- Kas dvi minutes pasaulyje miršta po gimdyvę
- Rajonuose nebefinansuoja akušerinių skyrių
- Dulkys siūlo didinti kartelę – reikės bent 600 naujagimių
Kas dvi minutes pasaulyje miršta po gimdyvę
2020 metais atliktos studijos metu buvo nustatyta, kad kasdien beveik 800 moterų miršta nuo
priežasčių, susijusių su nėštumu ir gimdymu. Realiai po vieną gimdyvę ar nėščiąją miršta kas dvi minutes. Kvalifikuotų sveikatos specialistų priežiūra prieš gimdymą, jo metu ir po jo gali išgelbėti moterų ir naujagimių gyvybes. Tačiau Lietuva eina sava vaga – miestuose ir miesteliuose uždarinėjami ištisi akušerijos-ginekologijos skyriai, o nėščiosios ir gimdyvės priverstos važiuoti gimdyti ir kelias dešimtis kilometrų.
Moterys miršta dėl komplikacijų nėštumo ir gimdymo metu ir po jų. Dauguma šių komplikacijų išsivysto nėštumo metu ir daugumos jų galima išvengti arba išgydyti. Kitos komplikacijos gali kilti prieš nėštumą, tačiau nėštumo metu jos pablogėja, ypač jei jos nevaldomos kaip moters priežiūros dalis. Pagrindinės komplikacijos, kurios sudaro beveik 75 proc. mirčių yra sunkus kraujavimas (daugiausia kraujavimas po gimdymo); infekcijos (dažniausiai po gimdymo); padidėjęs kraujospūdis nėštumo metu (preeklampsija ir eklampsija); gimdymo komplikacijos ir nesaugus abortas.
Daugumos motinų mirčių galima išvengti, nes sveikatos priežiūros sprendimai, skirti komplikacijų prevencijai ar jų gydymui, yra gerai žinomi. Visoms moterims reikia aukštos kokybės priežiūros paslaugų nėštumo metu, gimdymo metu ir po jo. Motinos ir naujagimio sveikata yra glaudžiai susijusios. Ypač svarbu, kad visus gimdymus dalyvautų kvalifikuoti sveikatos priežiūros specialistai, nes laiku pradėtas gydymas ir gydymas gali pakeisti moters ir naujagimio gyvybę ir mirtį.
Sunkus kraujavimas po gimdymo gali nužudyti sveiką moterį per kelias valandas, jei ji yra neprižiūrima. Oksitoko suleidimas iškart po gimdymo efektyviai sumažina kraujavimo riziką.
Infekcija po gimdymo gali būti pašalinta, jei laikomasi geros higienos ir jei ankstyvieji infekcijos požymiai atpažįstami ir laiku gydomi.
Preeklampsija turi būti nustatyta ir tinkamai gydoma prieš prasidedant traukuliams (eklampsijai) ir kitoms gyvybei pavojingoms komplikacijoms. Vaistų, tokių kaip magnio sulfatas, skyrimas preeklampsijai gali sumažinti moters eklampsijos išsivystymo riziką[1].
Rajonuose nebefinansuoja akušerinių skyrių
Lietuvos valdžia yra apsisprendusi, kad jei ligoninė, turinti akušerijos skyrių, per metus nepriima 300 naujagimių, turi skyriaus atsisakyti ir naujagimių nepriimti išvis. Rajono ligoninės, žinodamos šiuos skaičius, neriasi iš kailio, bandydamos prisikviesti gimdyves ne tik iš savo, bet ir kitų rajonų. Vyksta savotiškas nėštukių viliojimo šokis, kurį šoka ligoninės, norėdamos išlikti arti dviejų trapių gyvybių tada, kada joms to labiausiai reikia.
Ligoninės vilioja ir moderniomis patalpomis, privatumu, puikiai ir pilnai įrengtais gimdymo kambariais su didelėmis voniomis, visapusišku personalo dėmesiu vienai nėštukei, dovanų krepšiais ir panašiai.
Ir vis dėlto dalis moterų pasirenka konvejerio principą didžiųjų miestų ligoninėse, kur viena akušerė vienu metu priiminėti turi ir ne po vieną gimdymą. Na, bet kiekvieno pasirinkimo reikalas…
Tačiau yra miestų, kurie viliojo viliojo, o galiausiai gavosi šnipštas. Prisitraukę pinigų skyrių renovavimui, jie turėjo su skyriais atsisveikinti. Nes priėmė keliais leliukais mažiau, nei nori ministerija.
Taip nutiko Trakuose, Kretingoje, Kėdainiuose, Ukmergėje, Raseiniuose. Kaip matome, tai visai ne maži kaimukai, o miestai, kuriuose išvystyta pramonė, turizmas.
Socialdemokratų dar 2014 metais nubrėžta 300 gimdymų per metus riba kainavo ne vieno miesto moterų pasitikėjimą.
Pagal Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programą, Trakų ligoninėje už 900 tūkst. eurų įrengtos dvi gimdyklos, sutvarkytos kitos patalpos, gauta medicininės įrangos dar už 349 tūkst. eurų, 85 medikai pakėlė kvalifikaciją. Šveicarai finansavo 85 proc. darbų, likusią sumą davė Trakų savivaldybė.
„Turime puikų skyrių ir galime teikti aukščiausio lygio šiuolaikiškas paslaugas. Buvo nurodyta sąlyga penkerius metus nekeisti paslaugų profilio. (...) Mūsų skyrių pamėgo vilnietės, atrasdavo čia lėtesnį tempą, atskiras palatas“, – sakė Trakų ligoninės akušerė Jūratė Krikštopaitienė.
„Mūsų skyrių pamėgo vilnietės, atrasdavo čia lėtesnį tempą, atskiras palatas. Akušerijos skyriaus darbuotojus ištiko šokas, Trakų savivaldybės „Facebook“ paskyroje perskaičius, kad nuo „gegužės 10 d. Trakų ligoninėje nebebus teikiamos akušerijos paslaugos“, – sako moteris[2].
Analogiška situacija – ir Kėdainiuose. Ten taip pat šveicarų lėšomis iš pagrindų sutvarkytas skyrius buvo be skausmo išardytas ir perdarytas į dienos stacionarą. Darbą nuveikusi tuometinė ligoninės vadovė gana greitai iš darbo išėjo.
Buvęs Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėjas Darius Kaminskas neslėpė nusivylimo Sveikatos ministerijos pasakymais, kad Kaune kėdainietėms esą gimdyti bus saugiau. Suprask, regionuose gydytojai nelabai ko verti.
„Gerbiamieji, kaip skyriaus vadovui man labai sunku klausytis kai kurių dalykų. Kai Virgilijus pasakė, kad mes negalime leisti pinigų, kaip turtingos šalys leidžia – žinote pabėgėliams greitai suradome šimtus milijonų, o čia savoms moterims, savoms mamoms pinigų neranda.
Man širdį skauda klausyti, kai jūs sakot, kad pas mus nėra kompetencijų. Mano akušerės yra ypatingai aukštos kvalifikacijos, nepaprastai aukštų kompetencijų medikės. Ką mes darysime su jomis? Visų juk į moterų konsultacijas nesutalpinsime.
Ligonių kasos pirmiausia rūpinasi pinigais. Įsitikinau tuo dirbdamas Seime, per ketverius metus darbo pamačiau tą labai aiškiai“, – rėžė D. Kaminskas[3].
Dulkys siūlo didinti kartelę – reikės bent 600 naujagimių
O kol nukraujavę regionai laižosi žaizdas, pirmąjį 300 naujagimių skaičiavimo maratoną įveikusios ligoninės su siaubu gali stebėti, kaip ir prie jų artėja Damoklo kardas. Mat Sveikatos ministras Arūnas Dulkys sumanė, kad 300 naujagimių mažai, skaičių reikia dvigubinti.
Planuojama, kad tose teritorijose, kur gyventojų skaičius yra didesnis nei 300 tūkst., skyrius turės atitikti bent vieną iš šių sąlygų. Įstaigoje arba bent vienais iš paskutinių dvejų metų turės būti priimta ne mažiau kaip 600 gimdymų, arba jei tokia įstaiga numatytoje teritorijoje tėra viena, turi būti dar viena į atitinkamą teritoriją nurodytame didžiausiame mieste neesanti stacionarines akušerijos paslaugas teikianti įstaiga, kurioje bent vienais iš dvejų paskutinių metų gimdymų skaičius iš tos teritorijos buvo didžiausias, bet ne mažesnis kaip 300 gimdymų.
Teritorijose, kuriuose gyventojų skaičius yra mažesnis nei 300 tūkst., įstaiga vėlgi arba turėtų per paskutinius metus būti priėmusi ne mažiau kaip 600 gimdymų, arba, jei atitinkamoje teritorijoje nėra nė vienos tokios įstaigos, turi būti viena stacionarines akušerijos paslaugas teikianti įstaigoje, kurioje per minėtą laikotarpį gimdymų skaičius buvo didžiausias, bet vėlgi ne mažesnis kaip 300 gimdymų. Kitaip sakant, siekiama, kad teritorijoje esant 300 tūkst. gyventojų būtų bent dvi vietos, kur būtų galima gimdyti, o apskritis turėtų bent po vieną tokią gydymo įstaigą[4].