Suprasti akimirksniu
  • Generalinė prokuratūra nepanoro pradėti tyrimo dėl galimo informacijos nutekinimo K. Bartoševičiui
  • P. Saudargas svarsto, kad toks prokuratūros sprendimas buvo priimtas ne šiaip sau
  • Sprendimas nepradėti tyrimo reiškia „Pyro pergalę“ konservatoriams
  • V. Landsbergis svarstė, kad informacija buvo nutekinta nebūtinai iš Seimo
  • Dėmesys pedofilijos skandalui tolygus aukų išnaudojimui
Šaltiniai
Susitarimas
Konservatoriai bando išlipti sausi iš pedofilijos skandalo liūno. Luiso Villasmilo/Unsplash nuotrauka

Generalinė prokuratūra nepanoro pradėti tyrimo dėl galimo informacijos nutekinimo K. Bartoševičiui

Konservatorių partiją užtemdžius juodam pedofilijos šešėliui, toliau vyksta kaltųjų paieškos. Natūralu, kad konservatoriams nenorint prisiimti atsakomybės dėl šio skandalo, visuomenė įniršo ir pradėjo ieškoti daugiau kaltų frakcijos gretose, įskaitant ir pasirodžiusią informaciją apie galimai frakcijos narių nutekintą informaciją pedofilijos skandalo epicentre atsidūrusiam Kristijonui Bartoševičiui. Konservatoriams bet kokiais būdais stengiantis išsisukti nuo nepatogių klausimų, generalinė prokuratūra rėžia, kad nesiims tyrimo dėl galimo informacijos nutekinimo, mat nebuvo padaryta nusikalstama veika. Tačiau dabar žaidžiama jau kitu kampu ir pedofilijos skandalą mėginama nutildyti argumentais, jog esą kuo garsiau apie tai kalbėsime, tuo labiau kenksime nukentėjusiems vaikams.

Generalinė prokuratūra priėmė sprendimą neanalizuoti, ar informacija buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui apie jo atžvilgiu pradėtą ikiteisminį tyrimą buvo nutekinta, dėl ko šis skubos tvarka dar būdamas komandiruotėje Čilėje pateikė prašymą Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) atsisakyti savo kaip parlamentaro mandato.

Prokuratūros atstovė Elena Martinonienė tokį prokuroro sprendimą argumentavo tuo, kad ikiteisminį tyrimą K. Bartoševičiaus atžvilgiu organizuojantis prokuroras, inicijuodamas kreipimąsi į Seimą dėl parlamentaro imuniteto panaikinimo esą įvertino, kad dalis ikiteisminio tyrimo medžiagos taps vieša[1]. Dėl šios priežasties esą buvo priimtas sprendimas nepradėti tyrimo dėl galimo informacijos nutekinimo.

Anot E. Martinonienės, gavus prašymą tirti galimą informacijos nutekinimą taip pat buvo prieita išvados, kad nusikalstama veika nebuvo padaryta.

Toks Generalinės prokuratūros žingsnis nustebino, ypatingai po to, kai opozicijos iniciatyva surengto neeilinio Seimo posėdžio metu išsiskyrė Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir generalinės prokurorės Nidos Grunskienės pateiktos versijos.

Generalinė prokuratūra nepradės tyrimo dėl informacijos nutekinimo. Ekaterinos Bolovtsovos/Pexels nuotrauka
Generalinė prokuratūra nepradės tyrimo dėl informacijos nutekinimo. Ekaterinos Bolovtsovos/Pexels nuotrauka

P. Saudargas svarsto, kad toks prokuratūros sprendimas buvo priimtas ne šiaip sau

Generalinės prokuratūros sprendimu atsiriboti nuo skandalo dėl galimo informacijos nutekinimo buvo itin patenkintas vienas iš Seimo pirmininkės pavaduotojų, konservatorius Paulius Saudargas. Jis svarstė, kad prokuratūra tokį sprendimą veikiausiai priėmė neatsitiktinai, o turėdama daugiau informacijos apie šią situaciją.

„Mes turime žinoti, kokie yra faktai, ir juos turbūt žino tik prokuratūra – ką reiškia nesiims tyrimo. Tai gal jie žino faktus. Gal tai yra ikiteisminio tyrimo medžiaga. Tarkime, jei įtariamasis buvo sekamas, juk galėjo būti ir jo elektroninės ryšio priemonės sekamos, galėjo būti pasiklausoma. Prokuratūra tirdama bylą žino daug daugiau faktų ir dedamųjų negu visuomenė. Galbūt jie negali šiandien atskleisti. Tad pamatysime po teismo daug dalykų, kurie atrodys jau kitoje šviesoje, nei yra dabar. Politikai turėtų suvokti realybę“, – teigė jis[3].

Į tokius politiko pasvarstymus sureagavusi parlamentarė Agnė Širinskienė teigė, kad nors ir suprantama, kad dabar konservatoriai visomis išgalėmis nuo savo partijos mėgins nuplauti visą šį pedofilijos šleifą, tačiau jie neturėtų kištis į ikiteisminį tyrimą.

„Bet labai patarčiau kolegoms krikdemam, jų lyderiui įskaitytinai, nesikišti į ikiteisminį tyrimą ir nebandyti įtakoti panašu kad atsirasiančios bylos teisme – tos prognozės apie tai, kaip viskas atrodys „po teismo“ atrodo labai neskaniai, ypač prisiminus EŽTT praktiką teisės į teisingą teismą bylose. Geriau savo reitingus prognozuokit ir kiek truks Gabrieliaus atostogos“, – teigė A. Širinskienė.
Konservatoriai visais įmanomais būdais mėgina atsiplauti pedofilijos dėmės. Agnės Širinskienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Konservatoriai visais įmanomais būdais mėgina atsiplauti pedofilijos dėmės. Agnės Širinskienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Sprendimas nepradėti tyrimo reiškia „Pyro pergalę“ konservatoriams

Tačiau tokiu prokuratūros sprendimu nebuvo patenkintas šalies vadovas Gitanas Nausėda, kuris tame įžvelgia galimybę konservatoriams išlipti iš balos sausiems. Prezidento įsitikinimu, partija, delegavusi K. Bartoševičių į politiką, turėjo būti suinteresuota atsakyti į visus kylančius klausimus nepaliekant nutylėjimų, kuriuos, be abejonės, visuomenė pasistengs išsiaiškinti.

„Manau, kad tai yra Pyro pergalė“, – konstatavo G. Nausėda[4].

Toks konservatorių abejingumas sprendžiant šį klausimą, anot šalies prezidento, jiems patiems pakiš koją, mat jei konservatoriai būtų iškart atsakę į visus likusius klausimus, skandalo veikiausiai būtų pavykę išvengti. O štai dabar šis K. Bartoševičiaus skandalo šleifas turės neigiamos įtakos priimant kitus sprendimus, o ypatingai – nacionalinio saugumo klausimus.

V. Landsbergis svarstė, kad informacija buvo nutekinta nebūtinai iš Seimo

Skandalo dėl galimo informacijos nutekinimo K. Bartoševičiui įkarštyje netruko pasireikšti ir konservatorių pirmtakas, profesorius Vytautas Landsbergis. Jis nevengė garsiai pasvarstyti, kad galbūt dėl informacijos nutekinimo reikia tirti visai ne Seimą, o galbūt net pačią prokuratūrą – prokurorus ir jų padėjėjus[2].

V. Landsbergis piktinosi, kad dabar visas dėmesys krypsta ne į pagrindinį skandalą dėl pedofilijos, bet į kaltų nutekinus informaciją paieškas.

„(Sako), iš Seimo. Bet dar niekas nenustatė, kad iš Seimo. O kodėl iš Seimo? O gal iš prokuratūros? Ten po to kažkas užsiminė šiek tiek. Tai reikia kiekvieną prokurorą tikrinti, jų padėjėjus. Du mėnesius vyko tyrimas, daug žmonių žinojo. Pirmiausia tie patys vaikai, paaugliai. Ko jų klausinėja? Ką tau dėdė Kristijonas sakė, ką jis darė, ar jis tave lietė kaip nors. Juk jų to klausinėja. Ar tiems vaikams koks nors čekistas uždraudė papasakoti? O jų tėvai tai žino“, – LRT interviu kalbėjo profesorius[2].

Į tokius profesoriaus postringavimus kaipmat sureagavo „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, kirtęs, jog V. Landsbergis, prokuratūros darbuotojus išvadinęs čekistais, peržengė visas galimas ribas ir diskreditavo ne tik save, bet ir partiją, kurios garbės pirmininkas yra.

Įdomu tik viena, ar Generalinė prokuratūra atsisakė pradėti tyrimą dėl galimai nutekintos informacijos po tokių V. Landsbergio pasvarstymų, ar toks sprendimas buvo priimtas į tai neatsižvelgiant.

Dėmesys pedofilijos skandalui tolygus aukų išnaudojimui

Tuo tarpu viskas, prie ko prisiliečia konservatoriai, staiga tampa nereikšminga. Ar dar reikėtų stebėtis tokia skandalų baigtimi, kai tai susiję su šia valdančiąja dauguma ir jų reputacija? Manau, kad tikrai ne.

Ir šioje vietoje ne tik patys prokurorai sudarė jiems tinkamą mikroklimatą vėl nusipurtyti nuo savęs purvą, bet pasitarnavo net ir ta pati opozicija, kurios iniciatyva buvo surengtas Seimo neeilinis posėdis, bet jo metu taip ir nebuvo sudaryta specialioji tyrimų komisija, skirta ištirti detales dėl informacijos K. Bartoševičiui nutekinimo. Ir tam pritrūko tų pačių neeilinį posėdį inicijavusių socialdemokratų balsų.

Posėdžio metu kažkur stebuklingai išgaravo trijų socialdemokratų balsai – nors jie tuo metu buvo Seime, balsavime jų nebuvo. Tad, panašu, kad konservatoriai vėl suka uodegą su pačios opozicijos pagalba.

O dabar dar ir bandoma pritempti, kad viešumas yra nenaudingas patiems nukentėjusiems vaikams, neva kalbėti tolygu išnaudoti vaikus ir nelaimes. Nors dar prieš dešimtmetį šalį iš visų jėgų purtė Garliavos skandalas. Tas pats galioja ir su problemomis dėl narkotikų plitimo, dėl ko vis dažniau kenčia ir vaikai – kalbi, vadinasi, kenki. O jei nekalbėtume? Tai tebūtų dar vienas puikus pretekstas ateiti Laisvės partijai ir sakyti, kad narkotikų problemos šalyje nėra, todėl imkime ir nedelsiant juos visus legalizuokime?

Ir, nors prasidėjus pedofilijos skandalui konservatoriai iškart mėgino nuo jo „nusiplauti“ teigdami, kad K. Bartoševičius jų partijai nepriklauso ir buvo priimtas tik į frakciją, advokatas Dominykas Vanhara atkreipė dėmesį, kad konservatoriai taip pat nutyli, kad tas pats K. Bartoševičius buvo ir TS-LKD partijos vienmandatininkas Šalčininkų-Vilniaus vienmandatėje rinkiminėje apygardoje.
K. Bartoševičius buvo ir TS-LKD vienmandatininku Šalčininkų-Vilniaus vienmandatėje rinkiminėje apygardoje. Dominyko Vanharos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
K. Bartoševičius buvo ir TS-LKD vienmandatininku Šalčininkų-Vilniaus vienmandatėje rinkiminėje apygardoje. Dominyko Vanharos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka