Suprasti akimirksniu
  • Tyrimas prieš D. Trumpą galėjo būti ir politinis susidorojimas
  • Aštrios kritikos FTB pažėręs J. Durhamas jau sulaukė agentūros atsako
  • D. Trumpo „išteisinimą“ pripažįsta net demokratai, respublikonai kalba apie „valstybės perversmą“
Šaltiniai
Ataskaita
FTB tyrimas dėl D. Trumpo ryšių su Rusija buvo neteisėtas. Scotto Grahamo/Unsplash nuotrauka

Tyrimas prieš D. Trumpą galėjo būti ir politinis susidorojimas

JAV teisingumo departamento specialusis patarėjas Johnas Durhamas po ketverių metų darbo pagaliau užbaigė savo ataskaitą, kuria siekta išsiaiškinti FTB veiksmų teisėtumą, atliekant tyrimą dėl Donaldo Trumpo ryšių su Rusija, kurie į dienos šviesą iškelti buvo 2016 m. JAV prezidento rinkimų kampanijos metu.

Galutinė ataskaita, kurią sudaro daugiau nei 300 puslapių, buvo paskelbta pirmadienį. Joje specialusis patarėjas J. Durhamas padarė išvadą, kad JAV teisėsauga ir FTB neturėjo jokių „faktinių įrodymų“ apie buvusio JAV prezidento D. Trumpo ryšius su Rusija.

J. Durhamas net pareiškė kaltinimus FTB, jog ši agentūra D. Trumpo tyrimą vertino kitaip nei kitus politiškai jautrius tyrimus, pavyzdžiui, susijusius su D. Trumpo varžove 2016 m. rinkimuose, demokrate Hillary Clinton[1].

Nors J. Durhamas pripažino, kad FTB turėjo pakankamai klausimų, kad galėtų pradėti preliminarų situacijos vertinimą, savo ataskaitoje specialusis patarėjas teigia, kad FTB neturėjo pagrindo pradėti tokio masto ir milžiniškų išteklių pareikalavusio tyrimo.

„Iš tiesų, remiantis įrodymais, surinktais per daugybę išsamių ir brangiai kainuojančių federalinių tyrimų šiais klausimais, įskaitant šį tyrimą, atrodo, kad nei JAV teisėsauga, nei žvalgybos bendruomenė, pradėdamos „Crossfire Hurricane“ tyrimą, neturėjo jokių faktinių sąmokslo įrodymų savo žinioje“, – savo ataskaitoje pareiškė J. Durhamas.

Tyrimas „Crossfire Hurricane“ buvo 2016 m. pradėtas FTB iniciatyva. Juo siekta ištirti galimus su D. Trumpo prezidento rinkimų kampanija susijusių asmenų ir Rusijos vyriausybės ryšius. Šiam tyrimui vadovavo FTB kontržvalgybos skyrius, o jo metu buvo naudojami net tokie sekimo metodai kaip pasiklausymas ir konfidencialūs informatoriai.

Aštrios kritikos FTB pažėręs J. Durhamas jau sulaukė agentūros atsako

Detaliai susipažinęs su FTB veikla D. Trumpo atžvilgiu pradėto tyrimo metu, J. Durhamas išskyrė ne vieną agentūros padarytą klaidą.

Specialusis patarėjas teigia, kad tiek Teisingumo departamentas, tiek ir FTB nesilaikė savo įsipareigojimų griežtai laikytis įstatymų, o net ir vyresnieji bei patyrę FTB darbuotojai tyrimo metu demonstravo rimtą analitinio griežtumo stoką[2].

Dėl pastebėtų spragų FTB veikloje, J. Durhamas, drauge su buvusiu Nacionalinio saugumo agentūros ir Vidaus saugumo departamento teisininku Stewartu Bakeriu agentūrai net pasiūlė tam tikras rekomendacijas.

Pavyzdžiui, siūloma sukurti profesinę pareigybę, kuri turėtų užtikrinti, kad užginčyti veiksmus, kurių yra imasi tliekant kitus politiškai jautrius tyrimus arba išduodant sekimo orderius. Manoma, kad tokioje pareigybėje turėtų būti įdarbintas visiškai nešališkas FTB teisininkas ar agentas.

„Siekdami užtikrinti, kad būtų visapusiškai išnagrinėti klausimai, susiję su paraiškomis, kuriose gali būti keliami labai sudėtingi ir gyvybiškai svarbūs klausimai, rekomenduojame Departamentui rimtai apsvarstyti Bakerio pasiūlymą dėl pareigūno, kuris ginčytų ir politiškai jautrią FISA paraišką, ir kitus tyrimo etapus“, – rašoma J. Durhamo ataskaitoje.

Šios J. Durhamo išvados jau spėjo sukelti tikrą audrą JAV politinėje padangėje, o gausią kritiką sureaguoti jau spėjo ir pati FTB. Pirmadienį agentūra išplatino pareiškimą, kuriame pareiškė, J. Durhamo išvadoje akcentuotos FTB klaidos jau yra žinomos ir seniai išspręstos.

„Elgesys 2016 m. ir 2017 m., kurį nagrinėjo specialusis patarėjas Durhamas, buvo priežastis, dėl kurios dabartinė FTB vadovybė jau įgyvendino dešimtis taisomųjų veiksmų, kurie jau kurį laiką yra taikomi. Jei šios reformos būtų buvusios įgyvendintos 2016 m., ataskaitoje nurodytų klaidingų veiksmų būtų buvę galima išvengti“, – teigia FTB[3]

FTB taip pat pabrėžė, kad J. Durhamo ataskaita tik padės užtikrinti, kad FTB ir toliau „dirbtų griežtai, objektyviai ir profesionaliai: taip, kaip tikisi visi Amerikos žmonės“.

D. Trumpo „išteisinimą“ pripažįsta net demokratai, respublikonai kalba apie „valstybės perversmą“. Samuel Branch/Unsplash nuotrauka
D. Trumpo „išteisinimą“ pripažįsta net demokratai, respublikonai kalba apie „valstybės perversmą“. Samuel Branch/Unsplash nuotrauka

D. Trumpo „išteisinimą“ pripažįsta net demokratai, respublikonai kalba apie „valstybės perversmą“

Į J. Durhamo ataskaitą dėl D. Trumpo ryšių su Rusija greitai sureagavo didžiosios JAV žiniasklaidos priemonės. Demokratams palankūs medijos kanalai nevengė kritikos pačiam specialiajam patarėjui kurio šališkumas gali kelti abejonių – juk J. Durhamas yra respublikonas.

Kita vertus, net kairiųjų pažiūrų CNN kanalo vedėjas Jake'as Tapperis savo laidos „The Lead with Jake Tapper“ eteryje pareiškė, kad paskelbta ataskaita yra „pražūtinga FTB“, o ataskaitos išvados Rusijos skandalo klausimu gali visiškai „išteisinti“ buvusį prezidentą D. Trumpą.

„Daugelį metų Donaldas Trumpas ir jo šalininkai dėjo viltis į buvusio Konektikuto valstijos prokuroro Johno Durhamo, vėliau generalinio prokuroro Billo Barro paskirto specialiuoju patarėju, tyrimą, D. Trumpui ir jo sąjungininkams teigiant, kad jis išteisins jį nuo bet kokių užuominų apie netinkamą elgesį, susijusį su Rusijos vyriausybės bandymais kištis į 2016 m. rinkimus. Ataskaita jau čia ir galbūt ji nedavė visko, ko tikėjosi kai kurie respublikonai, bet nepaisant to, ji yra pražūtinga FTB ir tam tikra prasme iš tiesų išteisina Donaldą Trumpą“, – teigė CNN žurnalistas[4].

Į naujieną apie J. Durhamo ataskaitą sureagavo ir respublikonams palankūs naujienų kanalai. Itin išsamiai šią temą palietė „Fox News“. Šio kanalo laidų vedėja Laura Ingraham pareiškė, kad D. Trumpo tyrimas buvo tik „politiškai motyvuotas federalinių išteklių švaistymas“.

„Tai buvo piktnaudžiavimas, piktnaudžiavimas tarnyba ir kerštingas, netinkamas, politiškai motyvuotas federalinių išteklių panaudojimas“, – teigė L. Ingraham, pažymėjusi, kad nepaisant to, jog faktai kalba patys už save, dėl šios netiesos niekas nieko negali padaryti[5].

Tuo tarpu kitas „Fox News“ žurnalistas Seanas Hannity savo laidoje „Hannity“ kalbėjo apie tai, kad FTB tyrimas tebuvo prieš buvusį prezidentą D. Trumpą nukreiptas politinis sąmokslas, kurį net galima laikyti perversmu.

„Tai buvo apgavystė ir melas, bet tinkamiau būtų sakyti, kad tai labiau primena bandymą įvykdyti perversmą. Beveik trejus metus trukęs politinis šmeižtas prieš Donaldą Trumpą, o visa tai suorganizavo demokratai, padedami Teisingumo departamento ir FTB, ir, žinoma, nesibaigiančio žiniasklaidos melo“, – kalbėjo S. Hannity[6].

Kiek vėliau į šią ataskaitą sureagavo ir pats D. Trumpas, viešai paraginęs nubausti demokratus.

„Aš, o daug svarbiau, visa Amerikos visuomenė, tapome šio ilgai trukusio ir išdavikiško cirko, kurį pradėjo demokratai, J. Comey, liudininkais. Turi būti sumokėta didelė kaina už tai, kad mūsų šalis tai patyrė. Juk to, ką jie padarė, pasekmės nacionaliniam saugumui yra labai rimtos, o paaiškėjo, kad tai buvo milžiniška ir labai pavojinga apgaulė“, – pareiškė D. Trumpas, susilaikęs nuo daugiau komentarų šia tema[7].