- „Meta“ nutraukia faktų tikrinimo programą – pereis prie nefiltruoto turinio
- „Facebook“ moderavimo komanda persikelia iš Kalifornijos į Teksasą
- M. Zuckerbergas pripažįsta: įvairios šalys užkirto kelią teisingai informacijai internete
- Paskutinius kelerius metus informacijai buvo taikoma neteisėta cenzūra?
„Meta“ nutraukia faktų tikrinimo programą – pereis prie nefiltruoto turinio
„Meta“ generalinis direktorius Markas Zuckerbergas paskelbė apie keletą svarbių bendrovės moderavimo politikos pakeitimų. Gali būti, jog šiam žingsniui toną uždavė JAV prezidento rinkimai[1]. Tokiu būdu M. Zuckerbergas, kaip skelbiama, pagaliau užtikrins žodžio laisvę ir nemelagingos informacijos gavimą.
„Meta“ faktų tikrinimo programa bus pakeista į bendruomenės valdomą sistemą. Tai reiškia, kad skleidžiamam turiniui galios kitos taisyklės, atveriančios duris į nuomonės laisvę. Iki šiol politiniam ir kitokiam turiniui buvo brėžiamos raudonos linijos, paliekant tam tikrą dalį informacijos už uždarų durų. Pakeitimai paveiks tiek „Facebook“ ir „Instagram“, tiek „Threads“.
„Ketiname sutelkti dėmesį į klaidų mažinimą, politikos supaprastinimą ir saviraiškos minėtose platformose atkūrimą“, – vaizdo įraše sako M. Zuckerbergas.
Pirmieji žingsniai – atsikratyti faktų tikrintojų, pakeičiant juos bendruomenės užrašais, panašiais į tuos, kurie matomi „X” platformoje. Tai reiškia, kad žmonės galės išsakyti savo nuomonę ir dalintis žiniomis. Pokyčiai, kaip tikinama, visų pirma palies JAV. M. Zuckerbergas ypatingai kritikuoja senąją vyriausybės žiniasklaidą. Jo teigimu, cenzūra perkopė visus įmanomus Everestus ir pagaliau turi atsitraukti.
Iki šiol buvusių sistemų moderatoriai tuo tarpu darė begalę klaidų. Tai reiškia, kad informacija galėjo būti netiksli, suklaidinant begalę pasaulio žmonių. Nepaisant kertinių pokyčių, pranašaujančių skaidrius laikus, ir toliau bus griežtai moderuojamas turinys, susijęs su narkotikais, terorizmu bei vaikų išnaudojimu[2].
„Facebook“ moderavimo komanda persikelia iš Kalifornijos į Teksasą
Baigiasi ne tik faktų tikrinimo era. M. Zuckerbergo teigimu, bus panaikinamos ir su imigracija, lytimi ir kitais opiais klausimais susijusio turinio taisyklės. Tai galimai reiškia pripažinimą, jog toks turinys buvo piktybiškai blokuojamas; dar kitaip – Markas pripažįsta, jog teisingus dalykus ilgą laiką buvo įprasta vadinti „sąmokslo teorijomis“.
Būsimiems pokyčiams jau dabar pasitelkiami aiškūs žingsniai. Prieš pašalinant bet kokį turinį, jis turės pereiti daugybę filtrų – ko nebuvo anksčiau. Tokiu būdu bus mažinamas nekaltų žmonių įrašų ir paskyrų blokavimas. Respublikonai gana ilgą laiką kritikavo „Meta“ faktų tikrinimo sistemą ir faktų tikrinimą kaip nesąžiningą ir palankią demokratams.
Dabar „Facebook“ moderavimo komanda iš Kalifornijos persikelia į Teksasą. Būtent Teksaso valstija per 2024 m. JAV prezidento rinkimus palaikė Respublikonų partijos kandidatą Trumpą. Žinoma, kad Elonas Muskas, kurį D. Trumpas paskyrė vadovauti naujam Vyriausybės efektyvumo departamentui, siekiančiam sumažinti federalinės vyriausybės biudžetą, šiuo metu taip pat gyvena Teksase.
Užsimenama, jog vienas iš D. Trumpo komandos narių tapo ir „Meta“ valdybos nariu. Prieš D. Trumpo inauguraciją, „Meta“ paskyrė respublikoną Joelį Kaplaną vadovauti savo politikos komandai. Prie jos prisijungė ir ilgametis D. Trumpo rėmėjas, UFC atstovas Dana White. Tiesa, būtent Kaplanas pasirodė „Fox News“ laidoje, kurioje buvo pristatytas bendrovės pranešimas; joks kitas „Meta“ vadovas nepasirodė jokiame naujienų kanale. Įvairių sektorių įmonių vadovai, regis, siekia JAV prezidento administracijos palankumo. Tai viena priežasčių, dėl ko „Meta“ kartu su kitomis technologijų bendrovėmis paaukojo per 1 mln. dolerių D. Trumpo inauguracijos fondui.
Kaplanas pridūrė, esą „Meta“ mato „partnerystės galimybių“ su D. Trumpo administracija ne tik žodžio laisvės klausimais, bet ir „skatinant Amerikos verslą ir Amerikos technologinį pranašumą“.
M. Zuckerbergas pripažįsta: įvairios šalys užkirto kelią teisingai informacijai internete
Pradinė „Meta“ faktų tikrinimo sistema, kuri 2016 m. buvo pradėta naudoti „Facebook“, veikė taip: informaciją platformose tikrino trečiųjų šalių faktų tikrintojai. Programoje dalyvavo daugiau nei 90 organizacijų, kurios tikrino faktus daugiau nei 60 kalbų. Jungtinėse Valstijose tarp jų buvo tokios grupės kaip „PolitiFact“ ir „Factcheck.org“.
Tuomet „Meta“ nustatė pranešimus, kuriuose gali būti skleidžiama dezinformacija, remdamasi žmonių reakcija ir pastarųjų plitimo greičiu. Nepriklausomi faktų tikrintojai patys nustatė pranešimus, kuriuose gali būti dezinformacijos, pažymėdami turinį kaip „klaidingą“, „iš dalies klaidingą“, „be konteksto“, „satyrinį“, „teisingą“ ir pan. Pagal sistemą, turinys būdavo pašalinamas automatiškai.
Tačiau M. Zuckerbergas tikino pakeisiantis šią sistemą skaidresne.
„Mes sugrąžiname pilietinį, aiškų turinį“, – sakė jis. Zuckerbergas pareiškė, jog „Meta“ bendradarbiaus su būsimąja D. Trumpo administracija, siekdama skatinti žodžio laisvę visame pasaulyje.
„Ketiname bendradarbiauti su prezidentu D. Trumpu, kad galėtume spausti viso pasaulio vyriausybes, kurios siekia daugiau cenzūruoti“, – sakė jis. Pastarojo teigimu, įvairios šalys užkirto kelią tam tikriems pasisakymams internete, tarp jų ir – tiesai.
Paskutinius kelerius metus informacijai buvo taikoma neteisėta cenzūra?
Buvo tikrinamas ir Baltųjų rūmų bei socialinės žiniasklaidos bendrovių bendravimas. Ypatingai stebimi pranešimai, susiję su pandemija ir vakcinomis.
Rugpjūtį M. Zuckerbergas sakė, kad Joe Bideno Baltieji rūmai spaudė „Metą“ imtis veiksmų prieš kai kuriuos su „Covid“ susijusius įrašus. Tačiau birželio mėnesį Aukščiausiasis Teismas atmetė argumentus, kad vyriausybė neteisėtai privertė socialinės žiniasklaidos bendroves pašalinti turinį. Nepaisant to, šis klausimas išliko opus. Apie situaciją kalba ir internautai:
„Dėl objektyvios informacijos trūkumo mirė dalis žmonių, nuėjusių susileisti vakcinos“, – sako dalis iš jų. Pastarieji mano, jog šie pokyčiai – „bus smūgis žemiau juostos propagandistams, kurie neskiepytiems norėjo sukurti pragarą Žemėje“. Todėl tie, kurie buvo blokuojami už nieką, jų manymu, gali švęsti pergalę.
Gali būti, jog žodžio laisvės atgavimas palies ir kitas valstybes – tarp jų ir Lietuvą. Tai reiškia, kad dabartinė turinio moderavimo praktika nuėjo per toli. Tad kai kurie Gerovės valstybės naujienų kanalai galimai turės pakeisti įsišaknijusį veikimo modelį. Tikimasi, jog žmonės netolimoje ateityje galės diskutuoti nebijant cenzūros. Pagaliau pripažįstama, jog taip vadinami „faktų tikrintojai“ sugriovė žmonių pasitikėjimą – o ne jį pelnė.
„Meta“ turi daugiau nei 3 mlrd. naudotojų visame pasaulyje. Lietuvoje socialinio tinklo „Facebook“ faktų tikrinimo programoje dalyvauja 15min.lt, nuo 2019 m. balandžio 25 d. 15min tapęs pirmuoju „Facebook“ faktų tikrinimo partneriu Baltijos šalyse, partnerystė buvo pratęsta 2020 m.; 2020 m. Delfi prisijungė prie „Facebook“ faktų tikrinimo programos, tapdamas antruoju partneriu Lietuvoje[3].