodžio laisvę – visgi, ne visiems priimtinu būdu. 

M. Zuckerbergas įsako pašalinti tamponus iš vyrų tualetų „Meta“ biuruose. disclose.tv/ekrano nuotrauka
M. Zuckerbergas įsako pašalinti tamponus iš vyrų tualetų „Meta“ biuruose. disclose.tv/ekrano nuotrauka

„Meta“ pasaulinių reikalų vadovas Džoelis Kaplanas gynė bendrovės sprendimą nutraukti įvairovės, nuosavybės ir įtraukimo programas. Vyras pareiškė, kad šis žingsnis leis „Meta“ suburti komandas iš talentingiausių žmonių.

„Tai reiškia, kad žmonės turi būti vertinami kaip atskiri asmenys ir ieškoma žmonių iš įvairių kandidatų grupių, bet niekada nepriimami sprendimai remiantis savybėmis, tokiomis kaip rasė ar lytis“, – pridūrė šis.

Vis dėlto, darbuotojai su naujomis tamponų nebuvimo sąlygomis nesutinka. Jie mano, jog tokiu būdu duodamas startas LGBTQ+ atstovų diskriminacijai. 

Turinys translytiškumo temomis – nebeprieinamas


Translytiškumo temos pasaulyje, tarp jų – ir JAV, ne naujiena, stengiantis palaikyti LGBTQ+ asmenis. Tačiau kai kurie įrašai, kuriuose buvo paskelbtos šios temos, internete tapo nebeprieinami.

Visgi, „Meta“ generalinio direktoriaus Zuckerbergo krypties pasikeitimai vertinami kaip atviros durys, pro kurias galės įeiti įžeidžiančios pastabos apie rases, tautybes, etnines grupes, seksualinę orientaciją ir lytinę tapatybę. Iniciatyvos apima ir bendrovės faktų tikrinimo programos sustabdymą. Šiuo žingsniu siekiama leisti reikštis laisvai panaikinant apribojimus, o galbūt – ir ne visišką tiesą sąlygojusią pasauliniu mastu taikomą cenzūrą.
Turinys translytiškumo temomis – nebeprieinamas. Youtube stop kadras
Turinys translytiškumo temomis – nebeprieinamas. Youtube stop kadras

Dž. Kaplanas šias pastangas apibūdino kaip priemonę, kuria siekiama sutvarkyti „turinio valdymo sistemas platformose, kurių tikrinimas darosi sudėtingesnis“. Nors Kaplanas ir „Meta“ generalinis direktorius teigė, esą pokyčiai – tai būdas leisti naudotojams laisviau įsitraukti į politines diskusijas, svarstoma, ar tai neužduos tono įžeidžiančiai retorikai.

„Meta“ saugos nuo išpuolių internete pabėgėlius, migrantus, prieglobsčio prašytojus

„Meta“ administratoriams paaiškinama, kaip taikyti naująsias taisykles. Pastarieji netinkamą turinį pašalins, tinkamą – leis. Tačiau baiminamasi, jog anksčiau ar vėliau gali įsivyrauti chaosas. Paklaustas apie naujus politikos pakeitimus, „Meta“ atstovas spaudai Corey Chambliss nurodė:

„Mes atsikratome daugybės apribojimų tokioms temoms kaip imigracija, lytinė tapatybė ir lytis. Neteisinga, kad apie tam tikrus dalykus galima kalbėti per televiziją ar kitur, o mūsų platformose – ne“.

Tačiau netrunka atsirasti priešingos stovyklos, svaidančios vienos į kitas žaibus.

„Meta“ saugos nuo išpuolių internete pabėgėlius, migrantus, prieglobsčio prašytojus. Dlxmedia/Unsplash nuotrauka
„Meta“ saugos nuo išpuolių internete pabėgėlius, migrantus, prieglobsčio prašytojus. Dlxmedia/Unsplash nuotrauka

Turinio moderavimo politikos ekspertė Kate Klonick nesutinka su „Meta“ teiginiu, jog naujosios taisyklės puoselės laisves.

„Turinio moderavimo ribų brėžimas visada buvo politinis reikalas“, – sakė ji ir pridūrė, esą naujos taisyklės nebus draugiškos – veikiau atvirkščiai. Kaplano paskelbtus pokyčius šioji vertina kaip politinį „Facebook“ užgrobimą mėginant atitikti tam tikros partijos pažiūras. Žinoma, kad Kaplanas dar 2000 m. buvo George W. Busho prezidento rinkimų kampanijos politikos patarėju. 

Vis dėlto, Bendrovė „Meta“ teigia saugosianti nuo išpuolių internete pabėgėlius, migrantus, imigrantus ir prieglobsčio prašytojus.

Europoje įvairovės ir įtraukties skatinimas kol kas išlieka prioritetu

Atsiranda tikinančių, esą jau pažiro komentarų, žeminančių žmones. Nors pasisakymai apie minėtas žmonių kategorijas išlieka draudžiami, jei jie yra lyginami su gyvūnais, pavyzdžiui, „Visi Sirijos pabėgėliai yra graužikai“, jų palyginimas su „išmatomis“ traktuojamas kaip neįžeidus. Be to, leidžiama daryti apibendrinimus, susiejančius ištisas rases ar etnines grupes su nusikalstamumu ar terorizmu. Leistinų rasinių apibendrinimų pavyzdžiai: „Šiais prakeiktais imigrantais negalima pasitikėti, jie visi yra nusikaltėliai“; „Lažinuosi, kad Jorge šiandien pavogė mano kuprinę po treniruotės“; Visi imigrantai yra vagys“. Tačiau teiginys „juodaodžiai yra narkotikų platintojai“ yra draudžiamas. Draudžiamų pasisakymų sąraše – „Lesbietės yra tokios kvailos“, o pasakymas „Trans žmonės serga psichikos ligomis“ – leidžiamas.

Leidžiami ir teiginiai apie intelektą dalijantis įrodymais. Pavyzdžiui, „Ką tik perskaičiau statistinį tyrimą apie tai, kad žydai yra protingesni už krikščionis”. Tačiau neaišku, ar menamo tyrimo išvadų negalima išgalvoti.

Pasak „Electronic Frontier Foundation“ tarptautinės žodžio laisvės direktorės Jillian York, „Meta“ apsauga nuo neapykantos kurstymo apima gerus ketinimus, tačiau praktikoje ji visąlaik buvo ydinga. 
„Nors tai dažnai lėmė perdėtą nuosaikumą, šie pavyzdžiai rodo, kad „Meta“ politikos pokyčiai yra politinio pobūdžio ir nesiekia suteikti daugiau saviraiškos laisvės“, – sakė ji. Baiminamasi, jog neapykantą kurstanti kalba galiausiai virs amoraliu elgesiu realybėje.

Anksčiau „Meta“ paskelbė apie sprendimą laipsniškai atsisakyti faktų tikrintojų „Facebook“ ir „Instagram“, pakeičiant juos bendruomenės užrašų programa, leidžiančia vartotojams patikrinti įrašus. Bendrovės generalinis direktorius tokį sprendimą pateisino ir sakė, kad ankstesnis metodas griovė visuomenės pasitikėjimą. M. Zuckerbergas neigė, kad pakeitimai buvo padaryti siekiant nuraminti būsimąją D. Trumpo administraciją. Visgi pripažino, jog rinkimai turėjo įtakos jo mąstymui[3].

Po Trumpo pergalės rinkimuose ne tik „Meta“, bet ir kelios didelės įmonės iš naujo įvertina ir atšaukia savo įvairovės, teisingumo ir įtraukimo iniciatyvas. Tarp jų – „Ford” ir „Toyota” automobilių gamintojai, Žemės ūkio technikos gamintojas „John Deere”, motociklų gamintojas „Harley-Davidson” ir kiti. Tačiau Europoje įvairovės ir įtraukties skatinimas kol kas, regis, išlieka prioritetu.