Dirbtinis intelektas medicinoje – išmanus kūno skenavimas atpažįsta ligas

Suprasti akimirksniu
Skaitytuvas kūno susirgimamas tirti
DI kūno stebėjimas. Mart Production/ Pexels nuotrauka

Apgamai, bėrimai, kraujospūdis ir širdies ritmas išduoda sutrikimus

Daniel Ekas, pakeitęs muzikos pramonę su transliavimo platforma „Spotify“, dabar siekia sukelti bangas sveikatos priežiūros technologijų srityje. Turtus susikrovęs vienoje srityje, jis dabar žengia į sveikatos priežiūros pramonę. Kaip anksčiau pranešė žiniasklaida, D. Ekas įvardijamas kaip vienas iš startuolio „Neko Health“, kuris specializuojasi dirbtiniu intelektu (DI) paremtų kūno skenavimo paslaugų teikime, įkūrėjų[1].

Po ketverius metus trukusių intensyvių tyrimų ir produkto kūrimo šiandien oficialiai pristatomas „Neko Health“[2]. Įmonę įkūrė Hjalmaras Nilsonas ir Danielis Ekas, turėdami viziją sukurti sveikatos priežiūros sistemą, kuri padėtų žmonėms išlikti sveikiems, taikant prevencines priemones ir ankstyvą ligų aptikimą.

Bendrai išverstoje svetainės versijoje teigiama, kad Švedijos bendrovės neinvazinis viso kūno skaitytuvas gali aptikti ir išmatuoti apgamus, bėrimus ir senatvines dėmes. Be to, jis naudoja atskirą funkciją, kad užfiksuotų bet kokius širdies veiklos, kraujospūdžio ir pulso sutrikimus visame kūne.

DI kūno skaitytuvas: daugiau nei 50 mln. žmogaus biometrinių duomenų

Šis D. Eko žengimas į sveikatos priežiūros pramonę nėra staigmena. Gandai apie startuolį sklando nuo lapkričio mėnesio, o jis jau seniai užsiminė apie įsitraukimą į sveikatos priežiūros sritį. 2013 metų pranešimuose jau buvo atskleista, kad laisvas valandas jis praleidžia galvodamas apie tai, kaip sutvarkyti sujauktą sveikatos priežiūros sistemą.

Aš nesu išradėjas, bet galiu būti tas žmogus, kuris yra pakankamai kvailas, kad pasipriešintų sistemai ir pabandytų ją įveiklinti savo sąlygomis.

Kūrėjai teigia, kad bendrovės 360 laipsnių kūno skaitytuvas turi daugiau kaip 70 jutiklių, kurie surenka daugiau kaip 50 milijonų duomenų apie odą, širdį, kraujagysles, kvėpavimą, mikrocirkuliaciją ir kt. Tuomet šiuos duomenis analizuoja savaime besimokanti dirbtinio intelekto varoma sistema, kuri gydytojams ir pacientams pateikia rezultatus[3].

MRT skanavimas
Kūno testai naudojant technologijas. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka

Klientai gauna rezultatus susitikimo metu ir netgi gali peržiūrėti ir stebėti savo rezultatus pridedamoje programėlėje. Projekto misija – sukurti proaktyvią sveikatos priežiūros sistemą, kuri būtų orientuota į ligų prevenciją. Viso kūno skenavimas trunka vos kelias minutes ir šiuo metu Švedijoje yra atviras visuomenei ir kainuoja 2 000 Švedijos kronų (arba apie 190 JAV dolerių). Šiuo metu skenavimo paslaugos jau išpirktos kuriam laikui.

Ligų diagnostika ir dirbtinis intelektas – technologinė pažanga sveikatos priežiūroje

Akivaizdu, kad dar per anksti spręsti, kokį poveikį „Neko Health“ gali turėti sveikatos priežiūros pramonei, tačiau tai skamba daug žadančiai. Tai galėtų padėti anksčiau aptikti kelias nusiskundimų priežastis ar rimtas ligas, išvengti vėlesnių stadijų vėžio. Panašios technologijos jau atsirado anksčiau.

„Facebook“ ir Niujorko universitetas susivienijo siekdami paspartinti magnetinio rezonanso tomografijos skenavimą naudojant dirbtinį intelektą, o mokslininkai sukūrė dirbtinio intelekto technologiją, kuri nuskaito jūsų tinklainę ir numato širdies ligų riziką[4]. Tačiau šis naujas kūno sveikatos skaitytuva šią technologiją taiko didesniu ir prieinamesniu mastu, todėl įdomu pagalvoti apie jos potencialą.

Šiuolaikiniame versle ir kasdieniame gyvenime vis dažniau naudojamos dirbtinio intelekto technologijos yra vis labiau taikomos ir sveikatos priežiūros srityje. Dirbtinio intelekto naudojimas sveikatos priežiūroje gali padėti sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams daugelyje pacientų priežiūros ir administracinių procesų aspektų, padėti tobulinti esamus sprendimus ir greičiau įveikti iššūkius.

Dauguma dirbtinio intelekto ir sveikatos priežiūros technologijų yra labai svarbios sveikatos priežiūros sričiai, tačiau jų palaikoma taktika gali labai skirtis įvairiose ligoninėse ir kitose sveikatos priežiūros organizacijose.

Ir nors teigiama, kad dirbtinio intelekto panaudojimas sveikatos priežiūros srityje gali būti toks pat geras arba geresnis nei žmogaus tam tikrų procedūrų, pavyzdžiui, ligų diagnozavimo atlikimas, praeis nemažai metų, kol dirbtinis intelektas sveikatos priežiūros srityje pakeis žmogų atliekant įvairias medicinines užduotis.