Kuria humanoidinius robotus, skirtus darbo rinkai

Mokslas, Šiandien, TechnologijosDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Humanoidiniai robotai
Robotai tampa vis labiau primenantys žmones. Tara Winstead/ Pexels nuotrauka

„OpenAI“ ir „Figure“ pristato naują projektą: humanoidinius robotus, pritaikomus darbo rinkai

Bendrovės „OpenAI“ ir „Figure“ pradėjo novatorišką partnerystę, kad sukurtų humanoidinį robotą, kuris, stebėdamas žmogaus judesius, gebėtų išmokti sudėtingų užduočių. Šis precedento neturintis bendradarbiavimas tarp įmonės, žinomos dėl pažangiausių dirbtinio intelekto pasiekimų, ir novatoriškos bendrovės, kuri specializuojasi robotikos ir automatizavimo srityje, gali sukelti revoliuciją ne tik gamybos, bet ir sveikatos priežiūros sektoriuje, atverdamas naują automatizavimo ir inovacijų erą[1].

Šios partnerystės tikslas yra sukurti robotą humanoidą, kuris mokytųsi iš subtilių žmogaus veiksmų niuansų, panaudojant dirbtinio intelekto ir gilaus mokymosi algoritmų galią. Šis proveržis turi toli siekiančių pasekmių, nes gali racionalizuoti gamybos procesus ir sukelti revoliuciją sveikatos priežiūros paslaugų teikime. Dirbtinis intelektas jau naudojamas įvairiose industrijose ir žengiama vis toliau.

Gamybos sektoriuje įdiegus humanoidinius robotus, gebančius mokytis iš žmogaus judesių, padidės produktyvumas ir efektyvumas. Šiuos robotus galima išmokyti atkartoti sudėtingas rankų darbo užduotis ir dirbti kartu su žmonėmis, kad pagreitintų gamybą, išlaikant kokybės standartus. Šios pažangios technologijos integravimas žada optimizuoti darbo eigą ir sukurti harmoningą žmogaus išradingumo ir robotų tikslumo sinergiją[2].

Šio „OpenAI“ ir „Figure“ bendradarbiavimo poveikis atsiras ne tik gamybos srityje, bet ir sveikatos priežiūros srityje, kur humanoidiniai robotai, gebantys mokytis iš žmogaus judesių, gali iš esmės pakeisti pacientų priežiūrą ir medicinines procedūras. Juos galima išmokyti padėti atlikti subtilias operacijas, tiksliai imituoti žmogaus judesius atliekant reabilitacijos pratimus ir teikti individualizuotą pagalbą pacientams, kurių judrumas yra ribotas.

Ateityje mašinos dirbs kartu su žmonėmis, o gal net perims jų darbus

Ši naujovė gali palengvinti sveikatos priežiūros specialistų naštą, pagerinti gydymo rezultatus ir pagerinti bendrą pacientų patirtį. Dirbtinio intelekto technologja vis labiau pritaikoma medicinos tyrimuose ir gydymui. O ši bendrovių partnerystė yra esminis momentas robotikos ir dirbtinio intelekto trajektorijoje. Ji pabrėžia nepaliaujamą pažangos, kuri iš naujo apibrėžia galimybių ribas, siekį[3].

Šie du vizionieriai sujungia savo patirtį ir sukuria prielaidas ateičiai, kai humanoidiniai robotai sklandžiai integruosis į įvairias pramonės šakas, išplėsdami žmogaus galimybes ir įvesdami mus į naują automatizavimo ir inovacijų erą. Galimos šio bendradarbiavimo pasekmės yra didžiulės ir įkvepiančios.

Apie technologijos pradininkus jau buvo kalbama kurį laiką, o dabar bendrovės oficialiai pristato savo projektą[4]. Mažindamos atotrūkį tarp žmogaus judesių ir robotų mokymosi, „OpenAI“ ir „Figure“ stumia technologijų ribas, pradėdamos ateitį, kai mašinos iš tiesų supras ir prisitaikys prie žmogaus elgesio. Bendromis pastangomis kuriamas pagrindas pasauliui, kuriame automatizavimo galimybes riboja tik mūsų vaizduotės ribos.

Šis novatoriškas bendradarbiavimas gali pakeisti gamybos ir sveikatos priežiūros sektorius, taip pat daugelį kitų pramonės šakų. Iš žmogaus judesių besimokantis humanoidinis robotas yra svarbus etapas robotikos ir dirbtinio intelekto srityje, o jo pritaikymo galimybės yra labai plačios.

Jis gali iš esmės pakeisti mūsų darbo ir gyvenimo būdą, sukurti naują automatizavimo, inovacijų ir žmonių bei mašinų bendradarbiavimo erą. Šiam projektui toliau vystantis, galime tikėtis sulaukti dar pažangesnių humanoidinių robotų, galinčių mokytis iš žmogaus elgesio ir prisitaikyti prie naujos aplinkos, taip atveriant kelią ateičiai, kai mašinos galės dirbti kartu su žmonėmis, kad pasiektų bendrą tikslą.

Technologijos keičiasi
Robotika žengia vis arčiau žmogaus. Pavel Danilyuk/ Pexels nuotrauka

Pradžia yra ne tokia jau ir paprasta, nes reikalingi dideli ištekliai

Šiam ambicingam „OpenAI“ ir „Figure“ projektui įgyvendinti reikia daug laiko, išteklių ir talentų. Tačiau šio bendradarbiavimo nauda yra milžiniška ir jau sukėlė pramonės ekspertų bei technologijų entuziastų susidomėjimą ir entuziazmą. Norint sukurti humanoidinį robotą, kuris galėtų mokytis iš žmogaus judesių, reikia daugiadisciplininio požiūrio, sujungiančio robotikos, dirbtinio intelekto, gilaus mokymosi ir žmogaus elgesio ekspertus.

Tam reikia suprojektuoti ir sukurti robotą, kuris būtų labai panašus į žmogaus kūną, turėtų daugybę sąnarių ir galūnių, galinčių judėti koordinuotai ir sklandžiai. Taip pat reikia sukurti sudėtingus algoritmus ir valdymo sistemas, galinčias analizuoti ir interpretuoti žmogaus judesius, iš šių stebėjimų išgaunant žinias, leidžiančias įgyti naujų įgūdžių ir atlikti sudėtingas užduotis.

Vienas iš didžiausių iššūkių kuriant tokį robotą – sukurti dirbtinio intelekto sistemą, kuri galėtų suprasti ir tiksliai interpretuoti žmogaus elgesį. Tam reikia sukurti gilaus mokymosi sistemą, kuri galėtų analizuoti žmogaus judesius realiuoju laiku, nustatyti dėsningumus ir iš šių stebėjimų ekstrapoliuoti žinias. Taip pat reikia sukurti intuityvią naudotojo sąsają, kuri leistų žmonėms natūraliai ir intuityviai bendrauti su robotu.

Kitas iššūkis būtų sukurti robotą, kuris galėtų saugiai ir efektyviai veikti įvairiose aplinkose, pavyzdžiui, gamyklose, ligoninėse ar namuose. Tam reikia užtikrinti, kad robotas galėtų atpažinti ir įveikti kliūtis, išvengti susidūrimų ir prisitaikyti prie aplinkos pokyčių. Taip pat reikia sukurti saugos funkcijas, kurios padėtų išvengti nelaimingų atsitikimų ir apsaugotų tiek robotą, tiek aplink jį esančius žmones.

Nepaisant šių iššūkių, „OpenAI“ ir „Figure“ bendradarbiavimas gali pakeisti robotikos pramonę ir sukurti naujų automatizavimo ir inovacijų galimybių. Humanoidinio roboto, galinčio mokytis iš žmogaus judesių, kūrimas turi reikšmės įvairioms sritims. Jis taip pat galėtų būti naudojamas švietimo, pramogų ir kitose pramonės šakose, kur jo pažangūs gebėjimai padėtų padidinti produktyvumą, efektyvumą ir saugumą.

Humanoidiniai robotai: kas tai ir kodėl taip šiurpiai skamba?

Humanoidiniai robotai dar yra vadinami antropomorfiniais robotais. Tai yra mašinos, sukurtos taip, kad savo forma ir veikimu būtų panašios į žmogaus kūną. Jau daug dešimtmečių jie yra populiarus mokslinės fantastikos objektas, o per pastaruosius kelerius metus vis dažniau naudojami realiame pasaulyje.

Humanoidinių robotų istoriją galima atsekti iki XVIII a., kai buvo sukurti įvairūs automatai, skirti paprastoms užduotims, tokioms kaip rašymas ar piešimas, atlikti. Tačiau tik XX a. mokslininkai pradėjo rimtai tyrinėti galimybę kurti robotus, kurie galėtų imituoti žmogaus judesius ir elgesį.

Vieną iš pirmųjų humanoidinių robotų 1954 m. sukūrė Džordžas Devolas. Pavadintas „Unimate“, jis buvo skirtas paprastoms užduotims gamykloje atlikti, pavyzdžiui, kelti ir perkelti sunkius daiktus. Nuo to laiko buvo sukurta daug kitų humanoidinių robotų, kurių kiekvienas pasižymėjo unikaliomis galimybėmis ir savybėmis[5].

Šiandien humanoidiniai robotai naudojami įvairiose pramonės šakose: nuo sveikatos priežiūros iki pramogų. Jie dažnai naudojami situacijose, kai žmonėms atlikti tam tikras užduotis yra nesaugu arba nepraktiška, pavyzdžiui, dirbant pavojingoje aplinkoje arba atliekant subtilias chirurgines procedūras.

Vienas žinomiausių humanoidinių robotų pavyzdžių yra „Honda“ robotas „ASIMO“. Pirmą kartą jis buvo pristatytas 2000 m. ir nuo to laiko buvo keletą kartų patobulintas ir atnaujintas. Jis gali vaikščioti, bėgioti ir net lipti laiptais, o renginiuose visame pasaulyje buvo naudojamas pažangiai robotikos technologijai demonstruoti.

Ši technologija yra svarbi robotikos mokslinių tyrimų ir plėtros sritis. Be to, toks „OpenAI“ ir „Figure“ bendradarbiavimas kuriant robotus yra reikšmingas žingsnis į priekį kuriant pažangias robotikos technologijas. Sujungdami savo žinias, jie plečia galimybių ribas ir kuria naujas žmonių ir mašinų bendradarbiavimo galimybes.

Toliau plėtojant šį projektą galima tikėtis dar pažangesnių humanoidinių robotų, galinčių mokytis iš žmogaus elgesio ir prisitaikyti prie naujos aplinkos, taip atveriant kelią ateičiai, kai mašinos galės dirbti kartu su žmonėmis, kad pasiektų bendrą tikslą.