Suprasti akimirksniu
  • Kapitolijaus rotundoje Vašingtone prisiekė JAV prezidentas D. Trumpas ir viceprezidentas J.D. Vance
  • D. Trampas savo inauguracijos kalboje padėkojo jį palaikiusiems
  • Nepaprastoji padėtis energetikos sektoriuje ir pasitraukimas iš Paryžiaus susitarimo
  • Kariuomenės siuntimas prie sienos su Meksika ir milijonų migrantų deportavimas
  • Tik dviejų biologinių lyčių pripažinimas ir Panamos kanalo „sugrįžimas“
  • Pagrindiniai 47-ojo JAV prezidento pažadai
Šaltiniai
Donaldas Trampas
Donaldo Trampo sugrįžimas į Baltuosius rūmus privers krūpčioti leftistus, neokomjaunuolius ir kitus, genderizmo, žaliosios isterijos bei panašių nesusipratimų šalininkus, Eltos nuotrauka

Kapitolijaus rotundoje Vašingtone prisiekė JAV prezidentas D. Trumpas ir viceprezidentas J.D. Vance

Donaldas Trampas (Donald Trump) oficialiai pradėjo eiti 47-ojo JAV prezidento pareigas. Kartu su juo buvo prisaikdintas viceprezidentas D. D. Vensas (J.D. Vance). Inauguracijos ceremonija vyko Kapitolijaus rotundoje Vašingtone. Pirmą kartą nuo 1985 m. ji buvo perkeltas į pastato vidų dėl blogų oro sąlygų.[1]

D. Trampas į inauguraciją atvyko tuo pačiu automobiliu kaip ir Džo Baidenas (Joe Biden). Anksčiau jie, lydimi savo žmonų Džil Baiden (Jill Biden) ir Melanijos Tramp (Melania Trump), dalyvavo tradiciniame kadenciją baigiančio prezidento ir jo įpėdinio arbatos vakarėlyje Baltuosiuose rūmuose.

D. Trumpo inauguracija. ELTA-EPA nuotrauka
D. Trumpo inauguracija. ELTA-EPA nuotrauka

Prieš ketverius metus, D. Trampas atsisakė šio susitikimo ir nedalyvavo Dž. Baideno inauguracijos ceremonijoje. O štai Dž. Baidenui labai svarbu gerbti tradicijas, CNN teigė vienas iš kadenciją baigiančios administracijos pareigūnų.

Buvę prezidentai Bilas Klintonas (Bill Clinton) ir Džordžas Bušas (George W. Bush) į D. Trampo inauguracijos ceremoniją atvyko su žmonomis, o Barakas Obama (Barack Obama), be.

Bendražygiai ir šeimos nariai taip pat atvyko palaikyti D. Trampo.

Be politikų, renginyje dalyvavo didžiųjų technologijų kompanijų vadovai, įskaitant „Apple“ generalinį direktorių Timą Koką (Tim Cook), „Amazon“ ir „Blue Origin“ įkūrėją Džefą Bezosą (Jeff Bezos), „Meta Platforms“ įkūrėją Marką Cukerbergą (Mark Zuckerberg) ir, žinoma, aktyvų D. Trampo rėmėją, „Tesla“ ir „SpaceX“ generalinį direktorių Iloną Maską (Eloną Muską) (pastarieji trys yra turtingiausių pasaulio žmonių sąrašo viršuje).

Tradiciškai didelės JAV korporacijos paaukojo nemažas sumas prezidento inauguracijoms. Pasak „The Washington Post“, D. Trampo inauguracinis komitetas surinko daugiau nei 150 mln. JAV dolerių.

Iš pasaulio lyderių į inauguraciją atvyko Italijos ministrė pirmininkė Džordža Meloni (Giorgia Meloni) ir Argentinos prezidentas Chavjeras Milėjus (Javier Miley). Paprastai užsienio lyderiai visai nekviečiami į Amerikos prezidentų inauguracijas.

Inauguracijos ceremonija prasidėjo malda, kurią D. Trampas pakvietė įtakingą amerikiečių pamokslininką, labdaringos baptistų organizacijos „Samaritan Purse“ vadovą Frankliną Grehemą (Franklin Graham).

Pirmasis prisiekė viceprezidentas D.D. Vensas. Jungtinių Valstijų viceprezidentas turi veikti kaip prezidentas jo mirties, atsistatydinimo ar atsisakymo atveju. Tada priesaiką ištarė pats D. Trampas. Jį prisaikdino JAV Aukščiausiojo Teismo vadovas Džonas Robertsas (John Roberts). Tuo metu šalia jo stovėjo D. Trampo žmona Melanija, priešais save laikydama Bibliją.

D. Trumpo priesaika. Ekrano nuotrauka
D. Trumpo priesaika. Ekrano nuotrauka

Po to D. Trampas pasakė savo inauguracinę kalbą, kurioje pabrėžė, kad netrukus pasirašys keletą „istorinio pobūdžio“ dekretų.

„Amerikos aukso amžius prasideda būtent dabar. Mūsų šalis klestės, likęs pasaulis pavydės“, – patikino D. Trumpas.

D. Trampo tapimą JAV prezidentu pasveikino religiniai veikėjai: rabinas Avi Bermanas (Avi Berman), charizmatiškos bažnyčios Detroite pastorius Lorensas Sjuelas (Lorenzo Sewell) ir katalikų kunigas iš Kvinso Frankas Meinas (Frank Mein).

Operos tenoras Christoferis Makio (Christopher Macchio) sugiedojo JAV himną, po kurio D. Trampas nuvyko į specialų biurą Kapitolijuje. Tuo metu Dž. Baideno ir jo šeimos daiktai buvo pradėti išnešinėti iš Baltųjų rūmų.

Netoli Kapitolijaus Dž Baideną ir jo žmoną pasitiko sraigtasparnis, kuris nugabeno juos į prezidentinį lėktuvą Nr. 1, kuriuo jie paliko Vašingtoną. D. Trampas ir D. D. Vensas atsisveikino su jais.

D. Trampas savo inauguracijos kalboje padėkojo jį palaikiusiems

Prezidentas Donaldas Trampas savo inauguraciją pavadino istoriniu lūžio tašku šalyje. 2025 metų sausio 20-oji Jungtinių Valstijų piliečiams bus „išsilaisvinimo diena“, sakė jis pirmadienį savo inauguracinėje kalboje po to, kai buvo prisaikdintas Kapitolijaus rotundoje Vašingtone.

Pasak D. Trampo, jo pergalė prezidento rinkimuose parodė, kad parama jo programai „dramatiškai išaugo“ beveik visuose gyventojų sluoksniuose, tarp visų etninių ir amžiaus grupių. Baltųjų rūmų vadovas nurodė, kad rinkimuose jį aktyviai palaikė tautinės mažumos, ypač Lotynų Amerikos ir Azijos amerikiečiai.

„Noriu padėkoti jums už didelę meilę ir pasitikėjimą, kurį parodėte man savo balsais“, – atviravo jis.

D. Trampas pažadėjo nutraukti „Amerikos nuosmukį“. „Čia ir dabar prasideda auksinė Jungtinių Valstijų era“, – pabrėžė 47-asis Jungtinių Valstijų prezidentas, pažymėdamas, kad šalį „užvaldė pokyčių banga“, ir jis grįžta į Baltuosius rūmus „su optimizmu ir pasitikėjimu, kad esame įdomios naujos nacionalinės sėkmės eros pradžioje“.[2]

Nepaprastoji padėtis energetikos sektoriuje ir pasitraukimas iš Paryžiaus susitarimo

Kreipdamasis į tautą po to, kai buvo prisaikdintas prezidentu, D. Trampas paskelbė keletą iniciatyvų užsienio ir vidaus politikoje, radikaliai pakeisiančių JAV politikos kryptį. Jis pažadėjo paskelbti nepaprastąją padėtį energetikos sektoriuje, kas leis padidinti iškastinio kuro gamybą.[3]

 „Mes vėl tapsime turtinga šalimi, ir skystas auksas po mūsų kojomis padės mums tai padaryti“, – pabrėžė jis.

Be to, D. Trampas paskelbė apie Jungtinių Valstijų pasitraukimą iš Paryžiaus klimato susitarimo ir pabrėžė, kad šalis nebesieks didinti elektromobilių dalies. Tai išgelbės Amerikos automobilių pramonę, ir kiekvienas galės nusipirkti norimą automobilį, pridūrė naujasis prezidentas.

Kariuomenės siuntimas prie sienos su Meksika ir milijonų migrantų deportavimas

D. Trampas taip pat nurodė, kad pasiųs kariuomenę prie pietinės JAV sienos, kad „atremtų katastrofišką invaziją“ į šalį. Nelegalūs migrantai nebus įleidžiami. Naujasis JAV prezidentas leido suprasti, kad vykdys planuojamą masinę milijonų nelegalių migrantų deportaciją.[4]

Jis pabrėžė, kad nurodys savo administracijai įpareigoti teisėsaugą – tiek federalinę, tiek valstijų –, panaudoti visą turimą galią, kad būtų išardytos visos užsienio gaujos ir nusikalstami tinklai.

Tik dviejų biologinių lyčių pripažinimas ir Panamos kanalo „sugrįžimas“

D. Trampas taip pat įsakys jungtinėse Valstijose pripažinti tik dvi biologines lytis – vyrą ir moterį.[5]

„Nuo šiandien oficiali Jungtinių Valstijų administracijos politika bus tokia, kad yra tik dvi lytys: vyras ir moteris“, – akcentavo jis.

D. Trampas pažadėjo nutraukti „politiką, kuria bandoma socialiai integruoti rasę ir lytį į visus viešojo ir privataus gyvenimo aspektus“.

Respublikonas pažadėjo „susigrąžinti“ Panamos kanalą. Jis sakė, kad kvaila suteikti Panamai kanalą, kuris buvo brangiausias statybos projektas JAV istorijoje. Amerikiečių laivai ir tanklaiviai dabar turi mokėti per didelius mokesčius už praplaukimą Panamos kanalu, o jį valdo ne Panama, bet Kinija, kuriai Jungtinės Valstijos tokių teisių nesuteikė, teigė D. Trampas.

Pagrindiniai 47-ojo JAV prezidento pažadai

Energetikos sektoriuje bus įvesta nepaprastoji padėtis, kad būtų skatinama energijos gamyba. JAV pradės didelio masto naftos ir dujų gavybą, kad sumažintų jų kainas.

Bus įsteigta Užsienio pajamų tarnyba, kuri rinks muitus iš kitų šalių.

Bus nutrauktas „žaliasis susitarimas“, panaikintas privalomas perėjimas prie elektromobilių.

„JAV galia“ sustabdys visus karus ir atneš pasauliui naują vienybės dvasią.

JAV „susigrąžins“ Panamos kanalo kontrolę.

JAV pasiųs astronautus į Marsą iškelti žvaigždėtą vėliavą.

Meksikos įlanka bus pervadinta į Amerikos įlanką, o aukščiausias Šiaurės Amerikos kalnas Denalis bus pervadintas atgal į McKinley.

Pasienyje su Meksika bus įvesta nepaprastoji padėtis ir ten bus pasiųstos karinės pajėgos. Nelegalūs imigrantai bus grąžinti į savo gimtąsias šalis.

Narkotikų karteliai bus paskelbti užsienio teroristinėmis organizacijomis.

Jungtinių Valstijų vyriausybė laikosi politikos, kad yra tik dvi lytys – vyriška ir moteriška. Transseksualams nebus leidžiama dalyvauti moterų sporto šakose.

Bus išleistas įsakas, kuriuo bus nutraukta vyriausybės cenzūra.

Bus uždraustas vaikų lyties keitimas.

Visi kariškiai, atleisti iš kariuomenės už tai, kad atsisakė privalomų COVID skiepų, bus sugrąžinti į darbą su visu negautu atlyginimu.

JAV pasitrauks iš Paryžiaus klimato susitarimo.