„Dell“ paleidžia 5 proc. pasaulinės darbo jėgos

Šiandien, TechnologijosDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
„Dell“ proukcija
Įmonė „Dell“ gamina ne tik asmeninius kompiuterius ir kitą įrangą. Pok Rie/ Pexels nuotrauka

„Dell“ prisijungia prie kompanijų, atleidžiančių darbuotojus

Dar daugiau informacinių technologijų srities darbuotojų netenka darbo vietų pasaulinio lygio įmonėse. Praėjusiais metais prasidėjęs krachas tęsiasi ir šiais metais. „Dell“ atleido 5 proc. darbuotojų visame pasaulyje, o technologijų darbo rinka patiria dar daugiau kančių. Vien „Dell“ kompanijoje be darbo liks 6 650 žmonių[1]. Įmonė paskelbė atleidžianti dalį savo darbuotojų visame pasaulyje dėl mažėjančių asmeninių kompiuterių pardavimų ir bendro ekonominio neapibrėžtumo.

Darbuotojai apie tai buvo informuoti vieno iš generalinių „Dell“ direktorių ir pirmininko pavaduotojo Jeff Clarke elektroniniu laišku su įprastomis frazėmis, kurios lydi tokius laiškus. Vadovas teigė, kad šis žingsnis yra apgailėtina dabartinės ekonominės padėties pasekmė[2].

Pasak jo, tokie pokyčiai reikalingi, nes nėra kito sprendimo susidariusiai padėčiai spręsti.

„Mūsų inovacijos skatina pažangą visame pasaulyje. O mūsų klientai kreipiasi į mus kaip į patikimą partnerį. Dar niekada nebuvau labiau įsitikinęs mūsų ateitimi ir mūsų komanda“, – sakė Jeff Clarke.

Nors 2020 metų sausio mėnesį bendrovė pasiekė aukščiausią lygį, kai joje dirbo 165 000 darbuotojų, dabar darbuotojų skaičius yra mažinamas. Prieš paskutinį šių dienų pranešimą jis jau buvo sumažintas iki 133 000, o po pastarojo darbuotojų skaičiaus mažinimo tikimasi, kad jis sieks 126 350[3].

Bendrovė baigia ketvirtį, kurio pajamos sumažėjo iki 25 mlrd. dolerių

Kaip pranešta praėjusį mėnesį, asmeninių kompiuterių pardavimai mažėjo ketvirtą ketvirtį iš eilės, o „Dell“, panašu, patyrė didžiausią procentinį nuostolį (-37 %) iš visų didžiausių asmeninių kompiuterių gamintojų. Tačiau kompanija „Dell“ tai ne tik asmeninių kompiuterių verslas. Ji taip pat turi didelį įmonių tinklą.

Kompanija pateko į laikraščių antraštes, kai 2015 m. už 67 mlrd. dolerių nusipirko „EMC“ – tuo metu tai buvo didžiausias technologijų sandoris istorijoje. Dėl šio sandorio įmonė turėjo nemažai skolų, kurias vis dar bando grąžinti. Į šį įsigijimą buvo įtraukta ir „VMware“, kurią bendrovė atskyrė praėjusiais metais.

Vis dėlto sunku nematyti tokių skaičių ir dar sunkiau nelyginti jų su darbuotojų atleidimu siekiant sumažinti išlaidas. Ši žinia apie „Dell“ darbuotojų atleidimus pasirodė po to, kai praėjusį mėnesį daugiau nei 80 000 darbuotojų neteko darbo kitose didelėse technologijų bendrovėse.

Taigi, gali būti, kad krizė nesibaigė.

Pastaruoju metu atrodo, kad techninės darbo vietos nyksta greičiau nei garai iš puodo su verdančiu vandeniu. Programuotojai, atrodė, populiari ir reikalinga, paklausi ir brangiai apmokama profesija, tačiau informacinės technologijos, interneto įmonių darbo vietos tirpsta ir kai kuriems šių sričių specialistams tiesiog nėra kur dirbti.

Neseniai „Google“ patronuojančioji bendrovė „Alphabet“ atleido 12 000 darbuotojų, t. y. 12 % savo darbuotojų. Dar didesnę darbuotojų dalį atleido milžinė „Meta“. Prie jų jungėsi ir „Microsoft“, „Spotify“, „Amazon“, „Pinterest“.

IT inustrija
Technologijų ir interneto amžius keičiasi. Jules Ame/ Pexels nuotrauka

Technologijų milžinių atleidimų lenktynės ar industrijos nuovargis?

Nuo 2022 metų pradžios 297 technologijų įmonės atleido beveik 95 000 darbuotojų. Tai rodo nuo 2020 m. kovo mėn. technologijų sektoriaus darbuotojų atleidimus stebinčios svetainės surinkti duomenys. Jei toks tempas išliks, 2023 m. šioje pramonės šakoje gali būti panaikinta daugiau kaip 900 000 darbo vietų. Tai yra beveik šešis kartus daugiau nei 2022 metais.

Tačiau technologijų pramonėje dangus tikrai nekrenta ir nėra jokios katastrofos, bent jau kol kas. Technologijų sektoriaus darbo vietų skaičius augo dar prieš pandemiją. Tuo metu technologijų pramonė nuolat augo[4]. Investicijoms į kibernetinį saugumą, debesų kompiuteriją ir dirbtinį intelektą plūstelėjus į įmones, joms vis labiau reikėjo darbuotojų.

Per penkerius metus iki pandemijos technologijų pramonėje padaugėjo 1,3 mln. darbuotojų. Ankstesnis įdarbinimas nebuvo taip plačiai reklamuojamas kaip 2021 m. įvykęs įdarbinimas. Tai lėmė suvokimo problemą, kad per pastaruosius dvejus metus buvo daug didesnė paklausa palyginti su ankstesniais metais.

Įsivaizdavimas, kad technologijų srityje įdarbintas precedento neturintis darbuotojų skaičius, taip pat galėjo suklaidinti žmones, kurie manė, kad pastaruoju metu atleidimai buvo didesni. Kai per pasaulį nuvilnijo COVID-19, vartotojai greitai susiaurino savo pinigines, todėl buvo masiškai mažinama darbo vietų[5].

Nors prieš pandemiją technologijų darbuotojų paklausa buvo didelė, kaip ir beveik kiekvienoje pramonės šakoje, technologijų sektorius krizės metu nebuvo apsaugotas nuo atleidimų. 2020 m. rugpjūtį nedarbas technologijų sektoriuje pasiekė aukščiausią lygį – 4,6 %, o bendras nedarbo lygis JAV siekė 8,4 %.

Gerėjant ekonominėms sąlygoms, technologijų sektoriuje prasideda įdarbinimo vajus. O dabar vyksta atvirkščiai. Prastėja ekonominės sąlygos, nėra tokio didelio poreikio kaip plėtros ir naujovių metais – 2020-aisiais, todėl tuomet žymiai pakilę darbuotojų skaičiai dabar yra mažinami. Tačiau tai nesiekia tų skaičių, kuriuos technologijų milžinės turėjo 2018. Pvz. net ir po didelių atleidimų „Amazon“ darbuotojų skaičius yra 1,5 milijono, o 2018 prieš samdymus buvo vos 647 500.