Suprasti akimirksniu
  • Nors teismas paskelbė pertrauką, kaltinimai buvusiam JAV prezidentui buvo pareikšti
  • D. Trumpas kalba apie politinį susidorojimą, inicijuotą demokratų
  • Buvęs Amerikos prezidentas turės atvykti į teismą, prašo rėmėjų pagalbos finansinėms išlaidoms
  • Potencialus konkurentas dėl prezidento posto R. DeSantis stoja ginti D. Trumpo
  • Dž. Sorošo ryšius su D. Trumpą apkaltinusiu prokuroru nuslėpti sudėtinga
  • Demokratai trina rankomis ir džiaugiasi tuo, kad D. Trumpas gavo, ko nusipelnė
Šaltiniai
Kaltinimai
D. Trumpas įeis į istoriją kaip pirmasis JAV prezidentas, sulaukęs kaltinimų. Alexandro Barbos/Unsplash nuotrauka

Nors teismas paskelbė pertrauką, kaltinimai buvusiam JAV prezidentui buvo pareikšti

Niujorko prisiekusiųjų teismas ketvirtadienį vis dėlto pateikė kaltinimus buvusiam JAV prezidentui Donaldui Trumpui. Manheteno apygardos prokuroras Alvinas Braggas, atliekantis tyrimą dėl galimų D. Trumpo mokėjimų pornožvaigždei Stormy Daniels ir buvusiam „Playboy“ modeliui Karen McDougal, trečiadienį paskelbė, kad prisiekusiųjų teismas daro pertrauką iki šv. Velykų, tačiau jau po mažiau nei paros pateikė kaltinimus buvusiam Amerikos lyderiui[1].

Pagal Niujorko valstijos įstatymus, verslo dokumentų klastojimas, kuo ir yra kaltinamas D. Trumpas, yra baudžiamasis nusižengimas, tačiau jis gali būti perkvalifikuotas į kriminalinį nusikaltimą, ypač tokiu atveju, jei neteisingi duomenys buvo pateikti siekiant nuslėpti kitą nusikaltimą.

Šis kaltinamasis aktas, kurį įgyvendins paties prokuroro A. Braggo biuras, yra pirmoji iš kelių baudžiamųjų bylų prieš D. Trumpą. Tokie teisiniai nemalonumai buvusio šalies vadovo neapleidžia net ir dabar, kai jis vis dar yra laikomas pagrindiniu pretendentu į 2024 m. respublikonų prezidento nominaciją. 

Negana to, D. Trumpas net įeis į istoriją: jis tapo pirmuoju esamu ar buvusiu JAV prezidentu, kuriam yra pateikiami kaltinimai dėl nusikaltimo. 

D. Trumpas kalba apie politinį susidorojimą, inicijuotą demokratų

D. Trumpas jau prieš kelias savaites kreipėsi į visuomenę bei pareiškė, kad jam gresia areštas. Visgi, tuomet, kaip buvo prognozuota, D. Trumpui kaltinimai nebuvo pareikšti, o teismui paskelbus apie pertrauką – buvusio JAV vadovo stovykloje buvo jaučiamas akivaizdus palengvėjimas.

Tačiau džiūgauti ilgai neteko. Ketvirtadienį D. Trumpas vis dėlto sulaukė kaltinimų.

„Šį vakarą susisiekėme su D. Trumpo advokatu, kad suderintume jo perdavimą Manhatano apygardos prokuroro biurui, kad būtų pareikšti kaltinimai pagal Aukščiausiojo Teismo kaltinamąjį aktą, kuris vis dar yra užantspauduotas. Gairės bus pateiktos, kai bus parinkta kaltinamojo akto data“, – sakoma Manhatano apygardos prokuroro biuro atstovo spaudai paskelbtame pareiškime[2].

Neilgai trukus į šią sensacingą žinią sureagavo ir pats D. Trumpas.

„Tai yra politinis persekiojimas ir kišimasis į rinkimus aukščiausiu istorijos lygiu. Nuo pat tada, kai tik nusileidau auksiniu eskalatoriumi prie „Trump“ bokšto ir dar prieš prisaikdinant mane Jungtinių Valstijų prezidentu, radikalūs kairieji demokratai, sunkiai dirbančių šios šalies vyrų ir moterų priešai, vykdė tikrą raganų medžioklę, kad sunaikintų judėjimą „Make America Great Again“. Demokratai melavo, apgaudinėjo ir vogė, tiesiog apsėsti bandymo „pričiupti Trumpą“, o dabar jie padarė neįsivaizduojamą dalyką – apkaltino visiškai nekaltą asmenį. To dar niekada mūsų tautos istorijoje nebuvo padaryta“, – sakė jis[3].

D. Trumpas, kaip jau tapo įprasta, užsipuolė Manhatano apygardos prokurorą A. Braggą, pakartodamas anksčiau išsakytą nuomonę, jog prokurorą išrinko ir jo kandidatūrą finansavo kontraversiškai vertinamas turtuolis Džordžas Sorošas.

„Užuot stabdęs Niujorką užgriuvusią precedento neturinčią nusikalstamumo bangą, jis atlieka nešvarų Joe Baideno darbą, ignoruodamas žmogžudystes, įsilaužimus ir užpuolimus, į kuriuos turėtų sutelkti dėmesį. Štai kaip Braggas leidžia laiką“, – piktinosi buvęs JAV lyderis.

Buvęs Amerikos prezidentas turės atvykti į teismą, prašo rėmėjų pagalbos finansinėms išlaidoms

Kol kas tikslūs ir konkretūs kaltinimai D. Trumpui vis dar nėra žinomi. Manoma, kad kaltinamąjį aktą teisėjas greičiausiai paskelbs artimiausiomis dienomis, galimai – jau tik kitą savaitę.

Būtent tuomet buvęs prezidentas privalės atvykti į Manhataną: ten jam bus paimti pirštų atspaudų ir atlikti visi kiti įprasti procesiniai veiksmai. Dėl šių veiksmų prokuroro A. Braggo biuras jau susisiekė su D. Trumpo advokatų komanda[4].

O nesnaudžia ir pats D. Trumpas. Jis jau kreipėsi į savo šalininkus prašydamas skirti pinigų jo teisinei gynybai ir kovai su jo nuomone, korumpuota teismų sistema.

Šią beprecedentę situacija apsunkina ir tai, kad šiuo metu, kai D. Trumpui yra pateikiami kaltinimai, jis kartu siekia ir respublikonų partijos nominacijos 2024 m. prezidento rinkimuose.

Tačiau trauktis iš prezidentinių lenktynių jis neketina: ketvirtadienį paskelbtame pareiškime jis nurodė, kad ketina tęsti kovą ir pabrėžia, kad yra visiškai nekaltas.

Tai akcentuoja ir viena iš buvusio prezidento advokačių Alina Habba, kuri teigė, kad D. Trumpas „yra korumpuotos ir iškreiptos teisingumo sistemos ir istorijos versijos auka“.

Pirminių apklausų duomenimis, D. Trumpas šiuo metu pirmauja tarp kitų savo varžovų dėl respublikonų partijos nominacijos prezidento rinkimuose: kovo mėnesį atliktoje „Reuters“/„Ipsos“ apklausoje jį rėmė 44 proc. respublikonų, o artimiausią jo varžovą, Floridos gubernatorių Roną DeSantį – 30 proc.

Vis gi, tie patys 44 proc. respublikonų teigė, kad D. Trumpas turėtų pasitraukti iš prezidentinių lenktynių, jei tik jam būtų pareikšti kaltinimai.
D. Trumpas sulaukė Manhatano apygardos prokuroro kaltinimų. Library of Congress/Unsplash nuotrauka
D. Trumpas sulaukė Manhatano apygardos prokuroro kaltinimų. Library of Congress/Unsplash nuotrauka

Potencialus konkurentas dėl prezidento posto R. DeSantis stoja ginti D. Trumpo

Atsižvelgiant į tai, kad JAV prezidento rinkimai sparčiai artėja, D. Trumpui pareikšti kaltinimai neabejotinai sujauks Amerikos politinę aplinką ir ypatingai paveiks respublikonų partiją.

Tačiau bent jau kol kas, kritiškai D. Trumpą vertinantys respublikonai neskuba nusigręžti nuo kontraversiško buvusio JAV lyderio. Priešingai, jo pusėn stoja net potencialus konkurentas rinkimuose, Floridos gubernatorius Ronas DeSantis.

Jis jau spėjo pareikšti, kad jo vadovaujama Floridos valstija tikrai nesirengia bendradarbiauti bei padėti Manhatano apygardos prokurorui A. Braggui pateikti ekstradicijos prašymą D. Trumpui. Pagrindinė D. Trumpo rezidencija yra būtent Floridoje, Palm Byče[5].

Visą šią situaciją R. DeSantis pavadino „abejotina“ o kaltinimus buvusiam prezidentui D. Trumpui - „neamerikietiškais“ ir „teisinės sistemos panaudojimu siekiant politinės darbotvarkės įgyvendinimo“.

„Dabar jis palenkia įstatymą taip, kad nusitaikytų į politinį oponentą. Florida nepadės vykdyti ekstradicijos prašymo, atsižvelgiant į abejotinas aplinkybes, susijusias su šiuo Sorošo remiamu Manhatano prokuroru ir jo politine darbotvarke“, – paskelbė Floridos gubernatorius.

Dž. Sorošo ryšius su D. Trumpą apkaltinusiu prokuroru nuslėpti sudėtinga

Iš tiesų, apie tai, kad demokratams prielankus verslininkas ir milijardierius Dž. Sorošas gali daryti įtaką ne tik Manhatano apygardos prokuroro skyrimui, bet ir šios D. Trumpo bylos nagrinėjimui bei eigai, kalbama jau seniai.

JAV žiniasklaidai jau pavyko išnarplioti tai, kad turtuolis Dž. Sorošas iš tiesų pervedė apie 1 mln. JAV dolerių organizacijai „Color of Change PAC“, kuri didelę dalį šių lėšų išleido būtent remdama A. Braggo kandidatūrą. 

Negana to, Dž. Sorošo sūnus Džonatanas Sorošas ir jo žmona Dženifer Allan Soroš taip pat tiesiogiai aukojo lėšas A. Braggo kampanijai.

2021 m. Dž. Sorošas nusiuntė 10 000 JAV dolerių čekį į dabartinio apygardos prokuroro aukų kasą. J. Allan Soroš pridėjo dar 10 000 dolerių[6]. Ši pora galiausiai buvo tarp didžiausių A. Braggo rėmėjų.

Kita vertus, stebėtis nereikėtų: pats Dž. Sorošas pastaraisiais metais išleidžia milijonus dolerių skirtingų valstijų prokurorams remti.

Jis finansiškai parėmė dešimtis kraštutinių kairiųjų kandidatų bei tariamai laiko juos svarbia baudžiamojo teisingumo sistemos pertvarkos dalimi.

Tarp Dž. Sorošo remtų prokurorų yra Larry Krasneris iš Filadelfijos, Kim Foxx iš Čikagos, Kim Gardner iš Seint Luiso ir George'as Gasconas iš Los Andželo.

Demokratai trina rankomis ir džiaugiasi tuo, kad D. Trumpas gavo, ko nusipelnė

Kol respublikonai skuba remti buvusio JAV prezidento D. Trumpo, demokratai džiūgauja. Kai kurie didžiausi buvusio prezidento kritikai ir politiniai oponentai praėjus vos kelioms valandoms po žinių apie kaltinimus D. Trumpui jau skubėjo pasisakyti šia tema.

Maxine Waters, Kalifornijos valstijos demokratė ir Atstovų Rūmų Finansinių paslaugų komiteto vyriausioji atstovė, į žinią apie kaltinimus D. Trumpui tviteryje reagavo neslėpdama džiaugsmo[7].

„Trumpas pagaliau sulaukė kaltinimų! Aš prognozavau, kad jis to sulauks, ir prognozavau, kad Stormy Daniels jį prigaus! Kartais teisingumas veikia!“, – rašė M. Waters.

Adamas Schiffas, Kalifornijos valstijos demokratas, buvęs Atstovų Rūmų žvalgybos komiteto vadovas, pareiškė, kad tikisi, jog teisingumas buvo įvykdytas.

Tuo tarpu buvusi Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi, kuri dažnai konfliktuodavo su D. Trumpu, kai šis ėjo prezidento pareigas, į naujieną sureagavo gana santūriai.

„Didžioji prisiekusiųjų žiuri veikė remdamasi faktais ir įstatymais. Niekas nėra aukščiau įstatymo, ir kiekvienas turi teisę į teismą, kad įrodytų savo nekaltumą. Tikimės, kad buvęs prezidentas taikiai gerbs sistemą, kuri jam suteikia šią teisę“, – sakė N. Pelosi.

Tuo tarpu demokratas Chuckas Schumeris taip pat pabrėžė, kad D. Trumpui galioja tie patys įstatymai, kaip ir kiekvienam amerikiečiui.

„Jis galės pasinaudoti teisine sistema ir prisiekusiaisiais, o ne politikais, kad šie nustatytų jo likimą pagal faktus ir įstatymus. Šioje byloje neturėtų būti jokios išorinės politinės įtakos, bauginimo ar kišimosi. Raginu ir D. Trumpo kritikus, ir šalininkus leisti procesui vykti taikiai ir pagal įstatymus.“