Suprasti akimirksniu
  • EP korupcijos skandalas atsivijo ir tarptautinių profsąjungų vadovą
  • Finansine paskata buvo siekiama paveikti požiūrį į Katarą
  • Dėl kyšininkavimo sulaikyta graikų EP narė kaltę verčia savo partneriui
  • Į skandalą gali būti įtrauktas ir Marokas, o ES patikimumui kyla pavojus
  • Kyšininkavimo skandalą jau bando išversti į išvirkščią pusę – esą, netikėkite, taip tik autokratinės trečiosios šalys puola EP
Šaltiniai
Skandalas
ES purto korupcijos skandalas. Guillaume Périgois/Unsplash nuotrauka

EP korupcijos skandalas atsivijo ir tarptautinių profsąjungų vadovą

Briuselyje veikiančios Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC) generalinis sekretorius atsistatydino po to, kai prisipažino paėmęs tūkstančių eurų grynųjų pinigų kyšį iš Europos Parlamento (EP) nario, atsidūrusio korupcijos skandalo centre.

Profesinės sąjungų konfederacijos vadovas Luca Visentini pirmadienį prisipažino, kad iš buvusio EP nario Piero Antonio Panzeri, kuris šiuo metu yra sulaikytas dėl įtarimų korupcija, priėmė mažesnes nei 50 tūkst. eurų pinigines dovanas.

Pastarosiomis savaitėmis į dienos šviesą iškyla vis daugiau faktų apie Europos Sąjungą (ES) ir EP sukrėtusį kyšininkavimo skandalą. Belgijos prokurorai, atlikdami tyrimą dėl įtariamų Kataro ir Maroko bandymų pirkti politinę įtaką ES, konfiskavo jau 1,5 mln. eurų, o įtariamųjų sąrašas gali plėstis.

Finansine paskata buvo siekiama paveikti požiūrį į Katarą

(ITUC) generalinį sekretorių papirkti siekęs P. A. Panzeri šiuo metu yra tarptautinio tyrimo dėl kaltinimų, jog Kataras ir Marokas kyšiais siekė daryti įtaką ES politikams, centre. Jam pareikšti kaltinimai korupcija ir dalyvavimu nusikalstamoje organizacijoje.

Tačiau papirkti bandytas P. Visentini, kuris praėjusią savaitę po 48 valandų, praleistų Belgijos policijos areštinėje, buvo paleistas į laisvę, atmeta bet kokius kaltinimus dėl neteisėtų savo paties veiksmų[1].

„Panzerio nevyriausybinė organizacija „Fight Impunity“ paaukojo mažesnę nei 50 000 eurų sumą, kuria buvo siekiama kompensuoti dalį išlaidų, patirtų finansuojant mano kampaniją ITUC kongrese, ir aš pervedžiau šią sumą į ITUC solidarumo fondą, kad būtų apmokėtos profsąjungos kelionės į Melburną išlaidos. Priėmiau dovaną grynaisiais pinigais ir jos nesiekiančio pelno pobūdžio. Ji jokiu būdu nebuvo susijusi su bandymu korupcijos būdu ar siekiu paveikti mano poziciją dėl Kataro“, – teigia P. Visentini.

P. Visentini šiuo metu yra uždrausta bendrauti su kitais tyrimo įtariamaisiais ir jis turės prašyti Belgijos prokuroro leidimo artimiausius tris mėnesius keliauti už ES ribų. Jis buvo vienas iš pirmųjų asmenų, kuriuos Belgijos prokurorai suėmė vykdydami tyrimą, tačiau gruodžio 11 d. jis buvo paleistas nepateikus kaltinimų.

Dėl šios situacijos P. Visentini nusprendė pasitraukti iš ITUC vadovo pareigų:

„Viską, ką dariau, dariau sąžiningai. Dalyvavimas šiame tyrime buvo šokas man ir mano šeimai, todėl padarysiu viską, kas būtina, kad išsiaiškinčiau situaciją ir įrodyčiau savo nekaltumą“, – teigia jis[2].

Tačiau dar prieš įvykdytus areštus žmogaus teisių aktyvistai atidžiai išnagrinėjo ITUC poziciją dėl darbuotojų teisių pažeidimų Katare. Lapkritį žmogaus teisių grupė „FairSquare“ raštu kreipėsi į kadenciją baigiantį ITUC generalinį sekretorių Sharaną Burrow ir išreiškė susirūpinimą dėl konfederacijos „nesugebėjimo pasisakyti prieš rimtus Kataro valdžios institucijų pažeidimus“.

Tačiau praėjusią savaitę ITUC pareiškime teigta, kad konfederacijos darbas dėl Kataro nuo pat pradžių buvo „visiškai pagrįstas objektyvia analize ir faktų vertinimu“:

„Bet kokie įtarimai, kad koks nors kitas subjektas iš Kataro ar bet kur kitur darė įtaką ITUC pozicijai, yra visiškai klaidingi.“

Kataras taip pat atmeta bet kokius kaltinimus dėl galimo kyšininkavimo.

Dėl kyšininkavimo sulaikyta graikų EP narė kaltę verčia savo partneriui

EP kyšininkavimo skandale vienas iš pirmųjų paviešintų vardų buvo graikų EP narės Evos Kaili. Pirmą kartą nuo sulaikymo politikė prabilo viešai ir pareiškė, kad ji nekalta ir kad dėl Kataro skandalo turėtų būti kaltinamas jos gyvenimo partneris.

E. Kaili buvo suimta kartu su dar trimis asmenimis, dėl kyšių ėmimo iš Kataro pareigūnų, taip siekiant daryti įtaką politikos formavimui EP. Šiuo metu pati E. Kaili, jos partneris Francesco Giorgi ir jo buvęs viršininkas, jau minėtas P. A. Panzeri yra sulaikyti[3].

E. Kaili advokatas Michalis Dimitrakopoulos teigia, kad ji yra nekalta, nors tyrėjai esą rado įrodymų prieš ją. Pareiškime advokatas teigė, kad E. Kaili niekada neteigė, jog žinojo ar dalyvavo veiksmuose, kuriais kaltinamas jos partneris, niekada nebuvo pinigų, rastų bendrame bute, savininkė ar valdytoja ir niekada gyvenime nėra ėmusi kyšio.

„Ji jaučiasi išduota savo partnerio, ji juo pasitikėjo, o jis ją išdavė“, – teigia advokatas.
Atskleidžiami korupcijos ryšiai ES. Alexanderio Grey/Unsplash nuotrauka
Atskleidžiami korupcijos ryšiai ES. Alexanderio Grey/Unsplash nuotrauka

Į skandalą gali būti įtrauktas ir Marokas, o ES patikimumui kyla pavojus

Atliekant tyrimą dėl korupcijos ES Parlamente atkreiptas dėmesys ir į Maroką. Yra daug požymių, kad Marokas padarė tą patį, kuo kaltinamas Kataras, o vienas iš Maroko motyvų galėjo būti siekis sušvelninti ES kritiką dėl Vakarų Sacharos okupacijos[4].

Tačiau EP kiek netikėtai balsavo prieš tai, kad į rezoliuciją dėl Kataro, kurioje taip pat reikalaujama didesnio Europos institucijų skaidrumo ir atskaitomybės, būtų įtraukti kaltinimai Marokui darant įtaką[5].

Toks sprendimas neprisidės prie bandymų EP ir visą ES šiuo metu nušviesti kuo geresnėmis spalvomis. Iš tiesų, pastarųjų savaičių areštai pribloškė ES, kuri skuba reaguoti į vieną didžiausių skandalų jos istorijoje.

Šis skandalas veikti iš naujo paskatino tuos, kurie jau seniai reikalauja didesnio skaidrumo dėl ES išlaidų ir įvairių privilegijų. Tiesa, yra manančių ir kitaip.

Kyšininkavimo skandalą jau bando išversti į išvirkščią pusę – esą, netikėkite, taip tik autokratinės trečiosios šalys puola EP

„Nesuklyskite, kolegos, Europos Parlamentas yra puolamas. Europos demokratija yra puolama. Piktavaliai, susiję su autokratinėmis trečiosiomis šalimis pasitelkė ginklus nevyriausybinėms organizacijoms, sąjungoms, asmenims, padėjėjams ir Europos Parlamento nariams, siekdami sutramdyti mūsų procesus“, – teigia EP narė iš Maltos Roberta Metsola.

Tačiau jos teiginiai neatrodo, kad įtikintų nei ES piliečius, nei pačius politikus. Daugelis suvokia, kad ES kyšininkavimo mastai gali būti žymiai didesni nei manyta[6]. Dėl to, šis skandalas gali tapti tikra nelaime visam EP.

Europos įstatymų leidėjai jau ir taip dažnai susiduria su kaltinimais, kad jiems per daug mokama ir kad jie daro per mažai. Įtarimai korupcija greičiausiai dar labiau sustiprins esamus įsitikinimus, kad visi ES tik ir ieško būdų susikrauti naudos sau.

Sudėtinga paneigti, kad šiuo metu Briuselyje įsivyravo nepasitikėjimo atmosfera. Kol kas tarp kaltinamųjų yra tik socialdemokratai, tačiau sklando gandai apie kitus atvejus kitose parlamento partijose, o įtariamųjų sąrašas artimiausiomis savaitėmis tikrai plėsis.

avatar
done
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Silvia Sciorilli Borrelli, Valentina Pop, Simeon Kerr. Union secretary-general resigns over EU-Qatar bribery Irish Times
4.arrow_upward
norway.postsen.com. The EU scandal: The spotlight is on Morocco norway.postsen.com
5.arrow_upward
6.arrow_upward
Markus Becker, Sven Becker, Rafael Buschmann, Marina Kormbaki, Nicola Naber, Ralf Neukirch, Michael Sauga, Gerald Traufetter. Corruption Scandal Badly Shakes European Parliament's Credibility Spiegel