Suprasti akimirksniu
  • Konservatoriai svarbius postus dalinasi tarpusavyje
  • Vizitas atsipirko, o „dovanėlė įteikta“ savos aplinkos žmogui
  • Australijos verslininkams Lietuvoje atstovaus žmogus, net nebuvęs pačioje Australijoje
  • Konservatoriai saviems padeda ne pirmą kartą
Šaltiniai
Australija
Konservatoriai savo veikimo schemų nekeičia – postai – tik saviems. Joey Csunyo/Unsplash nuotrauka

Konservatoriai svarbius postus dalinasi tarpusavyje

Konservatorių darbo metodai jau nieko nebestebina – savus žmones jie kaišioja visur, kur tik gali. Vos spėjus nuslopti skandalui dėl energetikos ministro Dainiaus Kreivio sutuoktinės Dalios Kreivienės, kuri buvo paskirta ambasadore Italijoje, šiomis dienomis jau skamba nauja panaši žinia. Vilniuje atidarytai Australijos vyriausybinei prekybos ir investicijų agentūrai atstovaus Vyriausybės kanclerės pirmojo pavaduotojo Rolando Kriščiūno sutuoktinė Živilė Kriščiūnė. 

Beveik neabejojama, kad šią vietą Ž. Kriščiūnei dar vasario mėnesį „uždirbo“ užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, kai su darbo vizitu lankėsi Singapūre ir Australijoje. Tuomet užsienio reikalų ministerija teigė, kad vizito tikslas yra atverti Lietuvos eksportuotojams naujų galimybių pažangiose ir stabiliose rinkose Azijoje ir Okeanijoje, įgyvendinant strateginį Lietuvos tikslą diversifikuoti tiekimo grandines[1].

Būtent šio G. Landsbergio vizito metu Australijos diplomatijos vadovė Marise Payne iš tiesų pranešė, kad šios šalies vyriausybė Vilniuje planuoja atidaryti prekybos ir investicijų agentūrą. Jai dabar ir vadovaus R. Kriščiūno sutuoktinė.

Kaip jau minėta, tai jau ne pirmas kartas, kai valdantieji konservatoriai į aukštas ir įtakingas pareigas skiria savo aplinkos žmones.

Vizitas atsipirko, o „dovanėlė įteikta“ savos aplinkos žmogui

„Abiejose valstybėse susitikome tiek su politine vadovybe, tiek ir su verslo bendruomenėmis. Situacija yra šiek tiek skirtinga tarp Singapūro ir Australijos. Australijoje buvome susitikę su įvairiomis verslo bendruomenėmis, verslininkais, kuriems pristatėme Lietuvoje esančias galimybes ir lygiai taip pat prisistatėme ir patys, ką galėtume Australijai pasiūlyti“, – po vizito kalbėjo G. Landsbergis[2].

Vis dėlto, šios kelionės tikslus suprato ne visi. Verslininkai pažymėjo, kad taip tiesiog siekiama nukreipti dėmesį nuo pašlijusių santykių su Kinija. Ypač aštrios kritikos ministro vizitui negailėjo Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos prezidentas Sigitas Besagirskas.

„Ministras turi bent kiek išmanyti verslą, ar pats būti iš verslo, ar susirinkti duomenų, ko reikėtų verslui tose rinkose ir taip toliau. Turistinė kelionė į Singapūrą ir Australiją tikrai nieko nepakeis. Manau, kad tai yra pretekstas kaip apsiginti, kai kažkas įvardija tavo padarytas klaidas“, – taip situaciją vertino Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos prezidentas[3].

Pašiepdamas valdžios neva vykdomą vertybinę politiką, Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos prezidentas ministrui G. Landsbergiui net pasiūlė nukeliauti į Mozambiką[4].

O štai dabar paaiškėjo, kad vis tik G. Lansbergio kelionė nebuvo bevaisė – Australijai Vilniuje atidarius vyriausybinę prekybos ir investicijų agentūros atstovybę, atsirado puiki darbo vieta jo aplinkos žmogui.
Pareigas gaus aukšto rango pareigūno žmona. Luiso Villasmil/Unsplash nuotrauka
Pareigas gaus aukšto rango pareigūno žmona. Luiso Villasmil/Unsplash nuotrauka

Australijos verslininkams Lietuvoje atstovaus žmogus, net nebuvęs pačioje Australijoje

Tokių aukštų pareigų skyrimas konservatorių aplinkos asmeniui paskatino abejones dėl aukštų postų dalybų. Tiek Vyriausybės kanceliarija, tiek Užsienio reikalų, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos neigia padėjusios Ž. Kriščiūnei gauti pareigas.

Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė tik patvirtino, kad žino, jog Ž.Kriščiūnė laimėjo atranką, bet esą nei Vyriausybė, nei vicekancleris R.Kriščiūnas tam neturėję jokios įtakos. Sužinoti apie pasikeitusias moters pareigas buvo galima tik iš jos asmeninės „LinkedIn“ paskyros.

Pats R. Kriščiūnas neabejoja, jog žmona susitvarkys su pareigomis, nors niekuomet pati Australijoje ir nesilankė.

„Neturiu netgi mažiausių abejonių, kad tai įvyko dėl jos profesinės patirties, didelių pastangų ir asmeninių savybių“, – teigia R. Kriščiūnas.

Jis taip pat tvirtina, kad prie žmonos karjeros pokyčių neturėjo galimybės prisidėti ir pareiškė, kad jį stebina dėl situacijos kilęs susidomėjimas.

„Aš neturiu nieko bendra su šiuo mano žmonos įdarbinimu. Ji perėjo visus tris etapus ir labai tuo didžiuojasi, nes atranka nebuvo lengva. Dar kelis mėnesius vyko ir jos patikra. Aš nežinau visų detalių, bet mano žmona visą laiką turėjo kontaktą tik su užsieniečiais, tai – australų reikalas ir Lietuva šiam procesu neturėjo įtakos“, – tikino R.Kriščiūnas.

Australijos prekybos ir investicijų komisija yra šalies vyriausybinė prekybos, investicijų ir švietimo skatinimo agentūra, taip pat atsakinga už turizmo politiką, įkurta dar 1986-aisiais įkurta[5].

Konservatoriai saviems padeda ne pirmą kartą

Prieš keletą mėnesių valdantieji konservatoriai jau buvo kaltinami savų asmenų skyrimu į įtakingus postus. Tuomet šalies prezidentas suteikė įgaliojimus Lietuvos ambasadorei Italijoje D. Kreivienei, nors dėl jos paskyrimo kilo ne viena aštri diskusija.

D. Kreivienė yra dabartinio energetikos ministro sutuoktinė. Dėl to opozicija teigė, kad D. Kreivienės skyrimas į aukšto rango diplomatinę tarnybą nėra tinkamas: kalbėta ir apie nepotizmą, primintas ir anksčiau plačiai aptartas terminas „politinis atšalimas“.

Užsienio reikalų ministerija (URM) tikino, kad interesų konflikto negali būti, nes tarp ministro ir ambasadorės pareigybių nėra jokio pavaldumo, šalies vadovo atstovai patikino, kad prezidentui nekyla abejonių dėl D. Kreivienės skyrimo į pareigas.