Suprasti akimirksniu
  • Instagrame po JAV prezidento inauguracijos neliko su demokratais susijusių terminų
  • Tai – gudrus politinis ėjimas ar klaida?
  • „Facebook“ naudotojai susidūrė su dar vienais pasikeitimais – jie apėmė sekėjų sąrašus
Šaltiniai
markas
Instagramas blokuoja raktažodžius su žodžiu „demokratas“: tai – apmaudi klaida? ELTA nuotrauka

Instagrame po JAV prezidento inauguracijos neliko su demokratais susijusių terminų

Nuo socialinės platformos „TikTok“ draudimo JAV ir pakartotinio jos įgalinimo, iki tam tikrų terminų instagrame dingimo, – manoma, jog šalies prezidentas Donaldas Trumpas, pasidabinęs inauguracijoje nukaldinta šypsena, turi savitų užmojų. Netyla kalbos, jog „Instagram“ naudotojai kurį laiką neturėjo galimybės suvesti termino „demokratai“, atitinkamame laukelyje išvysdami klaidą. Taip pat buvo ribojamas turinys su tokiais raktažodžiais kaip #kamala, #liberal, #obama, #democrat ir kt.
Instagrame po JAV prezidento inauguracijos neliko su demokratais susijusių terminų. Natilyn Hicks Photography/Unsplash nuotrauka
Instagrame po JAV prezidento inauguracijos neliko su demokratais susijusių terminų. Natilyn Hicks Photography/Unsplash nuotrauka

Jau pirmąją oficialią savo darbo dieną D. Trumpas pasirašė vykdomąjį įsaką, siekiant sustabdyti žiniasklaidos platformos „TikTok“draudimą. Tačiau atsiranda dvejojančių, ar „TikTok“ iš tikrųjų yra „išgelbėta“[1]. Susirūpinta, kad jos nuosavybės struktūra – „ByteDance“ yra Kinijos bendrovė – gali leisti Kinijos vyriausybei gauti amerikiečių asmeninę informaciją ir ja manipuliuoti. Dabartinėmis aplinkybėmis, įstatymas leidžia prezidentui pratęsti „TikTok“ pardavimo terminą 90 dienų.

„Norėčiau, kad Jungtinės Valstijos turėtų 50 proc. nuosavybės teisę bendroje įmonėje“, – sakė D. Trumpas. Jis tikina norintis išsaugoti „TikTok“ gerose rankose. Tačiau Trumpo pasiūlymas, kaip teigiama, neatitinka įstatymo reikalavimo, pagal kurį numatyta ne daugiau kaip 20 proc. „ByteDance“ įmonės akcijų. Kad „TikTok“ ateityje vėl galėtų veikti, „ByteDance“, visų pirma, turi sutikti su pardavimo sąlygomis.

Gali būti, jog savo sąlygas neseniai inauguruotas prezidentas kildina ir kituose „laukuose“ – ir jos, kaip pastebima, yra susijusios su tam tikromis internetinėmis platformomis. Vienas naujausių pastebėjimų – „Meta“ pasikeitimai, iš instagramo pašalinus su demokratais susijusius terminus ir palikus visus, kurie susiję su respublikonais[2]. Sakoma, jog tai – klaida. Tačiau gilinamasi, kaipgi yra iš tikrųjų.

Tai – gudrus politinis ėjimas ar klaida?

Kaltinimai pažiro ir ant „Meta“ generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pečių. Šnabždamasi, esą specifinio turinio blokavimas gali būti susijęs su demokratine pakraipa, kuriai, kaip žinoma, priklausė buvęs prezidentas Joe Bidenas ir kandidatė į JAV prezidentus Kamala Harris. Todėl technologijų milžinė „Meta“, kuri yra atsakinga už „Facebook“ ir „Instagram“, susiduria su kritika. Į jos pusę skrieja akmenys dėl politino turinio, keliančio klausimų apie santykius su D. Trumpo administracija.
Tai – gudrus politinis ėjimas ar apmaudi klaida? Alexander Shatov/Unsplash nuotrauka
Tai – gudrus politinis ėjimas ar apmaudi klaida? Alexander Shatov/Unsplash nuotrauka

Abiejų „Meta“ platformų naudotojai pranešė apie „Instagram“ blokuojamus su demokratais susijusius paieškos terminus. „Instagram“ naudotojams, bandantiems vesti terminą „demokratai“, buvo pateikiamas pranešimas „mes paslėpėme šiuos rezultatus“. Platforma skelbė, kad „ieškomo termino rezultatuose gali būti neskelbtino turinio“. Toks pokytis buvo aptinkamas tiek jungiantis per mobiliąsias, tiek per stacionariąsias platformas[3].

Bendrovė komentavo: 

„Žinome apie klaidą, turinčią įtakos viso politinio spektro žymoms, ir skubiai dirbame, kad ją išspręstume“. 

Visgi, socialinės žiniasklaidos ekspertas Matt Navarra teigia, esą politinių permainų laikotarpyje tokios klaidos kelia ypatingų sunkumų. 

„Hiperpartinėje aplinkoje net tokios netyčinės klaidos gali peraugti į kaltinimus šališkumu“, – sakė jis, pridurdamas, jog šios problemos gali pakurstyti sąmokslo teorijas ir pakenkti „Meta“ reputacijai.

„Facebook“ naudotojai susidūrė su dar vienais pasikeitimais – jie apėmė sekėjų sąrašus

„Facebook“ naudotojai taip pat pranešė apie pasikeitimus paskyrų sekėjų sąrašuose. JAV prezidento paskyroje „@POTUS“ vyksta automatinis perėjimas, būdingas šalyje vykstančių pasikeitimų metu. Tačiau prezidentui D. Trumpui pradėjus eiti pareigas, „POTUS“ paskyrą sekantys naudotojai ne tik pamatė jos atnaujinimą, bet ir tai, jog negali jos atsekti ir šio profilio nebestebėti; vienintelis neva sėkmingas pašalinimo būdas – paskyros blokavimas. Domimasi, galbūt šios techninės problemos sutampa su platesnio masto pokyčiais „Meta“.

Žinoma, kad M. Zuckerbergas dalyvavo D. Trumpo inauguracijoje – kartu su „Amazon“ vykdomuoju pirmininku Jeffu Bezosu ir Elonu Musku, taip pat paaukojo 1 mln. dolerių prezidento D. Trumpo inauguracijos fondui. Anksčiau D. Trumpas kritikavo platformą už tariamą konservatyviųjų nuomonių cenzūravimą. Tačiau neseniai jis gyrė M. Zuckerbergo sprendimą dėl faktų tikrintojų pašalinimo.

Pasikeitimai politikoje, regis, eina koja kojon su „Meta“ turinio moderavimo metodu, kuris laiks nuo laiko įtakoja „Facebook“ ir „Instagram“ turinį. Pokyčiai liečia ir kitas sritis. Vietoj sero Nicko Cleggo į „Meta“ pasaulinių reikalų vadovo postą buvo išrinktas ilgametis „Meta“ respublikonas Joelis Kaplanas.

Kadangi minėtais pasikeitimais patenkinti ne visi, „Google“ paieškų, susijusių su „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrų ištrynimu, smarkiai padaugėjo. Tačiau pasitraukusieji vis dar sudaro nedidelę dalį didelės „Meta“ naudotojų bazės JAV, kurią sudaro apie 170 mln. „Instagram“ paskyrų ir beveik 100 mln. „WhatsApp“ naudotojų, iš kurių daugelis lieka susiję su platformomis dėl šeimyninių, profesinių ar verslo įsipareigojimų.