Suprasti akimirksniu
  • Kinija E. Muskui nusiuntė grasinantį perspėjimą dėl komentarų apie COVID-19
  • Komunistinė Kinija siekia užgniaužti diskusijas apie viruso nutekėjimo iš laboratorijos teoriją
  • Iki šiol puikūs buvę E. Musko santykiai su Kinija gali atšalti
Šaltiniai
Kinija
Kinijos valstybinė žiniasklaida pagrasino E. Muskui. Camillo Corsetti Antonini/Unsplash nuotrauka

Kinija E. Muskui nusiuntė grasinantį perspėjimą dėl komentarų apie COVID-19

Kinijos valstybinė žiniasklaida įspėjo tviterio, „SpaceX“ bei „Tesla“ vadovą, milijardierių Eloną Muską. Kinija perspėjo kontraversiškąjį verslininką, jog šis rizikuoja savo santykiais su šia šalimi.

Toks perspėjimas atskriejo po to, kai E. Muskas tviteryje pakomentavo žinią apie JAV vyriausybės agentūrų pateiktą išvadą dėl „mažai tikėtino“ vertinimo, jog COVID-19 virusas išplito iš Kinijos Vuhano laboratorijos.

Įspėjimas buvo paskelbtas valstybinio kinų laikraščio „Global Times“ socialiniame tinkle, kai žurnalistas sureagavo į E. Musko komentarą tviteryje.

Originaliame tviterio vartotojo komentare buvo paminėta Energetikos departamento išvada, kad COVID-19 išplito iš laboratorijoje Vuhane, Kinijoje.
Paskyros „Kanekoa The Great“ komentare kalbama apie tai, ar daktaras Anthony Fauci, buvęs Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto direktorius, dalyvavo kuriant COVID-19[1].
E. Muskas į komentarą atsakė teigdamas, kad A. Fauci „finansavo virusų funkcijos padidinimo tyrimus Vuhano laboratorijoje“.
Reaguodamas į tokius žodžius, „Global Times“ įspėjo E. Muską, kad jis gali „sudaužyti savo Kinijos aukso puodą“.

Tai gali būti suprantama kaip užuomina apie galimai suprastėsiančius santykius su Kinijos valdžia, kas būtų didelis smūgis E. Muskui, kurio „Tesla“ Kinijoje, Šanchajuje turi įkūrusi ištisą elektromobilių gamyklų miestelį. Be to, Kinija yra antra pagal dydį bendrovės rinka pasaulyje.

Komunistinė Kinija siekia užgniaužti diskusijas apie viruso nutekėjimo iš laboratorijos teoriją

Laikraštis „Global Times“ pagrasino elektromobilių bendrovės „Tesla“ savininkui E. Muskui, jog šis „sudaužys savo aukso puodą“ – tai idioma, panaši į mūsų „nekirsk šakos, ant kurios sėdi“ arba „nekąsk į ranką, kuri maitina“.

Kitą dieną po to, „Global Times“ savo oficialiame ir Kinijoje ypač populiaraus socialinio tinklo „WeChat“ puslapyje paskelbė komentarą, kuriame teigiama, jog juokinga, kad prieš Kiniją nusiteikusios jėgos Jungtinėse Valstijose vėl skleidžia gandus, kad koronavirusas atsirado dėl laboratorijos nutekėjimo Vuhane.

„Global Times“ save naujienų portale ir šiandien daug dėmesio skiria kaltinimams dėl koronaviruso paleidimo į aplinką. Pavyzdžiui, nuomonės straipsnyje rašoma, kad anksčiau Vašingtonas pradėjo šmeižti Kiniją apie tariamą ginklų tiekimą Rusijai, o dabar į dienos šviesą vėl kelia viruso kilmės klausimą.

„Gandus sufabrikuoti lengva, tačiau jiems paneigti reikia daug laiko, energijos ir išteklių, jau nekalbant apie tai, kad JAV gandams kurti ir skleisti pasitelkia valstybinį aparatą. Jie tiesiog nesiklauso Kinijos faktais pagrįstų atsakymų ir paaiškinimų“, – teigiama straipsnyje[2].

Kinijos valstybinės žiniasklaidos leidinio teigimu, per pastaruosius metus JAV politikai viruso kilmės klausimą naudojo kaip politinę priemonę, kurią dėl jos nepatikrinimo ir sunkiai paneigiamo pobūdžio galima bet kada iškelti, kad sukeltų žmonių reakciją.

„Atvirai kalbant, „mažas patikimumas“ iš esmės reiškia nepagrįstumą. Visiškai netinkama, kad viruso kilmės atsekimu užsiima Energetikos departamentas. Jo nepagrįstos išvados nepaaiškinamai sulaukė daug dėmesio, o tai rodo, kad kai kurie žmonės įžvelgė tinkamą laiką manipuliuoti šiuo klausimu“, – teigiama straipsnyje „Global Times“.

Galiausiai, į E. Musko komentarus ir kartu anksčiau pateiktas JAV agentūrų išvadas apie koronaviruso kilmę sureagavo net Kinijos užsienio reikalų ministerija.

„Atitinkamos šalys turėtų nustoti pūsti laboratorijos nutekėjimo teoriją ir nustoti šmeižti Kiniją bei politizuoti viruso kilmės atsekamumo klausimą“, – leidiniui sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Mao Ningas[3].
Kinija pasipiktino E. Musko komentaru tviteryje.
Kinija pasipiktino E. Musko komentaru tviteryje.

Iki šiol puikūs buvę E. Musko santykiai su Kinija gali atšalti

Tiesioginis Kinijos perspėjimas E. Muskui tik primena, kokią įtaką pasauliui ir net turtingiausiam jo žmogui gali turėti Kinija. Nors E.Musko „Tesla“ yra Amerikos bendrovė, didžiausia jos gamykla yra Šanchajuje, o Kinija yra antra pagal dydį jos pardavimo rinka po JAV.

O ir pats E. Muskas, dažnai linkęs kritikuoti visus aplinkinius, visiškai kitos taktikos laikosi verslo vystymo Kinijoje klausimu. Kai pernai Kinijos ambasadorius JAV Qin Gangas apsilankė „Tesla“ gamykloje Kalifornijoje, E. Muskas atrodė it tikras nuolankumo simbolis bei negailėjo komplimentų šios šalies verslo politikai, kalbėjo apie didžiulį „Tesla“ ir Kinijos bendradarbiavimo potencialą[4].

Susitikimas buvo svarbus ir Kinijai, kuri pasauliui, o ypač savo pagrindinei konkurentei JAV galėjo nušluostyti nosį ir pasigirti, kad turtingiausias pasaulio žmogus neturi problemų su juodžiausiomis spalvomis piešiama Kinija.

Lyg ir puikūs E. Musko bei Kinijos valdžios santykiai buvo pastebimi net ir tada, kai praėjusių metų pabaigoje E. Muskas galiausiai sėkmingai užbaigė sensacingą tviterio įsigijimo sandorį.

Atvirai kalbėjęs apie žodžių laisvės įsigalėjimą, E. Muskas patraukė Kinijos valdžios dėmesį, tačiau šioji turėjo savo planų: pavyzdžiui, Hu Xijin, Komunistų partijos laikraščio redaktorius, kurio paskyra tviteryje buvo laikinai blokuota dėl grasinimų dabar jau buvusiai Atstovų Rūmų pirmininkei Nancy Pelosi, sakė, kad tikisi, jog E. Musko tviteris „gerbs Kinijos visuomenės balsą“.

Iš paskutiniojo E. Musko komentaro matyti, kad Kinijos visuomenės, o gal tiksliau – komunistų partijos balso jis negerbs. Negana to, E. Muskas neseniai pareiškė, kad karui Ukrainoje tęsiantis bei toliau nebandant susitarti dėl taikaus konflikto deeskalavimo, šansai, kad išvysime Rusijos-Kinijas aljansą tik auga[5].

Tokio naratyvo Kinija taip pat siekia išvengti griežtai pabrėždama, kad karo fone ji lieka neutrali ir karštligiškai teigdama, kad bet kokios kalbos apie potencialų ginklų tiekimą Rusijai yra tik JAV propaganda.

O pašlijus santykiams su Kinijos valdžia, E. Musko elektromobilių bendrovę gali užklupti sudėtingas laikotarpis. Juk „Tesla“ sausio mėnesį Kinijoje rodė pardavimų augimą „Made in China“ (MIC) „Model 3 / Model Y“ modelių grupėje. Pirmojo metų mėnesio rodikliai buvo net 18 proc. geresni nei praėjusių metų gruodį, kai pardavimai buvo gerokai sumažėję[6].

Per 2022 m. bendras didmeninis „Tesla“ pagamintų Kinijoje (MIC) elektromobilių skaičius pasiekė 710 865 ribą. Bendras didmeninis tiekimas iš gamyklos Šanchajuje sudaro beveik 1,4 mln. vienetų per metus. Net ir menki praradimai kompanijai gali tapti didžiuliu galvos skausmu.