Interviu metu gyrė Kiniją dėl didžiulių ekonomikos modernizavimo pasiekimų
Pasaulio ekonomikos forumo įkūrėjas ir ir vykdomasis pirmininkas Klausas Schwabas ir vėl sukėlė daug klausimų ir diskusijų dėl savo išsakytų minčių. Šį kartą jis pareiškė, kad Kinija yra pavyzdys daugeliui pasaulio tautų. Tokius komentarus K. Schwabas išsakė per interviu su Kinijos „CGTN“ atstovu Tian Wei.
K. Schwabas sakė gerbiantis „didžiulius“ Kinijos pasiekimus modernizuojant savo ekonomiką per pastaruosius 40 metų. Jis neslėpė savo susižavėjimo, sakydamas[1]: „Manau, jog tai yra pavyzdys daugeliui šalių.“
Visgi, vėliau jis pridūrė, kad kiekviena šalis turėtų pati spręsti, kokią sistemą ji nori pritaikyti ir kiekvienu atveju reikėtų būti labai atsargi. Bet pasak K. Schwabo, „Kinijos modelis tikrai yra labai patrauklus daugeliui šalių“.
Tiesa, K. Schwabas plačiau nepaaiškino, kokie Kinijos modelio aspektai jam paliko tokį gilų įspūdį ir kas, jo nuomone, būtų naudinga kitoms šalims. Tačiau Kiniją valdo Kinijos komunistų partija (KKP). Tai didžiausia pasaulyje politinė partija, kurios valdymas pasižymi griežtumu. KKP neleidžia žmonės praktikuoti pasirinktos kitos religijos ar tikėjimo ir netoleruoja kritikos ar nesutarimų.
Visuomenės paklusnumui užtikrinti sukūrė socialinio kredito sistemą
2014 metais KKP pradėjo kalbėti ir siekti įvesti moralinio reitingavimo sistemą, pagal kurią reitinguojami tiek asmenys, tiek ir vyriausybinės organizacijos ar įmonės. Atsižvelgiant į įvairius aspektus, žmonėms ir organizacijoms pradėta taikyti socialinio kredito sistema, kuri skirta neva tik tam, kad darytų teigiamą įtaką elgesiui ir taip pakeistų visuomenę.
Iš pirmo žvilgsnio argumentai atrodė gražūs, kadangi valdantieji tikino, kad socialinio kredito sistema įvedama dėl visuomenės interesų ir saugumo. Buvo aiškinama, kad tai padės žmonėms būti nuoširdiems, mokys pasitikėti ir bendrauti, o įvairios apgavystės taps tikrų tikriausia retenybe. Esą socialinis kreditas skatins padorų, kultūriniu ir visuomeniniu požiūriu gerą elgesį ir drauge mažins viską, ko visuomenei nereikia ir kas vertinama neigiamai.
Tačiau iš esmės tai – būdas, kaip kontroliuoti žmones, kadangi pagal gyventojų elgesį sudaromas jų reitingas. O kuo žemesnis konkretaus asmens patikimumo reitingas, tuo prastesnes paslaugas jis gauna.
Tikriausiai net nereikia sakyti, kad žemyn šioje sistemoje ritasi nepaklusnieji, kurie bando priešintis sistemai. Nes sistema atsižvelgia į kone viską – politinius pasisakymus, finansinę veiklą, nusižengimus ir net į tokius dalykus kaip praleidžiamas laikas kalbantis telefonu ar žaidžiant kompiuterinius žaidimus. Su tokia sistema užtenka pasirašyti peticiją ar sudalyvauti nesankcionuotoje akcijoje prieš valdžią ir jau esi reitinguojamas žemiau, tavyje įžvelgiama grėsmė[2].
Įvedus šią sistemą milijonai kinų dėl prasto reitingo nebegalėjo nusipirkti verslo klasės traukinių bilietų. Jiems taip pat buvo uždrausta pirkti šalies teritorijoje vykdomų skrydžių bilietus. Netgi pradėtos siūlyti kur kas prastesnės skolinimosi sąlygos ir kitos paslaugos. Tokių prastą reitingą užsidirbusių žmonių laukė ir kitas smūgis – jų vaikams buvo užvertos geresnių mokyklų durys.
O tuo tarpu paklusniems, sistemai įtinkantiems žmonėms buvo pradėtos siūlyti įvairios privilegijos, įskaitant ir geresnes skolinimosi sąlygas, galimybę užsisakyti viešbučio kambarius be jokio užstato, teisė leisti savo vaikus į geresnes mokyklas ir panašiai. Nueita net iki skatinimo paprastesniu bendravimu, t. y., populiariausioje Kinijos pažinčių programėlėje į viršų iškeliami aukštą reitingą turinčių asmenų profiliai.
Apie tai, kad socialinio kredito balai yra būtini suinteresuotųjų šalių kapitalizmui (ang. stakeholder capitalism) K. Schwabas rašė dar 2019 metais. Tad galima spėti, jog būtent apie šią sistemą ir kalbėjo Pasaulio ekonomikos forumo įkūrėjas, kai neseniai pagyrė Kiniją ir prasitarė, kad ji yra pavyzdys daugeliui šalių.
2019 metais K. Schwabas teigė:
„Suinteresuotųjų šalių kapitalizmas – modelis, kurį aš pirmą kartą pasiūliau prieš pusę amžiaus, pastato privačias korporacijas kaip visuomenės patikėtinius ir yra neabejotinai geriausias atsakas į šiandienos socialinius ir aplinkos iššūkius. Turėtume išnaudoti šią akimirką ir užtikrinti, kad suinteresuotųjų šalių kapitalizmas išliktų nauju dominuojančiu modeliu.“
K. Schwabo ateities pasaulis: elito valdžia ir paklusni likusi visuomenė
Tikriausiai tai, kad K. Schwabui yra priimtinas Kinijos modelis, nė kiek nestebina tų, kurie yra girdėję apie Pasaulio ekonomikos forumo lyderio teorijas. K. Schwabas mėgsta kalbėti apie pasaulio pertvarkymą, kuriame didelę svarbą turi technologijos, visuomenės kontrolė ir pasaulio valdymas tik saujelės galingųjų rankose.
Kaip ir Kinijos socialinio kredito atveju, K. Schwabas įžvelgia naudą griežtame visuomenės valdyme. Jis tiki, jog po pasaulio pertvarkymo reikėtų įvesti bendrą pasaulinę valdžią, kuri atsidurtų elito rankose.
O tuo tarpu paprasti žmonės turėtų aklai paklusti naujajai tvarkai, nes tai, neva, daroma vardan viso pasaulio gerovės. Tiesa, daugelis paprastų žmonių vargu ar sutiktų su tokia gerove. Nes K. Schwabas ne sykį yra užsiminęs net apie tokius faktus, kaip asmeninio turto neturėjimas.
Iš tiesų, savo mintimis ir pasiūlymais Pasaulio ekonomikos forumo lyderis nuolat sukelia diskusijų ir pasipiktinimo bangą. Net ir vertindamas COVID-19 pandemiją ir jos padarinius, K. Schwabas sugebėjo įžvelgti dvejus metus besitęsusios pasaulinės problemos naudą.
Pasak jo, COVID-19 aiškiai parodė, jog iškilus pavojui reikalinga tinkama centralizuota valdžia, nes įprasti valstybių vadovai darė daugybę klaidų, ne visada elgėsi adekvačiai ir panašiai. Jo įsitikinimu, to būtų buvę galima išvengti, jei pasaulis būtų valdomas kitaip nei įprasta.
Daugiau apie K. Schwabo teorijas ir jo veiklą galite paskaityti jau seniau publikuotame straipsnyje.