Technologijų kompanijose 2023 metais gali būti atleidžiama dar daugiau žmonių

Suprasti akimirksniu
Darbo netekimas
Darbuotoojai priversti ieškotis vietos. Vojtech Okenka/ Pexels nuotrauka

Technologijų pramonės darbuotojų atleidimai vyksta sparčiau nei bet kada

Per paskutinius 2022 metus įvairių pramonės šakų technologijų įmonėse atleista daugiau nei 150 000 darbuotojų. Įmonės negailestingai mažina darbuotojų skaičių ir atleidinėja žmones net visomis komandomis, naikina konkrečius skyrius. Pranešama, kad technologijų pramonės darbuotojų atleidimai dabar vyksta sparčiau nei bet kada per COVID-19 pandemiją, kai etatų mažinimas buvo labai dažnas ir masiškai žmonės neteko darbo. 

Apie šią tendenciją kalbama remiantis San Francisko interneto verslininko Rogerio Lee įkurtos interneto svetainės Layoffs.fyi duomenimis. Joje stebimi atleidimai iš darbo, kai jie pasirodo žiniasklaidos pranešimuose ir bendrovių pranešimuose[1].

Stebėtojo duomenimis, 2022 m. technologijų srityje veikiančios įvairių pramonės šakų įmonės panaikino daugiau kaip 150 000 darbo vietų. 2020 metų kovo-gruodžio mėnesiais buvo atleista 80 000 darbuotojų, o 2021 m. buvo atleista 15 000 darbuotojų. 

Į 2022 m. skaičių įeina ir skaičiai, kai „Meta Platforms Inc. “ vien lapkričio mėnesį paskelbė apie daugiau kaip 11 000 atleidimų, ir maždaug 10 000 galimai sumažintų darbo vietų „Amazon“. Socialinio tinklo „Twitter“ naujasis vadovas Elonas Muskas irgi atleido tūkstančius darbuotojų vien per pirmąją savo valdymo savaitę[2].

Nepaisant to, kad 2021 m. atleidimai drastiškai sulėtėjo, 2022 m. technologijų bendrovės vėl ėmė sparčiai mažinti etatus didėjant palūkanų normoms ir lėtėjant ekonomikai. Pasak žiniasklaidos, labiausiai nukentėjo vartotojų ir mažmeninės prekybos technologijų sektoriaus įmonės.

Darbuotojų darbo vietų išlaikymui poveikį turi infliacija ir pandemijos padariniai

Didžiulis atleidimų skaičius per įvairias industrijas keičiasi bangomis. Internetinis seklys suskaičiavo, kad 2022 m. beveik 100 su sveikatos priežiūra susijusių technologijų bendrovių atleido apie 11 000 darbuotojų.

Nors 2020 m. uždarius mokyklas ir prasidėjus nuolatiniam internetiniam mokymuisi švietimo technologijų bendrovės sparčiai augo, tačiau 2022 metais to paties sektoriaus bendrovės panaikino daugiau kaip 8 000 darbo vietų. 

2020 m. prasidėjus mokyklų uždarymui ir kelionių apribojimams, su kelionėmis susijusios technologijų pramonės šakos įmonės masiškai atleido darbuotojus. Tačiau pasauliui vėl atsivėrus ir atnaujinus keliones, 2022 metais su kelionėmis susijusios technologijų sektoriaus įmonės buvo tarp sričių, kurias atleidimai paveikė mažiausiai. 

Kai kurioms technologijų bendrovėms, kurių pajamos ir akcijų vertė 2020 m. sparčiai augo, nes darbuotojai ieškojo sprendimų, kaip staiga išvykti ir dirbti nuotoliniu būdu, taip pat padaugėjo darbuotojų įdarbinimo šiose technologijų bendrovėse[3].

Atleidimai
Atleisti iš darbo tūkstančiais. Ron Lach/ Pexels nuotrauka

„Amazon“ planuoja atleisti dar daugiau darbuotojų

Trečiadienį technologijų milžinė „Amazon“ atleido 18 000 darbuotojų, o tai yra didžiausias panaikintų darbo vietų skaičius technologijų bendrovėje nuo praėjusių metų, kai ši pramonės šaka pradėjo agresyviai mažinti darbuotojų skaičių. Tinklaraščio įraše „Amazon“ generalinis direktorius Andy Jassy rašė, kad darbuotojų skaičiaus mažinimą paskatino neaiški ekonominė padėtis ir tai, kad bendrovė pastaruosius kelerius metus sparčiai samdė darbuotojus.

Darbuotojų skaičiaus mažinimas visų pirma palies įmonės darbuotojus ir neturės įtakos valandiniams sandėlio darbuotojams. Lapkritį įmonė, kaip pranešama, planavo atleisti apie 10 000 darbuotojų, tačiau trečiadienį A. Jassy nurodė, kad bendrovė panaikins dar daugiau darbo vietų.

Nors 18 000 yra didelis darbo vietų skaičius, tai tik šiek tiek daugiau nei 1 % iš 1,5 mln. darbuotojų, kuriuos „Amazon“ samdo sandėliuose ir įmonės biuruose. Praėjusiais metais „Amazon“ buvo naujausia didžioji technologijų bendrovė, kurios augimas sulėtėjo, palyginti su pandemijos eros laikotarpiu, o infliacija sumažino pardavimus.

Žinia apie darbuotojų skaičiaus mažinimą pasirodė tą pačią dieną, kai verslo programinės įrangos milžinė „Salesforce“ paskelbė apie savo atleidimus, panaikindama 10 % darbuotojų, t. y. apie 8 000 darbo vietų[4].

Vienas iš generalinių direktorių Mark Benioff šį mažinimą aiškino dabar Silicio slėnyje dažnai kartojama fraze. Jie tikina, kad dėl pandemijos pakilimo laikų bendrovė pernelyg uoliai samdė darbuotojus. Tačiau kai įmonių išlaidos sumažėjo, daugiausia dėmesio skiriama sąnaudų mažinimui.

„Amazon“ bendrovei pandemija buvo didžiulė paspirtis, nes pardavimai internetu sparčiai augo, žmonės vengė apsipirkinėti parduotuvėse, o debesų saugyklų poreikis išaugo, nes vis daugiau įmonių ir vyriausybių perkėlė savo veiklą į internetą. Tai savo ruožtu paskatino įmonę pradėti įdarbinimo vajų ir per pastaruosius kelerius metus sukurti šimtus tūkstančių darbo vietų.