Suprasti akimirksniu
  • Šiaulių rajono mokykla pirmoji įrengė menstruacinių priemonių dozatorius
  • M. Danielė higieninių įklotų dalijimo mokyklose klausimu „raitojosi rankoves“ anksčiau
  • Menstruaciniai higienos produktai kai kam yra neįperkami
  • Škotija – pirmoji šalis, moterims užtikrinusi nemokamą higieninių produktų prieinamumą
Šaltiniai
Higieniniai įklotai
Šiaulių rajono mokykla dalina higieninius įklotus: tačiau kur trūkstamas tualetinis popierius? Annika Gordon/Unsplash nuotrauka

Šiaulių rajono mokykla pirmoji įrengė menstruacinių priemonių dozatorius

Šiaulių rajono Kuršėnų Pavenčių mokykla pirmoji šalyje pradėjo nemokamai dalyti higieninius įklotus moksleivėms[1]. Iniciatyva siekiama spręsti menstruacinio skurdo problemą ir užtikrinti, jog visos merginos turėtų prieigą prie būtinų higienos priemonių. Tai, kaip skelbiama, yra vienas iš įrankių gerinant moksleivių gerovę bei mažinant socialinę atskirtį. Higienos priemonių dozatoriai įrengti šių metų gruodžio pradžioje.

<...> „Mano nuomone, lygiai taip pat, kaip ir tualetinis popierius, taip pat ir įklotai, paketai kiekvienoje mokykloje, kiekvienoje įstaigoje, sveikatos priežiūros įstaigose – visur turėtų būti dalijami nemokamai“, – sako Akušerių sąjungos viceprezidentė Alina Liepinaitienė.

Idėja, regis, verta vieno aukščiausių įvertinimų. Už ją nubalsavo patys mokiniai. Mokyklos mokinės sako, kad paauglėms šios priemonės – itin reikalingos. Tačiau dalis šalies mokinių nevengia skųstis, esą mokyklose būna atvejų, kai tualetuose stinga tualetinio popieriaus, tad jiems kyla klausimų, ar nepritrūks menstruacinių priemonių dozatorių.

Tiesa, higieninių įklotų temą savu laiku palietė ir Morgana Danielė – 2020–2024 m. metų kadencijoje buvusi Seimo narė, išrinkta pagal Laisvės partijos sąrašą. Moteris ėjo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės pareigas ir buvo Sveikatos reikalų komiteto narė. Be politinės veiklos, M. Danielė yra žinoma kaip visuomenininkė, dirbusi su pažeidžiamomis asmenų grupėmis, įgyvendinusi mokslo ir švietimo projektus bei dalyvavusi nevyriausybinių organizacijų veikloje žmogaus teisių srityje. Pastaroji savo socialiniame tinkle „Facebook“ kalba, esą minėta iniciatyva dienos šviesą turėjo išvysti daug anksčiau. Tačiau, anot jos, idėja buvo atidėliota, nes moterų poreikiais neva nėra pakankamai rūpinamasi.

Šiaulių rajono mokykla šiuo metu yra vienintelė šalyje, kurioje įrengti higieninių įklotų dozatoriai. Kitos mokyklos šio žingsnio žengti dar nesiryžo.

M. Danielė higieninių įklotų dalijimo mokyklose klausimu „raitojosi rankoves“ anksčiau

Ankstesniais laikais deficitinėmis prekėmis buvo ir duona, ir tualetinis popierius bei kiti daiktai ar maisto produktai. M. Danielė tikina kartu su Ieva Pakarklyte – buvusia Lietuvos politike, Laisvės partijos nare, klausimą dėl menstruacinių priemonių dozatorių įrengimo mokyklose kėlusi dar kadencijos pradžioje. Šia iniciatyva siekė spręsti menstruacinio skurdo problemą ir užtikrinti, kad moksleivės turėtų nemokamą prieigą prie higienos priemonių. Be to, buvo norima sumažinti menstruacijų stigmą ir sudaryti geresnes sąlygas merginoms dalyvauti ugdymo procese be trikdžių. 

Tačiau tąkart moterys išgirdo neigiamą atsakymą ir pašaipas. Kai kurių savivaldybių atstovai, kaip sako Morgana, tuo metu pranašavo, kad jei mokyklose bus dalijami higieniniai įklotai, merginos taps neatsakingos, nemokės pačios savimi pasirūpinti, be to, mokiniai neva su šiomis priemonėmis žais naudodami jas ne pagal paskirtį. Tad šis pasiūlymas dienos šviesos neišvydo.

Vis dėlto, M. Danielė jau tada manė, kad vaikai gali žaisti ir su tualetiniu popieriumi, – skraidinti jį pro langą ar patys jame susivynioti. Tačiau naujovės efektas laikui bėgant praeina. Be to, jei savivaldybė, pavyzdžiui, sėkmingai sprendžia tualetinio popieriaus klausimą, tai galbūt suvaldys ir šį...

M. Danielė higieninių įklotų dalijimo mokyklose klausimu „raitojosi rankoves“ anksčiau. Michael Jasmund/Unsplash nuotrauka
M. Danielė higieninių įklotų dalijimo mokyklose klausimu „raitojosi rankoves“ anksčiau. Michael Jasmund/Unsplash nuotrauka

M. Danielė atviravo: tąkart jos iniciatyvai, be kita ko, buvo siūlomi pataisymai. Esą mokinės, reikalui esant, galėtų ateiti paprašyti higieninių priemonių pas mokytojas. Jos jas, pavyzdžiui, galėtų laikyti savo stalčiuje. Tačiau, kaip ten bebūtų, idėja įgyvendinta nebuvo.

Menstruaciniai higienos produktai kai kam yra neįperkami

Kažkada, galbūt, minėti dozatoriai bus visur: kavinėse, restoranuose, oro uostuose ir t.t. Vėlgi, jei jie bus, tikimasi, jog pastarųjų nepritrūks taip, kaip kartais pritrūksta tualetinio popieriaus. 

Lietuvoje menstruacinių higienos priemonių prieinamumo klausimas tampa vis aktualesnis. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras buvo vienas pirmųjų, inicijavusių nemokamų higieninių įklotų dalijimo mokyklose projektą, siekiant spręsti menstruacinio skurdo problemą ir mažinti su menstruacijomis susijusią stigmą.

Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) dar 2021 m. apskaičiavo, kad moterys menstruacijoms vidutiniškai per mėnesį išleidžia nuo 5 iki 10 eurų[2]. Tuo tarpu 2020-ųjų apklausa parodė, kad Lietuvoje 1 iš 6 merginų ar jos draugių yra praleidusi įvairias veiklas, užsiėmimus ar pamokas, nes mėnesinių metu neturėjo higienos priemonių[3]. Tačiau kaip ir anuomet, dabar menstruaciniai higienos produktai taip pat gali būti nepasiekiami dėl finansinių galimybių trūkumo, skurdo rizikos lygiui Lietuvoje pernai metais tarp jaunų merginų siekiant per 21 proc., o tarp moterų iki 49 metų – 14 proc[4]
Menstruaciniai higienos produktai kai kam yra neįperkami. osp.stat.gov.lt/ekrano nuotrauka
Menstruaciniai higienos produktai kai kam yra neįperkami. osp.stat.gov.lt/ekrano nuotrauka

Škotija – pirmoji šalis, moterims užtikrinusi nemokamą higieninių produktų prieinamumą

Kai kuriose užsienio šalyse moterims nemokamai dalijami higieniniai įklotai ir kitos menstruacinės higienos priemonės. 

Škotija – pirmoji šalis, kurioje visoms moterims užtikrinamas nemokamas higieninių produktų prieinamumas. Kai kuriose kitose šalyse taip pat taikomos panašios priemonės, siekiant užtikrinti menstruacinių higienos priemonių prieinamumą moterims ir mergaitėms, ypač mokyklose, universitetuose bei kitose viešosiose įstaigose. 

Kenija 2004 m. panaikino pridėtinės vertės mokestį įklotams ir tamponams, kad sumažintų vartotojų mokamą kainą. O nuo 2011 m. Kenijos vyriausybė kasmet iš biudžeto skiria apie 3 mln. dolerių nemokamiems higieniniams įklotams mokyklose mažas pajamas gaunančiose bendruomenėse dalyti. 2020 m. pradžioje Vokietija sumažino higieninių įklotų ir tamponų pardavimo mokestį nuo 19 iki 7 proc[5]. Iš tiesų, Vokietija buvo viena iš pirmųjų Europos šalių, priėmusių tokį sprendimą, įkvėpdama kitas šalis. Airijoje menstruacijų prekėms tuo tarpu taikomas nulinis PVM tarifas[6].