S. Bankmanas-Friedas ginasi, kad sukčiavimas nebuvo suplanuotas, ir teigia, kad visai nebeturi pinigų
Praėjus kelioms savaitėms po bankroto paskelbimo, buvęs FTX valdytojas S. Bankmanas-Friedas (SBF) nepaiso teisininkų patarimų tylėti ir toliau komentuoja įvykius socialinėje erdvėje ir dalina iterviu.
SBF akcentuoja, kad per kelias dienas iš milijardieriaus tapo žmogumi, kuris turi tik vieną veikiančią kredito kortelę. Tačiau jis sakosi nebuvęs sukčiavimo schemos valdytojas ar dalis. Jam tiesiog nepasisekė[1]. Todėl nesitiki ir nemano, kad turėtų gauti bausmę už tai, kad prarado milijardus kitų žmonių investicijų.
Naujame interviu SBF atsako į klausimus ir kalba, jog turėjo blogą mėnesį, neigdamas savo įsitraukimą į sukčiavimo schemas ir milžiniškų sumų netektis dėl veiksmų jo kriptovaliutos biržoje[2]. Paklaustas, kaip jo paties finansai, buvęs FTX vadovas tikina, kad visi jo pinigai buvo investuoti į kompaniją todėl šiandien jis laiko save bankrutavusiu.
Ar galiu sakyti skaičių su minusu priekyje? Turiu omenyje, kad neturiu supratimo. Aš nežinau. Paskutinį kartą tikrinau, kai mano banko sąskaitoje buvo 100 000 dolerių.
Taip S. Bankmanas-Friedas kalbėjo „DealBook Summit“ susitikime praėjus kelioms savaitėms po to, kai FTX pateikė prašymą dėl apsaugos nuo bankroto kriptovaliutų rinkos griūties akivaizdoje.
Jo buvo paklausta ne vieno nepatogaus klausimo, tačiau atsakinėdamas jis gynėsi ir išsisukinėjo nuo kaltės pripažinimo prisiekdamas, kad jis tiesiog susimovė, o ne kad buvo ilgai planuotos pinigų pasisavinimo kampanijos sumanytojas.
Ne planuotas sukčiavimas, o tik kelios klaidos?
30-metis bankrutavusios kriptovaliutų biržos FTX įkūrėjas S. Bankmanas-Friedas teigė, kad niekada nebandė nieko apgaudinėti ir tai, kad sugriuvo jo svajonės ir subyrėjo kompanija, jis vadina nesėkme, nes būdamas vykdomuoju direktoriumi padarė klaidų.
Lapkričio pradžioje SBF atsistatydino iš FTX generalinio direktoriaus pareigų po to, kai FTX ir dešimtys su ja susijusių įmonių paskelbė bankrotą. Šis įvykis nuskabėjo plačiai nes buvo vienas iš labiausiai stulbinančių visų laikų įmonių bankrotų[3].
Jis taip pat įkūrė kriptovaliutų rizikos draudimo fondą „Alameda Research“. Įtariama, kad jis sumaišė FTX klientų lėšas su prekybos lėšomis ir panaudojo savo kitas įmones šiam sukčiavimui, kurį neigia iki pat dabar[4].
Buvęs milijardierius ginasi, kad blogai atliko savo pareigas ir buvo neatsakingas. Taip padarė daug žalos reguliavimo institucijoms, klientams ir investuotojams.
Vienas iš pagrindinių klausimų, susijusių su SBF, yra tai, ar jo kriptovaliutų mainų platforma FTX pasisavino klientų lėšas, kai suteikė paskolas jo rizikos draudimo fondui. Į šiuos klausimus ji atsakinėjo muistydamasis ir neatskleisdamas tikrų sukčiavimo schemos faktų.
„Aš sąmoningai nesumaišiau lėšų. Atvirai kalbant, mane nustebino, kokia didelė buvo „Alameda“ pozicija“, – sakė S. Bankmanas-Friedas.
Beveik per vieną naktį klientai visame pasaulyje buvo priversti susigrąžinti milijardus lėšų, kurias buvo investavę į platformą. Ne vienas investuotojas skundėsi netekęs gyvenimo santaupų ir milijoninių sumų vien dėl to, kad vaikinas su pilkais marškinėliais ir netvarkinga ševeliūra susimovė valdydamas milijardus savo kompanijoje.
S. Bankman-Friedo asmeninis turtas, kurio vertė siekė milijardus dolerių, išgaravo. O kriptovaliutos investavimo, keitimo įmonės, turinčios finansinių ryšių su FTX, ėmė byrėti.
Kriptovaliutos investuotojai mano, kad SBF laukia ilga viešnagė kalėjime
Milijardierius Mark Cubanas nemano, kad SBF turėtų atsipūsti. Jis, nors ir tiki kriptovaliutos ateitimi bei tuo, kad tokie bankrotai dar nesugadino verslo reputacijos, tiki, kad FTX buvęs vadovas gaus nemenką bausmę. Nors tai ir buvo didžiausia pasaulyje kriptovaliutos birža ir tokie įvykiai gali lemti tolesnį šios investicijų srities populiarumą, nereiktų nurašyti kibernetinės valiutos.
Jis vadina tai signalu, kad daug kas gali daryti klaidų, bet neskuba nuvertinti kriptovaliutos reikšmės ir vertės. Tačiau kalbant apie patį SBF, milijardierius teigia, kad vaikinas turėtų bijoti bausmės ir nusiteikti, kad kalėjime jam teks sėdėti ilgai[ref en-5].
Nežinau visų detalių, bet jei būčiau jo vietoje, bijočiau ilgam patekti į kalėjimą. Kalbėjausi su vaikinu ir pamaniau, kad jis protingas. Net neįsivaizdavau, kad jis ketina paimti kitų žmonių pinigus ir panaudoti juos asmeniniams tikslams.
M. Cubanas sakė, kad kol vartotojai turi perspektyvių galimybių kriptovaliutų pasaulyje, nereiktų manyti, kad virtuali valiuta pasmerkta. Tačiau sukčiavimas, manipuliacija pinigais ir jų plovimas turėtų atsiliepti norintiems pasipelnyti. Jo manymu, tokios kampanijos turėtų būti baudžiamos atitinkamai.