Suprasti akimirksniu
  • Iš milijardieriaus E. Musko lūpų – perspėjimai dėl ateinančio sudėtingo ekonominio laikotarpio
  • Ekonominis sunkmetis paveiks didelę dalį įmonių, tačiau „Tesla“ išliks saugi
  • E. Muskas tviteryje užsipuolė kontraversiškai vertinamą Dž. Sorošą ir sulaukė kaltinimų dėl antisemitizmo
Šaltiniai
Ekonomika
E. Muskas dalijasi perspėjimais dėl pasaulio ekonomikos. Alexander Grey/Unsplash nuotrauka

Iš milijardieriaus E. Musko lūpų – perspėjimai dėl ateinančio sudėtingo ekonominio laikotarpio

Kompanijų „Tesla“, „SpaceX“ ir tviterio vadovas Elonas Muskas perspėjo, kad JAV ekonomikos laukia ypač sunkūs metai ir pareiškė, kad dėl to kaltinti galima Federalinę rezervų sistemą (FED), kuri tiesiog pernelyg lėtai mažina palūkanų normas ir leidžia ekonominėms sąlygoms blogėti.

Po elektromobilių gamintojos „Tesla“ metinio akcininkų susirinkimo Teksase, E. Muskas bendravo su žurnalistais. Paklaustas apie ekonominę situaciją JAV, ne vieną sėkmingą kompaniją įkūręs verslininkas pareiškė, kad Amerikos laukia sunkus laikotarpis, kurį pajus visi[1].

Milijardieriaus teigimu, šią įtampą paskatino pati FED, kuri neseniai dar kartą padidino palūkanų normų ribą, taip siekiant suvaldyti vis dar aukšta infliaciją.

„Atvirai kalbant, galima manyti, kad FED palūkanų normos didinimas yra tarsi ekonomikos stabdis. Dėl to daug kas brangsta – žinoma, tai, kas perkama už kreditą. Tačiau tai turi tolesnį poveikį net ir tiems dalykams, kurie nėra perkami už kreditą“, – situaciją aiškino E. Muskas.

E. Muskas pabrėžė, kad jei šiuo metu automobilio ar būsto įmokos padengia didesnę mėnesio biudžeto dalį, tuomet lieka mažiau pinigų kitiems daiktams įsigyti, o tai reiškia, kad palūkanų normos didinimas turi įtakos viskam, net ir tam, kas nėra perkama už kreditą. Dėl to, milijardierius ragina FED imtis kitokių priemonių.

„Man nerimą kelia tai, kaip Federalinis rezervų sistema priima sprendimus, o jie veikia pernelyg vėlai. Iš esmės duomenys yra šiek tiek pasenę. Federalinė rezervų sistema lėtai didino palūkanų normas, o dabar, manau, lėtai jas mažins“, – kalbėjo milijardierius.

Ekonominis sunkmetis paveiks didelę dalį įmonių, tačiau „Tesla“ išliks saugi

Antradienį Ostine, Teksaso valstijoje vykusiame metiniame bendrovės „Tesla“ akcininkų susirinkime E. Muskas kalbėjo ir apie tai, kaip ekonominė įtampa gali paveikti automobilių paklausą. Jo teigimu, net ir dabar, akivaizdžiai lėtėjant ekonomikai, jo elektromobilių gamintoja neša žymiai didesnį pelną nei konkurentų kompanijos.

Vis dėlto, E. Muskas pabrėžė, kad „Tesla“, kuri yra elektromobilių rinkos lyderė, taip pat kaip ir kiti išgyvena sunkius laikus, todėl bendrovė bandys žymiai plačiau reklamuoti savo transporto priemones, ko anksčiau daryti vengė.

„Tesla“ nėra apsaugota nuo pasaulinės ekonominės aplinkos. Tikiuosi, kad bent jau artimiausius 12 mėnesių viskas bus sudėtinga tik makroekonominiu lygmeniu“, – sakė milijardierius[2].

E. Muskas pats atvirai nepasakė, kurios kitos globalios kompanijos gali bankrutuoti ar susidurti su svarbiais praradimais ir tik pabrėžė, kad bent jau „Tesla“ yra finansiškai pajėgi išgyventi šį ekonomikos nuosmukį.

E. Muskas tviteryje užsipuolė kontraversiškai vertinamą Dž. Sorošą ir sulaukė kaltinimų dėl antisemitizmo. Mathieu Stern/Unsplash nuotrauka
E. Muskas tviteryje užsipuolė kontraversiškai vertinamą Dž. Sorošą ir sulaukė kaltinimų dėl antisemitizmo. Mathieu Stern/Unsplash nuotrauka

E. Muskas tviteryje užsipuolė kontraversiškai vertinamą Dž. Sorošą ir sulaukė kaltinimų dėl antisemitizmo

O įvairiais perspėjimais E. Muskas dalijasi ne tik ekonomikos temomis, tačiau ir bendros žmonijos ateities klausimais. Galbūt dėl to tviteryje jis pateikė daugeliui gana netikėtą perspėjimą apie garsų žydų kilmės milijardierių, kontraversiškai vertinamą asmenybę ir aktyvų demokratų rėmėją Džordžą Sorošą.

E. Muskas tviteryje rašė, kad Dž. Sorošas „primena Magneto“, akivaizdžiai turėdamas omenyje pagrindinį blogiuką „Marvel“ visatos „X-Men“ komiksuose ir filmuose. Magneto yra vaizduojamas kaip Holokaustą išgyvenusi figūra, o žydas Dž. Sorošas lygiai taip pat išgyveno Holokaustą.

Magneto priešistorę sukūrė rašytojas Chrisas Claremontas, kuris dažnai yra laikomas „X-Men“ komiksų krikštatėviu. Nuo 1981 m. C. Claremontas sugalvojo ir sukūrė Magneto kilmės istoriją, kuri prasideda Aušvice, o žiaurumas, kurio liudininku tapo Magnetas, suformavo jo supratimą apie žmones: jais negalima pasitikėti ir jiems jokiu būdu negalima suteikti galios[3].

Trauma, kurią Magnetas patyrė vaikystėje yra priežastis, kodėl mano, kad mutantai turi valdyti žmones, nes žino, kad jie gali vykdyti genocidą ir kitas baisybes. Pats Dž. Sorošas kritikų dažnai yra kaltinamas dėl slaptų norų pakeisti mūsų pasaulio tvarką ir griežtai formuoti pasaulinę nuomonę, jis ne kartą atvirai kalbėjo ir apie mūsų civilizacijos pabaigą.

Daliai aršiausių Dž. Sorošo kritikų itin kliūva ir tai, kad milijardierius netiesiogiai prisideda prie JAV politikos formavimo. Pavyzdžiui, gausiai rėmė Manheteno apygardos prokuroro Alvino Braggo – pareiškusio sensacingus kaltinimus buvusiam JAV lyderiui Donaldui Trumpui – kandidatūrą.

Negana to, jo įkurto Atviros visuomenės fondo veikla apima ir įvairias politines iniciatyvas, o pernai JAV žiniasklaida skelbė, kad tarp 2022 m. JAV vidurio rinkimų mega-donorų lyderių buvo ir Dž. Sorošas, išleidęs net 128,5 mln. dolerių skirtingiems demokratų kandidatams. Tai reiškia, kad kontraversiško turtuolio galia vis auga, o dėl mįslingų Dž. Sorošo siekių itin kritiškai jį vertina ir E. Muskas.

„Jūs darote prielaidą, kad jis turi gerų ketinimų. Jie tokie nėra“, - rašė E. Muskas, atsakydamas į kito internauto komentarą apie Dž. Sorošą ir vėliau pridūrė, kad žydų milijardierius „nori suardyti patį civilizacijos audinį“ ir esą „nekenčia žmonijos“[4].

Dėl tokių E. Musko komentarų viešojoje erdvėje kilo tikra audra. Dalis net pasipiktino ir pareiškė, kad E. Muskas kursto antisemitiškas nuotaikas. Vėliau bendravęs su žurnalistais E. Muskas sakė, kad žmonėms reikia „nusiraminti“ dėl jo išsakytų komentarų, tačiau savo teiginių jis neatsiėmė.

„Taip, manau, kad tai tiesa, tokia mano nuomonė“, – sakė E. Muskas, pažymėjęs, kad jo nuomonės tikrai nėra antisemitiškos ir pareiškęs, kad jam nerūpi, ar jo prieštaringi komentarai turės įtakos jo verslui, pavyzdžiui, tviteriui ar kitai kompanijai.

Tuo pat metu E. Muskas gynė tviterio sąmokslo teorijas, kurios vėliau pasirodė esančios teisingos. Prie tokių teorijų jis priskyrė prezidento Joe Bideno sūnaus Hunterio Bideno nešiojamojo kompiuterio istoriją ir tai, kad anksčiau tviteryje buvo aktyviai slopinama visuomenei aktuali informacija – tai atskleidė tviterio failai.