Suprasti akimirksniu
  • Vienoje pagrindinių Europos institucijų – seniai neregėtas skandalas
  • Didžiausi nemalonumai laukia EP narės iš Graikijos
  • ES institucijų pareigūnai baiminasi, kad skandalas pakenks visų reputacijai
  • Ekspertai be užuolankų ragina reformuoti visą EP
  • Kataras savo kaltę neigia
  • Lietuvos politikai į skandalą reaguoti neskuba
Šaltiniai
EP skandalas
EP krečia korupcijos skandalas. Guillaume Périgois/Unsplash nuotrauka

Vienoje pagrindinių Europos institucijų – seniai neregėtas skandalas

Europos Parlamentą (EP) krečia korupcijos skandalas, metantis įtarimų šešėlį ant visos Europos Sąjungos (ES) ir jos Bendrijos institucijų. Savaitgalį po policijos reidų sulaikius aukšto rango EP narę ir keletą kitų pareigūnų, paviešinta EP narių ir Kataro valdžios atstovų galimai vykdyta afera, susijusi su vizų režimo liberalizavimo pokyčiais.

Skelbiama, kad EP pirmininkės Robertos Metsolos pavaduotoją, graikę Evą Kaili kartu su dar trimis asmenimis sulaikė Belgijos policija. Po reidų, kurių metu rasta 600 000 eurų grynaisiais pinigais, keturiems asmenims pateikti kaltinimai „korupcija, pinigų plovimu ir dalyvavimu nusikalstamoje organizacijoje“[1].

Strasbūre šiuo metu posėdžiaujantys EP nariai ir aukšto rango ES pareigūnai smerkia į korupcijos skandalą galimai įsitraukusius kolegas ir teigia, kad ši istorija gadina visos ES reputaciją.

Su ES nuolat konfliktuojančios Vengrijos premjeras jau spėjo pasišaipyti iš šios situacijos, o Lietuvos politikai šia tema pasisakyti neskuba.

Didžiausi nemalonumai laukia EP narės iš Graikijos

Nors Belgijos pareigūnai nepaviešino su korupcijos skandalu galimai susijusių ir sulaikytų asmenų pavardžių, žiniasklaida jau spėjo išsiaiškinti, kas jie yra. Vienas iš pirmųjų atskleistų vardų yra E. Kaili, kuri yra buvusi televizijos laidų vedėja ir viena iš 14 EP pirmininkės pavaduotojų.

Lapkričio mėnesį, prieš pat prasidedant pasaulio futbolo čempionatui, ji susitiko su Kataro darbo ministru Ali bin Samikh Al Marri. Tviteryje paskelbtame vaizdo pareiškime ji teigė, kad „pasaulio futbolo čempionatas arabams buvo puiki priemonė politinėms permainoms ir reformoms“ ir pridūrė, kad EP „pripažino ir įvertino“ Kataro pažangą darbo reformų srityje[2].

Vis dėlto, aiškėja, kad tai buvo asmeninė politikės nuomonė, kuri galimai buvo paveikta slaptų schemų su Kataro valdžios atstovais. Atsižvelgiant į kilusį skandalą, Graikijos socialistų partijos (PASOK), kurios nare buvo E. Kaili, lyderis Nikas Andrulakis pareiškė, kad E. Kaili buvo pašalinta iš partijos. Šeštadienį EP socialistų ir demokratų frakcija paskelbė sustabdžiusi E. Kaili narystę. Graikijos valdžios institucijos pirmadienį paskelbė, jog įšaldė E. Kaili turtą[3].

Kartu su E. Kaili taip pat buvo areštuotas buvęs italų europarlamentaras Pieras-Antonio Panzeri, EP socialistams priklausęs 2004–2019 metais. Šaltinis Italijos vyriausybėje patvirtina ir tai, kad kartu buvo sulaikytos P. A. Panzeri žmona ir duktė.

ES institucijų pareigūnai baiminasi, kad skandalas pakenks visų reputacijai

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen viena iš pirmųjų suskubo reaguoti į šią situaciją ir paskelbė pranešimą, kuriame teigiama, kad šie kaltinimai kelia „didžiulį susirūpinimą“, nes skandalas gali pakenkti visos ES reputacijai.

„Tai yra žmonių pasitikėjimo mūsų institucijomis klausimas, o šiam pasitikėjimui ir pasitikėjimui mūsų institucijomis reikalingi aukštesni standartai. Žinoma, naujienos kelia didelį nerimą“, – teigė ji[4].

ES užsienio reikalų vadovas Josepas Borrellas taip pat pateikė komentarą.

„Susiduriame su tam tikrais įvykiais ir faktais, kurie man kelia nerimą“, – sakė jis.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock šį skandalą pavadino „neįtikėtinu incidentu, kuris dabar turi būti išaiškintas be jokių „jeigu“ ir „bet“, taikant visą įstatymo griežtumą“.

„Kalbama apie Europos patikimumą, todėl tai turi sukelti pasekmes įvairiose srityse“, – sakė ji.

EP Žaliųjų frakcija paragino nuodugniai ištirti įtarimus dėl Kataro kyšininkavimo.

„Privalome griežtinti savo taisykles, kad to nebegalėtų būti“, – pabrėžė frakcija.
EP nariai kaltinami korupcija. Markuso Spiskes/Unsplash nuotrauka
EP nariai kaltinami korupcija. Markuso Spiskes/Unsplash nuotrauka

Ekspertai be užuolankų ragina reformuoti visą EP

EP skandalas atkreipė ekspertų dėmesį, kurie nevengia pabrėžti institucijos problematiškumo ir negebėjimo užtikrinti skaidrumo. „Transparency International“ vadovas Michielis van Hultenas teigia, kad Kataro skandalas gali būti „baisiausias įtariamos korupcijos atvejis“, su kuriuo Parlamentas susidūrė per pastaruosius metus.

M. van Hultenas teigia, kad EP sukūrė „nebaudžiamumo kultūrą dėl nepakankamai griežtų finansinių taisyklių ir kontrolės bei visiško nepriklausomos (ar apskritai jokios) etikos priežiūros nebuvimo“.

„EP atėjo laikas iš pagrindų reformuotis“, – sakė M. van Hultenas.

Paryžiaus HEC teisės profesorius Alberto Alemanno situaciją pavadino „labiausiai šokiruojančiu skandalu per visą ES istoriją“ ir pateikė prognozę, jog tai bus tik „ledkalnio viršūnė“, o dienos šviesą pasiekiantys skandalai sukurs „politinį postūmį nepriklausomai etikos sistemai“.

„Šis skandalas atveria daug Pandoros skrynių, įskaitant ydingą ES etikos sistemą europarlamentarams ir užsienio įtakos ES mastą“, – teigia šiuo metu Belgijoje dirbantis teisės profesorius A. Alemanno.

Kataras savo kaltę neigia

Sekmadienį Kataras oficialiai paneigė, kad yra kaip nors susijęs su EP sukrėtusiu kyšių skandalu.

„Kataro valstybė kategoriškai atmeta bet kokius bandymus sieti ją su bet kokiais kaltinimais netinkamu elgesiu. Bet koks Kataro vyriausybės siejimas su pateiktais kaltinimais yra nepagrįstas ir labai dezinformuojantis. Kataro valstybė bendradarbiauja su įvairiomis institucijomis ir veikia visiškai laikydamasi tarptautinių įstatymų ir taisyklių“, – rašoma pareiškime[5].

Šiuo metu Katare vyksta pasaulio futbolo čempionatas, tačiau turnyras šalį reklamuoja ne tik teigiamai, bet ir neigiamai. Siekiant pakeisti savo įvaizdį tarptautinėje arenoje, Kataras siekia susikurti gerą reputaciją, o dėl to nuolankiai bendradarbiauja su Vakarais ir siekia sudaryti sandorius su ES šalimis dėl gamtinių dujų. EP net buvo svarstomas pasiūlymas suteikti Kataro piliečiams bevizį režimą vykti į ES Šengeno erdvę.

Šiuo metu sulaikyta E. Kaili, buvo viena aktyviausių Kataro rėmėjų, o jeigu jai pateikti kaltinimai pasitvirtins, taps aišku kodėl. Pavyzdžiui, ji pasirodė ir EP teisingumo, ir vidaus reikalų komitete balsuodama už vizų režimo Katarui ir Kuveitui liberalizavimą, nors nėra šio komiteto narė.

E. Kaili taip pat vyko į Katarą su EP delegacija ir ten aktyviai gyrė šalies darbo reformas, tačiau dabar dalis EP narių kalba, kad Kataras specialiai kvietė E. Kaili, žinant, jog jos pasisakymai šalies politikos atžvilgiu nebus kritiški.

Lietuvos politikai į skandalą reaguoti neskuba

Lietuvos politikai ar europarlamentarai reaguoti į EP skandalą neskuba. Tikėtina, kad Strasbūre susirinkę europarlamentarai siekia užgesinti žiniasklaidoje kilusį gaisrą dėl korupcijos schemos, o Lietuvos politikai, panašu, laukia Briuselio nurodymų, kaip reaguoti į šią situaciją.

Tiesa, sureaguoti spėjo politikos apžvalgininkas ir publicistas Algimantas Rusteika, kuris savo asmeninėje feisbuko paskyroje nevengė pašiepti Briuselio „nelaimės“.

„Kur ten iki jų mūsų masiuliams ar dar kokiems Europos provincijos smulkiems sukčiams su savo butelių dėžutėmis, kurie vogė ir jiems buvo gėda. „Europinių“ vertybių ir viso pasaulio dorovės ir skaidrios politikos mokytojai, kovotojai už vabaliukų teises ima europietiškai – maišais. Palinkėkime Europos parlamento pirmininkės pavaduotojai minkštų gultų kalėjime ir geros praktikos, išteisinant ją po kelių metų. Juk tikrai paaiškės, kad čia jai kažkas buvo paskolinęs asmeninėms reikmėms“, – rašo A. Rusteika[6].

O dėl EP kilusio skandalo šiuo metu bene labiausiai tikriausiai džiaugiasi Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas. Dar praeitą savaitę Briuselio nemalonę vėl užsitraukęs V. Orbanas jau spėjo pasišaipyti iš šio skandalo tviteryje patalpindamas tokį įrašą:

„Labas rytas Europos Parlamentui. Ir jie dar sako, kad EP rimtai susirūpinęs dėl korupcijos Vengrijoje“, – tviteryje parašė V. Orbanas, paskelbęs 1981 m. nuotrauką, kurioje besijuokiančių žmonių grupėje matyti buvę JAV prezidentai Ronaldas Reaganas ir George'as H. W. Bushas[7].