D. Trumpas prarado daugiau nei pusę milijardo dolerių
Buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo turtas mažėja. Praėjusį rudenį verslininko, vėliau pasukusio į politiką turtai buvo įvertinti maždaug 3,2 mlrd. JAV dolerių, o šiandien jau siekia tik 2,5 mlrd. JAV dolerių.
Nors toks ženklus turto praradimas gali būti siejamas su ekonomine įtampa ar net pastaraisiais įvykiais, supančiais buvusį šalies lyderį – jam pareikšti kaltinimai dėl mažiausiai 34 nusikalstamų veikų, susijusių su verslo dokumentų klastojimu – tačiau iš tiesų, D. Trumpo finansams kenkia jo socialinės žiniasklaidos platforma.
Plačiai aptarinėta „Truth Social“ kadaise turėjo tapti saugiu prieglobsčiu iš kitų socialinių tinklų pašalintam D. Trumpui bei jo šalininkams, tačiau dabartiniai skaičiai rodo, kad vienu metu visus įmanomus rekordus sumušusi platforma, dabar iš D. Trumpo sąskaitos išviliojo apie 550 mln. dolerių[1].
O tai buvusį JAV prezidentą ir verslo magnatą 2023 m. pasaulio milijardierių sąraše nusmukdė net 205 vietomis žemyn. Šiuo metu D. Trumpas pasaulio turtuolių sąraše užima 1217 vietą.
„Truth Social“ tapo tikru galvos skausmu
Buvusio JAV prezidento D. Trumpo grynoji turto vertė sumažėjo iki maždaug 2,5 mlrd. dolerių, palyginti su 3,2 mlrd. dolerių praėjusį rudenį[2]. Dėl to kaltinti galima D. Trumpo ambicijas, kurios pastaruosius metus buvo sutelktos į socialinę platformą „Truth Social“.
Prieš kelerius metus įvykęs D. Trumpo perėjimas į „Truth Social“ ten pritraukė ir didelę dalį jo šalininkų. Tuomet šios socialinės žiniasklaidos platformos specialios paskirties įsigijimo bendrovės (SPAC) „Digital World Acquisition Corp.“ akcijų kaina vos per 48 valandas pakilo nuo 10 iki 175 JAV dolerių.
Dar 2021 m. gruodį grupė investuotojų pažadėjo skirti 1 mlrd. dolerių „Truth Social“ finansavimui, tačiau su tam tikra sąlyga: tik tuo atveju, jei gaus lengvatinį sandorį. Tuo metu atviroje rinkoje akcijos kainavo 45 JAV dolerius. Pagal susitarimą naujieji investuotojai gautų pelną, jei akcijos išliktų brangesnės nei 10 dolerių.
Tačiau remiantis paskutiniais duomenimis, paties D. Trumpo SPAC akcijos dabar yra 92 proc. pigesnės už anksčiau fiksuotą aukščiausią lygį ir yra parduodamos po 14 JAV dolerių už vienetą.
Bendra visos „Truth Social“ vertė šiandien yra tik 1,2 mlrd. JAV dolerių ir tuo stebėtis nereikėtų. Platforma per mėnesį sulaukia apie 100 000 vartotojų, o jei ši tendencija tęsis ir toliau, planuojamo ir taip siekiamo 81 mln. vartotojų skaičiaus nepasieks iki 2086 m.
Tiesa, ambicijų būta ir dar didesnių. Prieš paleidžiant programą, investuotojų pristatyme net buvo teigiama, kad 81 mln. naudotojų pavyks pritraukti iki 2026 m. Tačiau dabartiniais 2023-iaisiais „Truth Social“ teturi apie 5 mln. vartotojų. Turint omenyje, kad D. Trumpui priklauso maždaug 85 proc. įmonės akcijų, buvusio prezidento akcijų paketas šiandien sudaro apie 180 mln. dolerių.
Susidomėjimas „Truth Social“ išaugo po D. Trumpo arešto
Vos pasirodžius žiniai apie galimą, o vėliau ir įvykusį D. Trumpo areštą, buvusį JAV lyderį palankiai vertinanti visuomenės dalis „Truth Social“ susidomėjo labiau ir suplūdo išbandyti šios socialinės žiniasklaidos platformos.
Įdomu, kad socialinio tinklo lankomumas išaugo tik nuo tada, kai žiniasklaidoje buvo paskelbta apie galimus kaltinimus. Tuomet, remiantis statistiniais duomenimis, „Truth Social“ lankomumas padidėjo nuo 4,5 mln. apsilankymų vasario mėnesį, iki 5,8 mln. apsilankymų kovo mėnesį.
Pavyzdžiui, kovo 18 d., kai D. Trumpas pasidalino naujienomis, kuriose buvo prognozuojama, kad jam bus pareikšti kaltinimai, svetainės lankomumas išaugo net 140 proc. Kai praėjusią savaitę D. Trumpui galiausiai buvo pareikšti kaltinimai, programėlė sulaukė dar 314 000 apsilankymų[3].
Nuo pat kovo 1 d. socialinės žiniasklaidos platformoje kasdien vidutiniškai apsilanko apie 200 000 lankytojų. Tiesa, į šiuos duomenis neįtrauktas „Truth Social“ „Apple“ ir „Android“ programėlių lankytojų srautas, todėl aktyvių platformos naudotojų skaičius greičiausiai yra daug didesnis.
Socialinis tinklas gali nugulti į kitų nesėkmingų D. Trumpo projektų kapinyną
Scenarijus, kad „Truth Social“ galiausiai žlugs, išlieka gana tikėtinas. Buvęs JAV prezidentas savo valdomiems viešbučiams ir kazino bankrotą skelbė net šešis kartus. Nenusisekė ir D. Trumpo planai komercinės aviacijos srityje, pažabota buvo ir nelicencijuotų universitetų idėja.
„Trump Mortgage, LLC“, 2006 m. D. Trumpo įkurta finansinių paslaugų bendrovė savo veiklą pabaigė 2007 m. 2007 m. žlugo ir jo įkurta kelionių svetainė „GoTrump.com“. 2007 m. savo veiklą vos po dviejų mėnesių nutraukė ir „Trump Steaks“ – D. Trumpo įkurtas kepsnių ir kitų mėsos prekių ženklas. 2011 m. užsidarė ir „Trump Vodka“ degtinės gamykla[4].
Jei ne bankrotas, tai daugybė D. Trumpo verslo užmojų galiausiai patraukdavo teisėsaugos dėmesį. Manoma, kad per pastaruosius tris dešimtmečius buvęs prezidentas D. Trumpas ir jo įmonės dalyvavo apie 3 500 teisinių bylų JAV federaliniuose ir valstijų teismuose.
Iš 1 300 bylų, kurių baigtis nustatyta protokole, D. Trumpas 175 kartus sudarė taikos sutartį, 38 kartus pralaimėjo, 450 kartų laimėjo, o dar 137 bylos baigėsi neįvardinta baigtimi. Dar bent 500 bylų teisėjai atmetė ieškovų ieškinius prieš D. Trumpą.