D. Trumpo „Truth Social“ iš „Washington Post“ teisme reikalauja įspūdingos sumos

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Byla
D. Trumpas bylinėjasi su „Washington Post“. Romano Krafto/Unsplash nuotrauka

„Truth Social“ bylinėjasi su „Washington Post“: iš dienraščio reikalauja 3,78 mlrd. dolerių

„Trump Media and Technology Group“ (TMTG), kompanija, valdanti buvusio prezidento Donaldo Trumpo socialinės žiniasklaidos platformą „Truth Social“, laikraščiui „Washington Post“ pateikė stulbinantį 3,78 mlrd. dolerių vertės ieškinį dėl šmeižto. 

„Washington Post“ prieš TMTG vykdė metų metus trunkantį kryžiaus žygį, kuris pasižymėjo turimos svarbios informacijos slėpimu: ironiška leidiniui, kurio šūkis yra „Demokratija miršta tamsoje“, – sakoma TMTG teismo pareiškime[1]

Ieškinys, kuriame „Washington Post“ kaltinamas sukėlęs „egzistencinę grėsmę TMTG ir padaręs didžiulę reputacinę žalą“, buvo pateiktas Sarasotoje, Floridos valstijoje. Jame didžiausias dėmesys skiriamas Willui Wilkersonui, kuris buvo vienas iš pirmųjų TMTG darbuotojų.

Spalio mėnesį paskelbtame „Washington Post“ straipsnyje, buvo remiamasi W. Wilkersono teiginiais. Jis atskleidė, kad TMTG pažeidė įvairius finansinio saugumo įstatymus, galimai turėjo saitų su prastos reputacijos banku, o buvęs prezidentas D. Trumpas net tariamai spaudė kompanijos vadovus perduoti dalį akcijų jo žmonai.

„W. Wilkersonas kreipėsi į „Washington Post“ su pikantiška istorija apie pornografijai palankų banką ir sukčiavimą vertybiniais popieriais. Per eilę susitikimų ir pokalbių su Wilkersonu ir jo advokatais, „Washington Post“ įsipareigojo paskelbti sutartus melagingus ir šmeižikiškus teiginius, kad pakenktų TMTG“, – sakoma bendrovės ieškinyje.

Ieškinyje detalizuojama, kad 2023 m. gegužės 20 d. „Washington Post“ išpublikavo minimą straipsnį, kurio melagingų teiginių vėliau nepaneigė, o pagrindinis straipsnio autorius Drew Harwellas net pasidalino šiuo straipsniu su maždaug 48 000 tviterio sekėjų, tarp kurių buvo CNN, „New York Times“, „NBC News“, „The Atlantic“, „Huffington Post“, „Daily Beast“, „Business Insider“ ir „The Guardian“ žurnalistai bei korespondentai.

TMTG apkaltinus laikraštį veikiant su „piktybiškai ir neatsargiai ignoruojant tiesą“, kompanija dabar prašo redakcijos atlyginti 3,78 mlrd. dolerių kompensacinę ir baudžiamąją žalą.

D. Trumpo „Truth Social“ neseniai patraukė teisėsaugos dėmesį

Buvusio prezidento D. Trumpo „Truth Social“ platformą valdanti kompanija šiuo metu yra patekusi į federalinių tyrėjų akiratį, baudžiamojo tyrimo metu aiškinamasi, ar gali būti tiesia, kad bendrovė plovė pinigus, kurių dalis – maždaug 8 milijonai JAV dolerių – gali būti susiję su Rusija.

Dar praėjusių metų pabaigoje Niujorko federaliniai prokurorai išplėtė baudžiamąjį tyrimą dėl TMTG veiklos ir ėmė nagrinėti kompanijos mokėjimus bei finansinius išrašus. Iki šiol nustatyta, kad įtarimus sukėlę mokėjimai buvo atlikti dviem dalimis: 2 mln. dolerių įmonei buvo sumokėti 2021 m. gruodį, o dar 8 mln. dolerių buvo sumokėti po dviejų mėnesių[2].

Mokėjimus atliko Dominikos Respublikoje įregistruotas „Paxum Bank“, kuris iš dalies priklauso Antonui Postolnikovui, Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkui, iki 2017 m. dirbusiam Kremliuje, o dabar vadovaujančiam Rusijos kontroliuojamai jūrų bendrovei „Rosmorport“.

Įdomu tai, kad tyrėjams apie mokėjimus pranešė tas pats W. Wilkersonas, jau minimas „Washington Post“ šmeižto byloje. Tai kelia pagrįstų klausimų dėl galimai politizuoto teisėsaugos tyrimo.

Kita vertus, net ir be baudžiamojo tyrimo „Truth Social“ pastaruoju metu išgyvena sudėtinga laikotarpį. Kurį laiką buvo manoma, kad platforma taps saugiu prieglobsčiu iš kitų socialinių tinklų pašalintam D. Trumpui bei jo šalininkams, tačiau dabartiniai skaičiai rodo, kad vienu metu visus įmanomus rekordus sumušusi platforma dabar sulaukia menko internautų susidomėjimo ir brangiai kainuoja pačiam D. Trumpui.

Remiantis paskutiniais duomenimis, platforma D. Trumpui jau kainavo maždaug 550 mln. dolerių. Bendra visos „Truth Social“ vertė šiandien yra tik 1,2 mlrd. JAV dolerių, o ją per mėnesį aplanko vos 100 000 vartotojų. O ambicijų būta nemenkų: anksčiau kalbėta, kad platformai iki 2026 m. pavyks pritraukti 81 mln. naudotojų, tačiau dabar čia paskyras turi vos apie 5 mln. vartotojų.

„Truth Social“
„Truth Social“ turėjo didelį potencialą, tačiau lūkesčiai pateisinti nebuvo. Marteno Bjorko/Unsplash nuotrauka

„Washington Post“ už melagingą Rusijos ir D. Trumpo ryšių istoriją sulaukė net Pulitzerio premijos

Su finansiniais iššūkiais kovojančiai „Truth Social“ ieškinys prieš „Washington Post“ gali būti ypač pelningas finansiškai. Negana to, tai gali būti ir asmeninėmis nuoskaudomis paremtas paties D. Trumpo ėjimas. Dar 2020 m. kovą D. Trumpas ir teisininkai pateikė laikrasčiui ieškinį dėl šmeižto. Šių metų kovą federalinis teisėjas ieškinį atmetė.

2018 m. „Washington Post“ su „The New York Times“ gavo prestižinį Pulitzerio apdovanojimą už „išsamiai parengtą ir visuomenės labui skirtą reportažą, kuris pagilino tautos supratimą apie Rusijos kišimąsi į 2016 m. prezidento rinkimus ir jos sąsajas su D. Trumpo kampanija“.

Apdovanojimų sulaukę straipsniai buvo atvirai kritiški D. Trumpo atžvilgiu, juose kalbėta apie tai, kad D. Trumpo aplinkos asmenys bendravo su rusais, o slaptą žvalgybinę informaciją jiems atskleisti neva galėjo pats D. Trumpas[3].

Tačiau praėjusią savaitę paskelbta JAV teisingumo departamento specialaus patarėjo Johno Durhamo ataskaita atskleidė, kad pati FTB klydo atliekant tyrimą dėl tariamų D. Trumpo ryšių su Rusija, o jokių realių įrodymų dėl tokių saitų JAV teisėsauga ir FTB neturėjo.

Reaguojant į šią ataskaitą, apie D. Trumpo išteisinimą prabilo net demokratams palankūs žiniasklaidos kanalai, pavyzdžiui, CNN. Tuo tarpu respublikonų senatorius Lindsey Grahamas pareiškė, kad po pastarosios J. Durhamo ataskaitos paviešinimo, „Washington Post“ ir „The New York Times“ skirtos Pulitzerio premijos apie melagingas istorijas dėl D. Trumpo ryšių su Rusija turi būti atšauktos.

„Manau, kad Pulitzerio premija, skirta laikraščiams „The Washington Post“ ir „The New York Times“, turėtų būti atimta, nes visas šis epizodas buvo politiškai motyvuotas mėšlas. Už tai Pulitzerio premija neturėtų būti skiriama“, – tikino senatorius L. Grahamas.

Tuo tarpu Garrettas Ventry, buvęs Senato teisės komiteto padėjėjas, dabar dirbantis su žymiais respublikonais, sakė, kad J. Durhamo ataskaita patvirtina tai, kas jau buvo žinoma apie Pulitzerio premiją: ji negali būti suteikiama už melagingai informaciją interpretavusių leidinių darbą[4].

Tokie raginimai iš respublikonų lūpų yra girdimi nuo pat tada, kai Pulitzerio premija leidiniams buvo paskirta. Reaguojant į netylančias diskusijas, praėjusiais metais Pulitzerio premijos valdyba net paskelbė pareiškimą, kuriame gynė savo 2018 m. paskirtą apdovanojimą, kurį užginčyti D. Trumpas vėliau bandė ieškiniu.

Nuo 1877 m. gyvuojantis „The Washington Post“ per savo veiklos istoriją yra pelnęs ne vieną Pulitzerio premiją. Vis dėlto, pastaraisiais metais laikraštis sulaukia gausios respublikonų kritikos dėl politinio neutralumo stokos ir akivaizdaus palankumo demokratijų partijai.

Tokias diskusijas skatina ir tai, kad laikraštis priklauso bendrovei „Nash Holdings LLC“, kurią kontroliuoja „Amazon“ įkūrėjas, milijardierius Jeffas Bezosas, kuris yra vienas iš didžiausių demokratų partijos rėmėjų.