„Bitcoin“ investuotojai kalba apie „sukčių imperijas“ ir S. Bankmano-Friedo kompaniją
Investuotojas, kriptovaliutos verslininkas ir tinklalaidės „Orange Pill Podcast“ vienas iš šeimininkų Maxas Keiseris atskleidė, kokių žingsnių imasi kriptovaliutų sukčiai. Jis daugiausiai palietė Samo Bankman-Friedo atvejį ir kalbėjo apie tai, kokios problemos su JAV verslu yra taisytinos. Komentarai buvo transliuoti „Fox News“ laidoje su Tuckeriu Carlsonu[1].
Kriptovaliutos investuotojas palietė ir temą, kaip šie sukčių ir kompanijų, kriptovaliutos biržų skandalai neigiamai veikia ekonomiką.
M. Keiserio nuomone, SBF sukčiavimo imperijos sėkmė buvo tame, kad jis sukūrė savo žaidybinių pinigų žetoną, pavadintą FTT, ir jis galėjo jį sukurti be jokios priežiūros ar sąsajos su kuo nors, kas jau turi vertę. Taip buvo paskatinti žmonės tikėti jo aferomis[2].
Yra daugybė žmonių, kurie kuria šias vadinamąsias „alt monetas“ arba „sukčių monetas“. Visos šios monetos yra naujai sukurtos. Tada jie šias monetas įtraukia į savo biržos sąrašus ir perka jas vieni iš kitų, kad sukurtų vertę, pakeltų kainą. Tada jie pasinaudoja padidinta kaina, kuri dabar yra užstato vertė, kad galėtų nusipirkti ką nors panašaus, kaip, pavyzdžiui, S. Bankmanas-Friedas nusipirko nekilnojamojo turto Bahamuose.
M. Keiseris pavadino S. Bankmano-Friedo FTT – FTX žetonus dar viena „Ponzi“ schemos dalimi. Jis teigia, kad „FTX“ įkūrėjas ir kiti panašūs verslai dalyvavo kriptovaliutos sukčiavimuose, kuriuos jis įvardija kaip „crypto-graphic“ sukčiavimo schemas. Tai parodo, kokios problemos glūdi šiame versle ir JAV ekonomikoje.
Kritikuoja ir kitus investuotojus, susijusius su „FTX“ kompanija
M. Keiseris toliau kaltino Vertybinių popierių ir biržų komisijos (SEC) pirmininką Garį Genslerį dėl jo ryšių su buvusiu „FTX“ vadovu.
Jis teigė, kad G. Gensleris jau seniai turėjo būti atleistas iš darbo dėl jo ryšių ir veiksmų, apie kuriuos sužinojome tik dabar.
Po gėdingo „FTX“ žlugimo „SEC“ pirmininkas sulaukė kritikos už tai, kad susitiko su S. Bankman-Friedu ir siekė aptarti naujos prekybos platformos klausimus. Taip pat jis sulaukė kaltinimų dėl to, kad iš anksto nepastebėjo problemų su įmonės vadovu bei jo veikla.
M. Keiseris atskleidžia, kaip šios pinigais remtos institucijos naudoja lengvus pinigus ir abipusius įkeitimus. Pasak investuotojo, įmonės perka realų turtą viena iš kitos. Jo nuomone, tai yra dalykas, kuris kenkia ir net žlugdo JAV ekonomiką. Šių institucijų veiksmai prisideda prie tokių problemų kaip infliacija ir nedarbas net tokiose srityse kaip medicina.
Visa tai iš esmės susiję su prieš 40 metų įvykusiu reguliavimo panaikinimu, kuris lėmė ekonomikos finansavimą ir pernelyg didelį finansinį įsiskolinimą. Dabar, 2022 m., kadangi palūkanų normos kyla… tai yra miražo pabaiga, kad burbulas sprogo.
„FTX“ skandalas ir SBF bankrotas buvo tarsi paskutiniai taškai ant i po 40 metų trukusios krizės, kai naudojamasi greitais ir pigiais pinigais, reguliavimo nebuvimu ir apsukriomis bankinėmis sukčiavimo schemomis.
S. Bankmano-Friedo ir „FTX“ kilimas bei griūtis
SBF, „FTX“ įkūrėjas ir buvęs generalinis direktorius, užaugo Kalifornijoje. Baigęs koledžą, jis pradėjo karjerą kriptovaliutų rinkoje. Trisdešimtmetis įkūrė bendrovę 2019 m. Honkonge. 2021 m. bendrovės būstinę perkėlė į Bahamų salas kur su kolegomis gyveno veiname name rūpindamiesi kriptovaliutos birža.
Prieš žlugimą kriptovaliutų bendrovė buvo verta 32 milijardų dolerių, o remiantis „Bloomberg“ milijardierių indekso pranešimais, SBF grynoji vertė vienu metu siekė 26 milijardų dolerių[3].
„FTX“ griuvo netekusi visų milijardų, kuriuos investavo kiti žmonės. Kompanija naudojosi sukčiavimo schemomis kai investuotojai buvo skatinami užsiimti pinigų ir kriptovaliutos mainais, nežinodami, kad naudojami pinigai yra taip pat investuoti kitų.
Tokiems mainams nepasisekus, „FTX“ griūtis prasidėjo, bet vadovai neigė kažką žinoję apie pinigų nutekėjimus, nors ir bandė išdėlioti savus pinigus per kitas sąskaitas, priklausiusias SBF kompanijoms.
Pats buvęs milijardierius SBF kalbėjo, kad jis nei planavo nei žinojo apie sukčiavimą, bet nėra aišku, kiek tiksliai jis žinojo apie šias sukčiavimo schemas ir kampanijas.
Į žlugusią kriptovaliutų bendrovę „FTX“ investavo daug asmenų, tarp jų ir tokie garsūs vardai kaip NFL legenda Tomas Brady, NBA žvaigždės Stephenas Curry, Shaquille’as O’Nealas, milijardierius verslininkas Markas Cubanas, komikas Larry Davidas. Įžymybėms dabar gresia ieškinys už tai, kad jos rėmė „FTX“ prieš bendrovei bankrutuojant, o tai joms kainavo milijardus[4].
Šiuo metu SBF gyvena savo namuose Bahamuose. Tai jis patvirtino žiniasklaidai, nors ir kalbama, kad buvęs „FTX“ vadovas pabėgo į Argentiną. Toliau spekuliuojama, kad jis planuoja bėgti į Dubajų ir slapstytis bėgdamas nuo bausmės. SBF ir kitus „FTX“ vadovus stebi Bahamų valdžios institucijos kol vyksta tyrimas ir renkamos detalės.
„ FTX“ griūtis netikėtai atskleidė ir tai, kad už jos veiklos, kuria buvo pavogti 3 milijardai, galimai kyšo ir demokratų bei Ukrainos numanomo sandėrio ausys.