Suprasti akimirksniu
  • FTX bankrotas atskleidė nemalonią tiesą
  • FTX gali būti apkaltinta didelio masto vagyste
  • Vagys gali susidurti su rimta problema
  • S. Bankmano-Friedo ryšiai inkriminuoja JAV demokratus
  • Į situaciją sureagavo ir E. Muskas
  • FTX taip pat yra susijusi su Ukraina
Šaltiniai
Kripto skandalas
Į situaciją sureagavo ir E. Muskas. Jievani Weerasinghe/Unsplash nuotrauka

FTX bankrotas atskleidė nemalonią tiesą

Dar praėjusią savaitę FTX įkūrėjo Samo Bankmano-Friedo pavardę buvo galima rasti turtingiausių pasaulio asmenų sąraše, tačiau prireikė mažiau nei aštuonių dienų, kad „kriptovaliutų karaliumi“ pramintas verslininkas kartu su savo kriptovaliutos keityklos įmone FTX bankrutuotų, jis pats pasitrauktų iš generalinio direktoriaus pareigų ir susidurtų su federalinių tyrimų tarnybos dėmesiu bei rimtais kaltinimais.

Nors FTX atstovai nedetalizavo neteisėtų operacijų ir tikrųjų prarastų lėšų skaičiaus, tačiau kriptovaliutų analizės įmonės „Elliptic“ šeštadienį paskelbtame pranešime teigiama, kad „įtariama, jog buvo pavogta 477 mln. JAV dolerių.“ 

Daugiau nei 663 mln. JAV dolerių įvairiais žetonais iš FTX piniginių buvo pervesta praėjus vos 24 valandoms po to, kai kompanijai buvo iškelta bankroto byla. Toks „sutapimas“ niekam neprasprūdo pro akis. Dalis kripto rinkos ekspertų, investuotojų ir eilinių internautų yra įsitikinę, kad pati FTX lėšų skirtumą perkėlė į saugią saugyklą.

Su šiuo, bene didžiausiu pastarojo meto kripto skandalu tiesiogiai susiję yra ir JAV politikai. S. Bakmanas-Friedas buvo vienas iš didžiausių demokratų partijos rėmėjų, nemenką dalį savo turto skyręs ir šių metų demokratų kampanijai vidurio kadencijos rinkimų metu. Ne mažiau nustebinti gali ir kompanijos FTX ryšiai su Ukraina.

FTX gali būti apkaltinta didelio masto vagyste

Savaitgalį FTX savo oficialiame „Telegram“ kanale pranešė, kad sistema buvo pažeista ir nurodė naudotojams neįdiegti jokių naujų atnaujinimų bei ištrinti visas FTX programas.

„Į FTX buvo įsilaužta. FTX programėlės dabar yra kenkėjiška programinė įranga. Ištrinkite jas. Pokalbiai yra atviri. Neikite į FTX svetainę, nes iš jos gali būti atsisiųstas trojanas“, – FTX „Telegram“ kanale rašė FTX generalinis patarėjas Ryne'as Milleris[1].

Jau iki šio viešo pranešimo daugelis FTX piniginių turėtojų pranešė, kad jų FTX.com ir FTX US piniginės yra tuščios. Įvairūs Ethereum žetonai, taip pat Solana ir Binance Smart Chain žetonai iš oficialių FTX piniginių buvo perkelti į decentralizuotas biržas, pavyzdžiui, „1inch“.

Pervedimai įvyko tą pačią dieną, kai įmonė pateikė prašymą dėl bankroto, todėl iškart kilo diskusija, kad įmonė tiesiog siekia pasisavinti milijardus dolerių naudotojų lėšų.

Tviteryje kriptovaliutų bendruomenės nariai greitai ėmė spėlioti, kad pinigų nutekėjimą galėjo koordinuoti S. Bankmano-Friedo artimiausios aplinkos asmenys. Tokią teoriją pagrindžia tai, kad įsilaužimai į sistemą įvyko vienu metu, kas galimai rodytų vidaus darbą.

Penktadienio vakarą vienas tviterio vartotojas, tyrėju prisistatantis ZachXBT parašė, kad keli buvę FTX darbuotojai patvirtino, jog šių pervedimų neatpažįsta.

Be to, FTX iš karto nepranešė apie įsilaužimą ir vagystę; bendrovės JAV generalinis patarėjas tviteryje tik paskelbė, kad „įvyko neteisėta prieiga prie tam tikro turto“.

Šeštadienį kriptovaliutų prekybos bendrovės FTX generalinis patarėjas pranešė, kad birža tiria neautorizuotus sandorius[2].

Vagys gali susidurti su rimta problema

Tačiau vagys gali susidurti su problema: norint išsigryninti lėšas, greičiausiai reikės prekiauti centralizuotoje biržoje, kurioje beveik visada reikalaujama, kad naudotojai pateiktų identifikavimo informaciją.

Dar prieš 10 dienų FTX buvo laikoma antra pagal dydį pasaulyje kriptovaliutų platforma, kurios vertė vienu metu siekė 32 mlrd. JAV dolerių. 

FTX bėdos pirmą kartą išryškėjo spaudoje pasirodžius pranešimams, kad jos prekybos namai „Alameda Research“ dalyvavo rizikingame finansiniame susitarime su „FTX.com“, kuris, regi, buvo susijusi su rimtais interesų konfliktais.

Žiniasklaidos priemonės pranešė, kad FTX vadovai žinojo, jog platforma naudoja milijardus klientų lėšų paremti „Alameda Research“. Be to, didžiausia pasaulyje kriptovaliutų birža „Binance“ antradienį pareiškė ketinanti įsigyti „FTX.com“, tačiau vos po dienos atsisakė perėmimo.

FTX atvejį tiria ir JAV vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC), ir Niujorko valstijos teisingumo departamentas[3].

S. Bankmano-Friedo ryšiai inkriminuoja JAV demokratus

Šioje istorijoje nestinga ir politinių sąsajų. Kriptovaliutų verslininkas S. Bankmanas-Friedas yra aktyvus demokratų partijos rėmėjas; manoma, kad jo parama partijai net padėjo teigiamai pasirodyti vidurio kadencijos rinkimuose.

Tačiau dabar S. Bankmano-Friedo įtaka Vašingtone ir milijardai dolerių jo asmeninio turto beveik išnyko per 48 valandas, kai paaiškėjo, kad jo įkurta milžiniška kriptovaliutų birža buvo nemoki ir nepajėgė patenkinti klientų poreikių[4].

Krizė sugriovė viešą S. Bankmano-Friedo įvaizdį ir ypač tamsiomis spalvomis nušvietė demokratų partijos finansinius saitus, įvaizdį ir reputaciją. Vienas demokratų kongreso darbuotojas, prašęs anonimiškumo, nes nebuvo įgaliotas kalbėti viešai, teigė, kad daugybė žmonių nudegs dėl šios situacijos.

Kurį laiką S. Bankmano-Friedo kampaniją Vašingtone sustiprino tai, kad jis tapo politiniu „mega donoru“. Jis skyrė daugiau nei 40 mln. JAV dolerių demokratų kandidatams ir PAC tinklui, propaguojančiam kriptovaliutų ir visuomenės sveikatos politiką[5].

Tačiau pastarosiomis savaitėmis jis buvo supykdęs net ir progresyvius demokratus, kai atsisakė planų iki 2024 m. prezidento rinkimų išleisti 1 mlrd. dolerių demokratų rėmimui.

Tačiau šis vaikinas ir toliau kontroliavo Kongreso komitetus, kurie reguliuoja kriptografijos pramonę: juk iki pat pastarųjų savaičių, jis buvo demokratų partijos numylėtinis ir kylanti partijos žvaigždė[6]

Už palankumą jam ir jo kompanijai, jis gausiai apdovanojo už kripto rinką pasisakančius demokratus, pavyzdžiui, Niujorko senatorę Kirsten Gillibrand, kuri rėmė įstatymo projektą, kuriuo siekiama, kad Vertybinių popierių ir biržos komisija nebūtų įtraukta į kriptografijos rinkos reguliavimą.

Jis taip pat lankėsi Baltuosiuose rūmuose ir balandžio 22 d. bei gegužės 12 d. susitiko su vyriausiuoju Joe Bideno patarėju Steve'u Ricchetti. Nenuostabu, kad J. Bideno administracija buvo silpna ir neaktyvi kriptovaliutų rinkos reguliavimo srityje[7].

Į situaciją sureagavo ir E. Muskas

Į FTX bankroto situaciją sureagavo ir aktyvus kripto valiutų šalininkas Elonas Muskas, kuris netruko įsitraukti į diskusiją šią tema tviteryje[8]. Penktadienį E. Muskas tviteryje pasidalino savo nuomone apie S. Bankmaną-Friedą.

„Tiesą sakant, niekada nebuvau apie jį girdėjęs. Bet tada tona žmonių ėmė man sakyti, kad jis turi didžiules pinigų sumas, kurias nori investuoti į tviterio sandorį. Ir aš su juo kalbėjausi apie pusvalandį. Ir žinau, kad mano nesąmonių matuoklis raudonavo. Man susidarė įspūdis, kad šis vyrukas yra nesąmonė. Paskui man pasirodė, kad, žmogau, visi, įskaitant didžiuosius investicinius bankus, visi apie jį kalbėjo taip, tarsi jis vaikščiotų vandeniu ir turėtų milijoną dolerių. Ir tai buvo ne mano įspūdis... tas vyrukas tiesiog... kažkas negerai, jis neturi kapitalo. Tokia buvo mano prognozė“, – savo įžvalgomis dalinosi E. Muskas.

E. Muskas taip pat sakė, kad savo kriptovaliutas žmonės turėtų laikyti piniginėse, o ne biržose.

„Dar kartą patvirtinčiau, kad jei turite kriptovaliutų, turėtumėte jas laikyti tiesiogiai pasiekiamoje piniginėje. Ne biržoje. Tai būtų išmintinga“, – sakė E. Muskas.
FTX taip pat yra susijusi su Ukraina. Nicko Chongo/Unsplash nuotrauka
FTX taip pat yra susijusi su Ukraina. Nicko Chongo/Unsplash nuotrauka

FTX taip pat yra susijusi su Ukraina

Šioje situacijoje įdomu ir tai, kad Ukrainos vyriausybė nuo šeštadienio surinko daugiau nei 42 mln. dolerių kriptovaliutų aukų, taip pat skaitmeninių meno kūrinių, įskaitant riboto tiražo kūrinius, kurių vertė siekia maždaug 200 000 dolerių[9].

Rusijos invazijos į Ukrainą akivaizdoje FTX generalinis direktorius S. Bankmanas-Friedas pasisakė už kriptografinių lėšų aukojimo projektą. Jis paskelbė, kad FTX padės Ukrainos finansų ministerijai ir kitoms bendruomenėms rinkti kriptovaliutų aukas šaliai.

S. Bankmanas-Friedas yra teigęs, kad kriptovaliutų biržos turėtų rimtai vykdyti vyriausybės paskelbtas sankcijas.

Kartu su demokratais į Ukrainą FTX siuntė dešimtis milijardų, tačiau po pastarųjų dienų skandalo vis labiau plinta teorija, kad šie pinigai galimai buvo tiesiog išplauti ir gali būti, kad galiausiai nugulė atgal į demokratų kišenes ir fondus.