Suprasti akimirksniu
  • Mokesčių reforma – tiesus kelias į kontrabandos ir šešėlio skatinimą
  • Dirbantys individualiai galės keisti profesiją ir tapti kontrabandininkais
  • Kontranda – ne ta veikla, kurios aktyvumą Lietuvoje reikėtų skatinti
  • Kova su šešėliu baigta, grįžtame dešimtmečiais į praeitį
Šaltiniai
Lietuva
Lietuvoje skatinama kontrabanda. Lasma Artmane/Unsplash nuotrauka

Mokesčių reforma – tiesus kelias į kontrabandos ir šešėlio skatinimą

Antradienį valdantieji pagaliau pristatė ilgai lauktą ir beveik dvejus metus ruoštą mokesčių reformą, kuri Seimui svarstyti bus teikiama jau šią sesiją: jeigu reformai bus pritarta, mokestinių pokyčių dalis įsigalios nuo kitų metų, o didžiąją dalį kritiškai vertinamų permainų visuomenė pajustų nuo 2026 m.

Tačiau ar valdantiesiems pavyks prastumti šį projektą – abejojama. Vos pasirodžiusi mokesčių reforma iš karto sulaukė gausios visuomenės ir net didelės dalies parlamentarų kritikos.

Neigiamai vertinami tiek skandalingi finansų ministrės Gintarės Skaistės išsireiškimai, individualiai dirbančiuosius prilyginant „gyvulių ūkiui“, tiek ir reformoje numatyti platesni nekilnojamo turto (NT) mokesčiai, papildomas savarankiškai dirbančiųjų apmokestinimas, nauji ir kvestionuotinos vertės mokestiniai tarifai ir tai, kad valdantieji, regis, siekia susidoroti su mažiausias ir netgi vidutines pajamas generuojančia visuomenės dalimi, be to, dar ir sudarant puikias sąlygas turtingiausiems.

Visgi, kaip ir dažnu atveju būna, šioje Seimo kadencijoje pirmasis žvilgsnis į valdančiųjų siūlomus projektus neatskleidžia tikrųjų pokyčių mastų. Pasirodo, mokesčių reforma tebuvo pirmasis laiptelis, o dabar teisiniais pokyčiais siekiama sudaryti palankesnes sąlygas per mūsų valstybės sieną gabenti net kontrabandą.

Nors tokie numatyti pokyčiai yra saugomi po devyniais užraktais, labiausiai susirūpinusių Seimo narių dalis jau atvirai prabilo apie tai, kad panašu, jog Teisės ir teisėtvarkos komitetas netrukus paskelbs, kad tiesiog gerina sąlygas kontrabandai ir šešėliui.

O tokios permainos numatytos „pačiu laiku“: po muitinėje rekordus sumušusių praėjusių metų, kai kontrabandos mastai pasiekė dešimtmečius nematytas aukštumas.

Dirbantys individualiai galės keisti profesiją ir tapti kontrabandininkais

Šią savaitę dienos šviesą išvydęs valdančiųjų darbo vaisius – mokesčių reforma – jau aptarinėta iš aibės skirtingų kampų, įvertinus tiek jos poveikį valstybės piliečiams, verslui, šalies ekonomikai, tiek ir politinei bei finansinei aplinkai.

Tačiau iki šiol reformos įtaka teisinei sistemai aptarta nebuvo, o regis, be reikalo. Pateikę mokestinių pokyčių planą valdantieji dabar planuoja pakeisti ir tai, kaip ir kiek turėtų būti baudžiami kontrabandą vežantys asmenys.

Seimo narė Agnė Širinskienė, pati nevengusi kritiškai atsiliepti apie finansų ministerijos parengtą reformą, atskleidė, kad Teisės ir teisėtvarkos komitetas, kurio nare ji yra, rengia dokumentus, kuriais bus sudarytos stebėtinai palankios sąlygos šešėlinei ekonomikai, o tiksliau – kontrabandai.

Parlamentarė pasidalino atnaujinamo įstatymo projektu, kuriame ženkliai padidinta per valstybės sieną gabenamų ir muitinei privalomų pateikti daiktų vertė, už kurią galima susilaukti realios laisvės atėmimo bausmės ar bent jau baudos. Taisomame dokumente teigiama:

„Tas, kas per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabendamas privalomus pateikti muitinei daiktus, kurių vertė viršija 150 MGL dydžio sumos, bet neviršija 250, 400 MLG dydžio sumos, nepateikė jų muitinės kontrolei ir kitaip šios kontrolės išvengė, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.“

Kitame dokumente suma, už kurią sulaukiama teisinės atsakomybės, taip pat yra ženkliai padidinta:

„Tas, kas per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabendamas privalomus pateikti muitinei daiktus, kurių vertė viršija 250 900 MGL dydžio sumą, nepateikė jų muitinės kontrolei ir kitaip šios kontrolės išvengė arba neturėdamas leidimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabeno kilnojamąsias kultūros vertybes ar antikvarinius daiktus, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki aštuonerių metų“[1].
Teisės ir teisėtvarkos komiteto numatyti pokyčiai. Agnės Širinskienės feisbuko įrašo ekrano nuotrauka 2023-02-23
Teisės ir teisėtvarkos komiteto numatyti pokyčiai. Agnės Širinskienės feisbuko įrašo ekrano nuotrauka 2023-02-23

Tokie numatyti pokyčiai signalizuoja pavojingą precedentą: valdantieji, sudarydami vis sudėtingesnes sąlygas Lietuvos piliečiams dirbti dorai, užsidirbti ir gyventi oriai, tarsi netiesiogiai ima skatinti nusikalstamą veiką.

Ženklus per sieną gabenamų ir muitinės tikrinamų daiktų vertės didinimas gali būti suvokiamas kaip visiškas smūgis tiems, kuriems naująja mokesčių reforma valdantieji numatė didinti mokesčius, ypač, savarankiškai dirbantiems.

Papildoma mokesčių našta užsimota prieš muzikantus, menininkus, rašytojus ar kitus savarankiškai dirbančius asmenis. Jie yra sulyginami su tais, kurie dalyvauja įprastiniuose darbo santykiuose, finansų ministrės yra vadinami „gyvulių ūkiu“, o be to, daugiau už juos teisių įgyti galės net kontrabandininkai, kuriems, regis, sudaromos vis palankesnės sąlygos veikti.

„Kontrabandininkai turės dvigubai daugiau nešti, kad užsidirbtų baudžiamąją atsakomybę. Taigi, darbas bent jau kontrabandininkams pagerės – kontrabanda judės greičiau ir didesnėm pakuotėm“, – šią liūdną situaciją ironiškai apibūdina A. Širinskienė.

Kontranda – ne ta veikla, kurios aktyvumą Lietuvoje reikėtų skatinti

Praėjusioji „valstiečių“ valdžia viešai deklaravo savo viziją kovoti su šešėliu, tačiau dabartiniai valdantieji, atrodo, priešingai, jį skatina.

O kontrabandos mastai bei pogrindyje vystoma veikla Lietuvoje jau daugelį metų yra viena iš didžiausių politinės ir teisinės sistemos piktžaizdžių.

Štai pernai metais Lietuvos pasieniečiai vėl sulaikė rekordinius kiekius kontrabandinių cigarečių – daugiau kaip 4,3 mln. pakelių[2]. Tai didžiausias metinis kiekis cigarečių, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) sulaikytas per daugiau kaip du dešimtmečius.

Per visus 2022-uosius pasieniečiai sulaikė net 4 mln. 322 tūkst. 114 cigarečių pakelių, nors 2021-aisiais jų buvo sulaikyta beveik dvigubai mažiau – 2 mln. 509 tūkst. 217 pakelių.

Dėl įtarimų kontrabanda arba neteisėtu akcizinių prekių gabenimu 2022 m. VSAT pareigūnai sulaikė 475 asmenis, kontrabandą dažniausiai gabeno Lietuvos piliečiai.

VSAT teigimu, pagrindinės kontrabandos gabenimo į Lietuvą priežastys yra didelis tabako gaminių kainų skirtumas Lietuvoje ir, pavyzdžiui, Baltarusijoje. Aktuali yra ir sparčiai auganti infliacija, kai mažėja gyventojų perkamoji galia, tačiau produktas vis tiek yra perkamas.

Jei valdančiųjų planai išdegs, jau netrukus dar viena kontrabandos priežastimi taps ir tiesiog verslumas – užsiimti šia veikla taps žymiai patogiau ir net pigiau nei dirbti legaliai.
Valdančiųjų mokesčių reforma skatins šešėlį. 
Micheile Henderson/Unsplash nuotrauka
Valdančiųjų mokesčių reforma skatins šešėlį. Micheile Henderson/Unsplash nuotrauka

Kova su šešėliu baigta, grįžtame dešimtmečiais į praeitį

Tai, kad valdančiosios Lietuvos jėgos neįžvelgia jokių problemų taip atvirai skatinant nusikalstamas ir pačiai valstybei kenksmingas veiklas, turėtų gąsdinti daugelį.

Negana to, tokiais būdais yra tarsi išbraukiamas visų ankstesnių Vyriausybių padarytas įdirbis kovoje su šešėliu. Kaip akcentuoja Seimo narys Robertas Šarknickas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vyriausybė aktyviai kovojo su šešėliu, tiek jos, tiek ir ankstesnės Vyriausybės dėka šešėlį Lietuvoje pavyko sistemingai mažinti, o tai jautėsi valstybės gyvenime bei gyventojų pasitenkinime. Dabar – situacija kardinaliai kinta.

„Tačiau tokios mokesčių reformos mus tiesiog nutemps dešimtmečiu atgal. Nebus nieko panašaus, kad gyventojai mes savo individualią veiklą, kurią geriausiai šiame gyvenime išmano, ir pasirašys sutartį su stambiu darbdaviu, kurio interesams galimai ir atstovauja ši vyriausybė“, – teigia parlamentaras[3].