Golfas yra geriau nei ėjimas

Suprasti akimirksniu
Golfas gali būti puikus sportas
Vyresniems žmonėms golfas veikia kaip geresnė mankšta nei įprastas vaikščiojimas. Tyler Hendy/ Pexels nuotrauka

Vyresniems žmonėms golfas gali būti sveikesnis pasirinkimas nei šiaurietiškas vaikščiojimas

Golfas yra sporto šaka, kuria mėgaujasi milijonai žmonių visame pasaulyje, bet ar žinojote, kad jis taip pat gali būti puiki mankštos forma vyresnio amžiaus žmonėms? Suomijos mokslininkų atlikto tyrimo duomenimis, golfas gali būti net geresnė veikla nei vaikščiojimas, kai kalbama apie širdies ir kraujagyslių sveikatos gerinimą[1].

Gerai žinoma, kad aerobinė mankšta turi daug privalumų sveikatai, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligų, tokių kaip aukštas kraujospūdis, diabetas ir nenormalus lipidų kiekis kraujyje, prevenciją. Tačiau daugumoje tyrimų šiuo klausimu daugiausia dėmesio buvo skiriama jaunesniems žmonėms, dalyvaujantiems 30-60 minučių trukmės vidutinio ar didelio intensyvumo pratybose, o apie mankštos poveikį vyresnio amžiaus žmonėms yra mažiau informacijos.

Siekdami užpildyti šią žinių spragą, Suomijos mokslininkai palygino trijų skirtingų aerobikos pratimų rūšių ūmų poveikį kardiometabolinės sveikatos rodikliams sveikų vyresnių 65 metų ir vyresnių golfo žaidėjų grupėje. Buvo išbandyta 18 duobučių golfo partija, 6 km šiaurietiškojo ėjimo (patobulinta ėjimo technika, kurios metu dirba ne tik kojos, bet ir viršutinė kūno dalis) ir 6 km ėjimas pėsčiomis[2].

Tyrėjai paėmė kraujo mėginius, atliko gliukozės kiekio kraujyje tyrimus ir matavo dalyvių kraujospūdį. Tyrimo dalyviai dėvėjo fizinės būklės matavimo prietaisus, kuriais buvo matuojamas fizinio krūvio atstumas, trukmė, tempas, energijos sąnaudos ir žingsniai, taip pat EKG jutiklį su krūtinės diržu, kuriuo buvo matuojamas širdies susitraukimų dažnis.

Golfas tinkamas lengviems judesiams
Golfas nėra pamiršta sporto šaka ir gali būti gera mankšta. Markus Spiske/ Pexels nuotrauka

Golfas yra ne tik smagus ir malonus sportas, bet ir puiki fizinio aktyvumo forma

Įvairių tyrimų rezultatai rodo, kad aerobikos pratimai gerina vyresnio amžiaus žmonių širdies ir kraujagyslių sistemos būklę. Ėjimas ir šiaurietiškas ėjimas su lazdomis lėmė sistolinio ir diastolinio kraujospūdžio sumažėjimą, o golfas, nepaisant to, kad buvo mažiau intensyvus, dėl ilgesnės trukmės ir didesnių bendrųjų energijos sąnaudų turėjo didesnį teigiamą poveikį lipidų profiliui ir gliukozės apykaitai.

Žinoma, Suomijos ekspertų tyrimas turėjo tam tikrų apribojimų, pavyzdžiui, maža imtis ir abejotinas naudotų treniruoklių tikslumas. Be to, mokslininkai tyrimui įdarbino tik golfo žaidėjus, o tai galėjo iškreipti rezultatus. Tačiau autoriai vis tiek padarė išvadą, kad šiuos amžiui tinkamus aerobikos pratimus galima rekomenduoti sveikiems vyresnio amžiaus žmonėms kaip sveikatą stiprinančią fizinio aktyvumo formą, siekiant užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligoms ir pagerinti kardiometabolinę sveikatą tų, kurie jau serga širdies ir kraujagyslių ligomis[3].

Toks sportas kaip golfas užtikrina nedidelio poveikio širdies ir kraujagyslių treniruotę, kuri gali pagerinti lipidų profilį ir gliukozės apykaitą, todėl yra fantastiškas sveikos gyvensenos priedas. Taigi jei ieškote naujos veiklos, kurią galėtumėte išbandyti, apsvarstykite galimybę pradėti žaisti golfą ir mėgautis jo teikiama nauda sveikatai!

Tačiau nepaisant to, kad golfo žaidimas yra mažesnio intensyvumo fizinio krūvio forma nei ėjimas ar šiaurietiškas ėjimas, golfo aikštyne praleisto laiko trukmė tyrimų metu teigiamai paveikė lipidų profilį ir gliukozės apykaitą, o tai įrodo didesnių bendrųjų energijos sąnaudų, patiriamų žaidžiant, naudą.

Geriausia sveikatingumo veikla vyresniems žmonėms

Geriausia mankšta vyresnio amžiaus žmonėms priklauso nuo jų individualių gebėjimų, pomėgių ir sveikatos būklės. Žinoma, aktyvumo lygis kiekvieno 65 metų sulaukusio asmens priklauso nuo jo kasdienio gyvenimo ir sveikatos būklės. Tačiau kai kurie pratimai, kurie paprastai yra saugūs ir veiksmingi vyresnio amžiaus žmonėms, yra šie:

Vaikščiojimas. Ėjimas yra mažo poveikio aerobinė mankšta, kurią lengva atlikti ir kurią galima atlikti beveik bet kur. Jis gali padėti pagerinti širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą, sustiprinti kaulus ir raumenis, pagerinti pusiausvyrą ir koordinaciją. Jis nėra sudėtingas, jei sąnariai ir raumenys nėra pažeisti.

Plaukimas. Plaukimas yra puiki nedidelio poveikio mankšta, kuri gali padėti pagerinti širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą, padidinti raumenų jėgą ir lankstumą bei sumažinti sąnarių skausmą. Tai dažnai pasirenkama veikla, nes vandenyje judėti lengviau ir nejaučiama tokia didelė sąnarių ar raumenų apkrova, didėja mobilumas[4].

Joga. Joga yra švelni mankštos forma, kuri gali padėti pagerinti lankstumą, pusiausvyrą ir jėgą, taip pat sumažinti stresą ir pagerinti bendrą savijautą. Jogos lygiai leidžia pradėti nuo mažos aplitudės judesių ir nepersistengti atliekant tempimus ir kitas užduotis.

Taiči. Taiči yra švelni mankšta, kurios metu daugiausia dėmesio skiriama lėtiems, sklandiems judesiams ir giliam kvėpavimui. Tai gali padėti pagerinti pusiausvyrą, lankstumą ir jėgą, taip pat sumažinti stresą ir pagerinti bendrą savijautą.

Atsparumo treniruotės. Tai mankšta, kai raumenų jėgai ir ištvermei didinti naudojami svoriai arba pasipriešinimo juostos. Tai gali padėti pagerinti kaulų tankį, sumažinti kritimų riziką ir pagerinti bendrą fizinę funkciją.

Svarbu, kad vyresnio amžiaus suaugusieji, prieš pradėdami bet kokią naują mankštos programą, pasitartų su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, ypač jei jie turi kokių nors sveikatos sutrikimų ar rūpesčių. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali padėti nustatyti geriausią mankštos tipą ir intensyvumą pagal konkrečius asmens poreikius ir galimybes. Poliklinikose, sveikatingumo centruose ir reabilitacijos klinikose galima rasti ir nemokamų užsiėmimų bei gydymo planų.