Suprasti akimirksniu
  • Depresuojantiems šaukiamojo amžiaus jaunuoliams nepavyks išsisukti nuo privalomos karo tarnybos
  • Jaunimas piktnaudžiauja „neapčiuopiamų“ ligų diagnozėmis?
  • Politikai gydys nelaimingą jaunimą senais ir laiko „patikrintais“ būdais
  • Šiemet gali būti paskutiniai metai, kada šaukiama atlikti privalomą karo tarnybą
Šaltiniai
Šauktiniai
Lengva depresijos forma nepamaišys atlikti pareigos Tėvynei. Krašto apsaugos ministerijos nuotrauka

Depresuojantiems šaukiamojo amžiaus jaunuoliams nepavyks išsisukti nuo privalomos karo tarnybos

Šiuo metu visi, patenkantys į privalomosios karo tarnybos rėmus, gali išvengti šaukimo į kariuomenę, jei tik pateikia dokumentus, įrodančius, kad serga depresija. Tačiau seimo nariai siekia, kad šia psichikos liga sergantiems jaunuoliams nereikėtų laukti 5 metų, kol šie vėl galėtų tarnauti.

Lietuvai stokojant šauktinių, mat maždaug pusei jų esą nustatomos psichikos ligos dėl kurių jie pripažįstami netinkamais tarnauti, imamasi priemonių didinti savo šauktinių rezervus. Dėl šios priežasties seime jau gimė idėją, kaip kuo daugiau jaunuolių įbrukti karo ginklą į rankas. Pasirodo, depresija neturėtų būti pripažįstama kaip indikacija, dėl kurios nebūtų galima eiti privalomosios karo tarnybos[2].

Pakeitus naująją tvarką, prie tarnautojų esą galėtų prisijungti apie tūkstantis jaunuolių.

Parlamentaras, konservatorius Linas Slušnys siūlo leisti lengva depresijos forma sergantiems jaunuoliams į tarnybą ateiti jau po pusmečio.

Tokią idėją jau palaimino Sveikatos apsaugos ministerija, kuri jau rengia įstatymo projekto pakeitimus dėl sirgusiųjų depresija ir pritartų, kad šie į tarnybą sugrįžtų jau po 6 mėnesių, jei tai buvo lengva ligos forma.

Dalis jaunuolių siekdami išvengti privalomos tarnybos simuliuoja. Josvydo Elinsko/ELTA nuotrauka
Dalis jaunuolių siekdami išvengti privalomos tarnybos simuliuoja. Josvydo Elinsko/ELTA nuotrauka

Jaunimas piktnaudžiauja „neapčiuopiamų“ ligų diagnozėmis?

Ne paslaptis, kad didelė dalis jaunuolių mieliau užsiima kitomis širdžiai mielomis veiklomis nei atlieka privalomą karinę tarnybą. Dėl to kartais tenka ir pasitelkti fantaziją – vieni neva turi stuburo problemų, kiti bėdų su regėjimu, o treti serga psichikos ligomis. Tačiau jau šiemet išsisukti nuo privalomos karinės tarnybos ir išsisukti tik su administracine bauda nebepavyks.

Atlikti privalomos karinės tarnybos Lietuvoje kasmet šaukiami 18-23 metų amžiaus vyrai ir 23-26 metų amžiaus karo prievolininkai, kuriems tarnyba buvo atidėta dėl studijų aukštojoje mokykloje.

Dėl masinio karo prievolės vengimo Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba (KPKT) ėmėsi priemonių ir vietoje administracinės atsakomybės ėmėsi įgyvendinti baudžiamąją.

Baudos už siekį išvengti tarnavimo Tėvynei esą siekia nuo 500 iki kelių tūkstančių eurų, tačiau vien padengti jas nepakaks, mat už tai papildomai bus jau taikoma ir baudžiamoji atsakomybė[1].

Baudą galima „užsidirbti“ labai nesudėtingai: pakanka neatsakyti į elektroninius laiškus bei skambučius, nereaguoti į Registrų centro raginimus, o galiausiai ir neatsiliepti į gyvenamuoju adresu išsiųstą registruotą laišką.

Politikai gydys nelaimingą jaunimą senais ir laiko „patikrintais“ būdais

Kitaip tariant, taip liaudiškais būdais siekiama ne tik už rankos į tarnybą atvesdinti pritinginčius jaunuolius, bet ir beržinės kruopos įkrėsti depresuojantiems. Juk kas geriau pagydys potencialų savižudį, jei ne į jo rankas įdėtas pistoletas ar dar geriau, automatas. Kaip sako mūsų gerovės valstybės prezidentas Gitanas Nausėda, tai kaip „nabašnyko pašlakstymas žaliąja arbata“.

Pagal sergamumą depresija, Lietuva užima 10 vietą pasaulyje, nors dabartinė valdžia mėgina parodyti, kad Lietuvos jaunimas – laimingiausias pasaulyje[3].

Neabejojame, kad dalį liūdnų jaunuolių tai vienaip ar kitaip privers atlikti karinę tarnybą, o štai iš tiesų depresuojantys galės puikiai ginti mūsų šalį – Lietuvoje bus saugu kaip niekad.

Pavyzdžiui, 2021 metais Lietuvoje jau buvęs atvejis, kada prieš save ranką galimai nusprendė pakelti kariuomenės šauktinis[4].

Savižudybės versija svarstyta ir 2023 metais per karines pratybas susižalojusiam ir vėliau ligoninėje mirusiam jaunuoliui[5].

Lietuvai trūksta gyvosios artilerijos. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka
Lietuvai trūksta gyvosios artilerijos. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka

Šiemet gali būti paskutiniai metai, kada šaukiama atlikti privalomą karo tarnybą

Mat Krašto apsaugos ministerija (KAM) parengė įstatymo projektą, kuriuo siūloma apriboti šauktinių laisves ir į privalomą karo tarnybą kasmet surinkti kuo daugiau jaunuolių.

Pertvarkant šaukimo sistemą siūloma mažinti išimtis dėl tarnybos atidėjimo, galimybę sutrumpinti tarnybos laiką iš 9 į 6 mėnesius, o tarnaujantiems ilgiau pasiūlyti tris kartus didesnes kasmėnesines pinigines išmokas, „medžioti“ trūkstamus aukštąjį mokslą pabaigusius specialistus, Aukštųjų mokyklų studentams pateikti du privalomus pasirinkimus tarnauti ir ilginti tarnybą aktyviajame rezerve nuo 10 iki 15 metų[6].