Suprasti akimirksniu
  • Valentino dienos proga V. Sinkevičius savo santuoką prilygino Europos sąjungai
  • Ar išties tarp ES ir santuokos yra daug panašumų?
  • Santuoka sudaroma dviejų, o ne 27 asmenų sąjunga...
Šaltiniai
V. Sinkevičius
V. Sinkevičiaus įrašas Valentino dieną/ ekrano kopija

Valentino dienos proga V. Sinkevičius savo santuoką prilygino Europos sąjungai

Vasario keturioliktąją paprastai mes skiriame liaupses tiems, kuriuos mylime. Be abejonės, Valentino diena yra romantinės meilės diena, tačiau be meilių žodžių savo antrosioms pusėms, žmonės dažnai pasveikina ir savo vaikus, tėvus, draugus, linkėdami meilės, romantikos, aistros, na, ir visko, kas su tuo susiję. O štai Europos komisijos narys Virginijus Sinkevičius meilės dienos proga skirto sveikinimo savo žmonai metu pareiškė, kad Europos Sąjunga yra antra sąjunga pagal svarbą po santuokos, mat abi jos veikia „stebėtinai panašiai“. Apskritai reikėtų pastebėti, kad skirtingos frazės yra sąjunga, santuoka, vestuvės. Jie – panašūs, tačiau toli gražu ne vienodi. Vestuvės yra šventė. Pokylius, baliukas, pasibuvimas drauge. Paprastai vestuvėmis santuoka tik prasideda. Ir taip, galite pastebėti, kad kai kada apie porą sakoma susituokę, kai kada – apsivedę. 

Kai kuriems santuoka yra tas pats, kas ES.
Kai kuriems santuoka yra tas pats, kas ES.

Sąjunga savo ruožtu gali būti ir santuoka, ir vestuvės, ir dviejų žmonių gyvenimas kartu nesusituokus. 

Tuo tarpu santuoka iš esmės yra žodis, nusakantis sakraliąją sąjungos, vestuvių, šeimos būtį. Santuoka yra religinis terminas, kuris plačiai paplito ir buvo pritaikytas visuomenėje, kai valstybės ėmė pripažinti bažnytinę santuoką taip pat oficialiai, kaip ir vestuves metrikacijos skyriuje. 

Ir net jei tuokiasi nereligingi žmonės, dauguma jų supranta, kad santuoka žymi gerokai gilesnį dviejų žmonių ryšį, nei tiesiog vestuvės ar sąjunga, ar koks susirašymas. Santuoka – kai du žmonės, it dvi upės, susijungia į vieną. Kaip jas išskirti? Neįmanoma.

Na, teisiškai taip, bet kalbant iš sielos ar religinės pusės, visi žinome, kad santuoka yra nenutraukiamas dalykas.

Na, bet Valentino dienos proga ir mūsų naujienų portalas pasidavė sentimentams. Toli gražu ne visi tokie sentimentalūs, o kai kurie gi dar ir perdėm pragmatiški, kaip, antai, ir V. Sinkevičius.

„Europos Sąjunga man yra antra svarbiausia Sąjunga gyvenime. Po santuokos. Tačiau abi jos veikia stebėtinai panašiai.

Būna neteisingų dienų, kai pamiršti, kaip Tau pasisekė. Būna kvailų dienų, kai nereikšmingos detalės nustumia esmę. Būna laimingų dienų, kai nuoširdžiai jauti, kad turi absoliučiai viską, ko tik žmogui gali reikėti.

Tačiau kad ir kokia diena bebūtų, visada ir pasitinki, ir palydi ją drauge. Nes kitaip tiesiog negali. Ir kol dar turėsi dienų, tol kitaip ir negalėsi“, – keldamas savo ir žmonos Katerinos nuotrauką jai padėkas žarsto politikas[1].

O toliau jau kiekvieno pasirinkimas, džiaugtis ar liūdėti, tokį pasveikinimą pamačius. Kai net per tokią dieną, kaip Valentino, vyriškis nesugeba pamiršti savo darbo, ir dargi jį lygina su žmona, o gal Europą su žmona, o gal politinę valstybių sąjungą su šventa santuoka – suprasti sunku, bet paskaičius lieka tikrai ne pats maloniausias poskonis mintyse. 

Ar išties tarp ES ir santuokos yra daug panašumų?

Tačiau gal šią meilės dieną be reikalo puolame politiką. Gal iš tiesų Europos sąjunga veikia panašiai, ir gal, jei tai tiesa, galėtume ją imti „visų Europos šalių santuoka“ ar kažkaip panašiai.

Europos Sąjunga yra ekonominė ir politinė 27 Europos šalių sąjunga. Ekonominė ir politinė. Negali sakyti, santuokoje ekonominis aspektas yra labai svarbus. Turbūt ir politinis – mat jei vienas sutuoktinis prezidentu nori matyti Igną Vėgėlę, o kitas šlovina Landsbergius, sutarimo šeimoje gali ir nebūti. Tada jau lėkštės ne tik Seime, bet ir Dievo palaimintoje santuokoje skraidytų. 

ES gimė realiai po Antrojo pasaulinio karo. Keletas šalių pasirašė ekonominio bendradarbiavimo sutartis, mat po karo Europa, be abejo buvo kritusi labai žemai.

Dabar reikėtų pagalvoti, kaip gi dažnai santuoka gimsta iš dviejų žmonių karo, kai vienas kitą emociškai ir finansiškai sužlugdo, o paskui jau stoja prieš Dievą pasirašyti taikos pakto?

Retokai. Turbūt net niekada. Nors, vardan tiesos, reikia pastebėti, kad yra mums labai svetimų kultūrų, kuriose santuoka tikrai panašiai sudaroma – kai turtingos šeimos vyras iš esmės nusiperka sau žmoną. Dažnai dar ir nepilnametę. Bet gal pasistenkime tokių dalykų su mūsų kultūra nelyginti. 

Jau daugiau kaip pusę amžiaus ES užtikrina taiką, stabilumą ir klestėjimą ir padeda gerinti gyvenimo lygį. Įvesta ir bendra Europos valiuta euras, kuriuo kaip sava valiuta naudojasi ir iš to naudos gauna jau daugiau kaip 340 milijonų ES piliečių 19-oje šalių.

Panaikinus pasienio kontrolę tarp daugumos ES valstybių, žmonės gali laisvai keliauti didžiojoje Europos žemyno dalyje. Be to, tapo daug lengviau išvykti į kitas Europos šalis gyventi ir dirbti. 

Santuoka sudaroma dviejų, o ne 27 asmenų sąjunga...

Štai ši dalis su lietuviškąja santuoka kažkaip taip pat nelabai dera. Na pirmiausiai turbūt todėl, kad santuoka sudaroma tarp dviejų, o ne 27 asmenų. Na ir tas laisvas keliavimas po 27 sąjungos vienetus santuokoje kažkaip nelabai tinka. 

Ar santuoka užtikrina taiką, stabilumą ir klestėjimą bei gerina gyvenimo lygį šeimoje? Na, iš dalies taip, bet tik iš dalies. Juk santuokoje būna visko, o ir klestėjimas ne visada santuokos jėgoms. Be to, santuoka neišyra vien dėl to, kad kažkam nepatinka dalintis pinigais su savo gyvenimo žmogumi. Santuoka negali nutrūkti ir dėl to, kad kitas negaluoja arba neranda darbo. Santuokoje pasižadama būti kartu ir ligoje, ir sveikatoje, ir turte, ir skurde. Jau kad Europos Sąjunga tokių dalykų nežada – ginčytis net prasmės nėra[2].


avatar
Rosita Kvietkevičienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Virginijus Sinkevičius . Feisbuko įrašas facebook.com
2.arrow_upward
Europos Sąjunga. Europos Sąjunga Kas ji yra ir ką veikia op.europa.eu