D. Trumpas buvo sulaikytas, kalėjime padaryta jo portretinė nuotrauka
Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas dėl kaltinimų reketu ir sąmokslu buvo sulaikytas Džordžijos kalėjime. Tiesa, ten jis neužsibuvo. D. Trumpas buvo paleistas už 200 tūkst. dolerių užstatą, tačiau pažeidus prokuroro ir gynybos susitarimą, jam gali būti skirta laisvės atėmimo bausmė[1].
Šis D. Trumpo areštas sulaukė didelio žiniasklaidos ir visuomenės susidomėjimo, o socialiniuose tinkluose greitai paplito ir istorine neabejotinai tapsianti D. Trumpo sulaikymo nuotrauka – tai pirmas toks policijos archyvuose atsiradęs bet kurio pareigas einančio ar buvusio JAV prezidento kadras.
Šiuo ažiotažu sumaniai naudojasi ir pats D. Trumpas, kuris pirmą kartą nuo 2021 m. sausio 8 d., kai po riaušių prie JAV Kapitolijaus buvo sustabdyta jo tviterio paskyra, dabar grįžo į platformą, kurioje pasidalino savo arešto fotografija[2]. Taip buvęs JAV vadovas siekia surinkti lėšų savo rinkiminei kampanijai.
„Šiandien Fultono apygardos kalėjime, garsėjančiame smurtu, buvau suimtas, nors nebuvau padaręs jokio nusikaltimo. Amerikos žmonės žino, kas vyksta. Tai, kas įvyko, yra teisingumo parodija ir kišimasis į rinkimus“, – teigė D. Trumpas rėmėjams išsiųstoje žinutėje[3].
Po sulaikymo procedūros kalbėdamas su žurnalistais D. Trumpas, kuris yra favoritas laimėti respublikonų nominaciją 2024-ųjų prezidento rinkimuose, sakė, kad tai labai liūdna diena Amerikai ir neigė savo kaltę.
„Aš nieko blogo nepadariau“, – teigė jis.
D. Trumpas ir dar 18 kitų kaltinamųjų šioje byloje yra kaltinami sąmokslu, siekiant panaikinti 2020-ųjų prezidento rinkimų rezultatus Džordžijos valstijoje. Tačiau buvusiam JAV prezidentui tai nėra vieninteliai kaltinimai.
Teisėsaugos dėmesio jis sulaukė ir anksčiau: Niujorke dėl kaltinimų sumokėjus pornografijos žvaigždei už tylą apie galimą jų romaną, Floridoje dėl netinkamo visiškai įslaptintų vyriausybės dokumentų tvarkymo ir Vašingtone dėl kaltinimų sąmokslu siekus užkirsti kelią jo pralaimėjimui 2020-ųjų rinkimuose.
Rinkimų sąmokslo byloje – beveik dvi dešimtys kaltinamųjų
Kaltinimai šioje byloje D. Trumpui ir dar 18 asmenų buvo pateikti praėjusią savaitę. Tai padarė pats Džordžijos valstijos, Fultono apygardos prokuroras Fani Willis, D. Trumpą ir kitus apkaltinęs dalyvavimu plataus masto schemoje, kuria siekta pakenkti Džordžijos rinkėjų valiai.
Daugelis kitų kaltinamųjų šios savaitės pradžioje prisistatė į kalėjimą, tarp jų ir tokie įtakingi vardai kaip Rudy Giuliani, Sidney Powell ir Jenna Ellis. Buvęs JAV prezidentas užjaučia kitus kaltinamuosius, sakydamas, kad jų gyvenimai yra sugriauti dėl šių baudžiamųjų kaltinimų.
„Tie žmonės, kurie buvo taip neteisingai į tai įvelti, tai aukštos kokybės žmonės, kurie net nežino, kodėl buvo suimti. Tie žmonės turi būti paleisti. “, – sakė D. Trumpas interviu „Newsmax“ praėjus kelioms valandoms po apsilankymo Džordžijos apygardos kalėjime.
D. Trumpo areštas jo rėmėjų neatbaidė
Fultono apygardos šerifas Patas Labatas anksčiau sakė, kad su D. Trumpu ir kitais šios bylos dalyviais bus elgiamasi kaip su visais kitais nusikaltėliais, tačiau ketvirtadienį įvykiai prie kalėjimo buvo tikrai neįprasti.
Pasklidus žiniai, kad D. Trumpas jau pakeliui į kalėjimą, čia suplūdo demonstrantai. Daugelis susirinkusiųjų vilkėjo D. Trumpą palaikančius marškinėlius ir mojavo didelėmis vėliavomis, tarp kurių buvo ir tokia su užrašu „Trumpas nugalėjo“.
Netrukus į gausią susirinkusiųjų minią trumpai kreipėsi JAV respublikonė Marjorie Taylor Greene iš Džordžijos. Ji yra itin ištikima D. Trumpo gynėja[4].
„Dabar sakau jums tai, kad paprasti amerikiečiai viską stebi ir jie yra pasibjaurėję bei pasipiktinę“, – sakė ji žurnalistams prieš pat D. Trumpo atvykimą.
Iš tiesų, D. Trumpui vis pateikiami kaltinimai tik didina buvusio šalies lyderio populiarumą. Jei rinkimai vyktų dabar, bent jau respublikonų partija nesunkiai perrinktų jį prezidentu[5].
Buvęs JAV vadovas šiuo metu beveik visose apklausose turi didžiausią persvarą prieš savo varžovus, o dauguma jo rinkėjų D. Trumpo teisines bėdas įvardija kaip dar vieną priežastį, dėl kurios jam reikėtų išreikšti paramą. Be to, didžioji dalis respublikonų pirminių rinkimų rinkėjų dėl kaltinimų Džordžijoje teigia, jie yra politiškai motyvuoti.
Tuo tarpu spekuliuojant apie bendrą ateinančių JAV prezidento rinkimų situaciją, neseniai paskelbtos naujos apklausos rodo, kad Joe Bideno ir D. Trumpo kovos atveju, abu politikai turėtų beveik vienodus šansus nugalėti.
„New York Times/Siena College“ apklausa parodė, kad tiek J. Bidenas, tiek D. Trumpas gautų po 43 proc. balsų, jei rinkimai vyktų šiandien.
Tiesa, abiejų politikų reitingai yra gana žemi: 54 proc. respondentų nepritaria J. Bideno kandidatūrai, o 55 proc. respondentų teigia, kad yra nepalankios nuomonės apie D. Trumpą.