D. Medvedevas vėl įspėja Vakarus
Jis teigia, kad jei Rusija bus priversta atsisakyti jau užimtų Ukrainos teritorijų, jo šalis panaudos branduolinius ginklus prieš Vakarų valstybes.
Sekmadienį „Telegram“ kanale D. Medvedevas paskelbė įrašą, kuriame kalbėjo apie Vakarų bandymus išstumti Rusiją iš Ukrainos teritorijos.
Jo teigimu, „branduolinės valstybės niekada nepralaimi karo“, o Vakarų planuojamas Ukrainos grįžimas prie senųjų sienų prieštarautų Rusijos konstitucijai, nes teritorijos Rytų Ukrainoje ir Krymas jau buvo prijungtos kaip neatskiriamos Rusijos dalys[1].
„O dabar pereikime prie pagrindinio klausimo: ar tie idiotai tikrai tiki, kad Rusijos žmonės sutiks su tokiu savo šalies suskaidymu?“ – rašė D. Medvedevas, pažymėjęs, kad Rusija gali atakuoti ne tik Kijevą, bet ir Vašingtoną, Berlyną, Londoną, nes šios ir kitos vietos jau seniai tapo Rusijos branduolinės triados taikiniais.
Jis taip pat tiesiogiai užsipuolė Jungtinės Karalystės gynybos ministrus. Apie britų ir vokiečių gynybos ministrus Grantą Shappsą ir Borisą Pistorių D. Medvedevas atsiliepė kaip apie „snarglėtus anglo-amerikiečių globotinius“, sakydamas, kad jie tikisi, jog ištiks „tiesioginis ir negrįžtamas dabartinės Rusijos žlugimas“.
Buvęs Rusijos prezidentas vis griežtina toną
D. Medvedevas, kuris taip pat yra buvęs Rusijos prezidentas, ne kartą yra įpėjęs, kad gali panaudoti branduolinius ginklus prieš Vakarų šalis.
Jo kritikai sako, kad dažni tokie politiko pareiškimai tėra blefas, neatspindintis tikrųjų Rusijos planų; veikiau tai bandymas įbauginti Vakarus, paskatinti šalių lyderius Maskvai padaryti tam tikrų nuolaidų dėl situacijos Ukrainoje ir šio konflikto baigties.
Tačiau sunku paneigti tai, kad nuo 2022 m., kai prasidėjo plataus masto invazija į Ukrainą, D. Medvedevas pradėjo pasižymėti bene aršiausia retorika, lyginant su kitais rusų politikais.
Pavyzdžiui, 2022 m. gegužę jis pareiškė, kad siųsdama ginklus ir mokydama Ukrainos karius NATO didina tiesioginio ir atviro NATO ir Rusijos konflikto tikimybę. 2023 m. liepą jis teigė, kad jeigu Kijevo kontrpuolimas būtų sėkmingas ir ukrainiečiai atsiimtų Rusijos aneksuotas teritorijas, Kijevui tektų atkeršyti visomis įmanomomis, net ir branduoliniu ginklu.
2023 m. spalį D. Medvedevas pareiškė, kad britų kariai, mokantys Ukrainos karius šios šalies teritorijoje, „gali būti teisėti Rusijos pajėgų taikiniai“. Analogišką perspėjimą jis pateikė ir Vokietijai.
Kiek anksčiau savo „Telegram“ kanale jis buvo paskelbęs įrašą, kuriame teigiama, Rusijai reikėtų nutraukti diplomatinius santykius su Europos Sąjunga (ES), o Japonijos ministrą pirmininką Fumio Kishidą kaltino „gėdingu paklusnumu Jungtinėms Valstijoms“ ir pasiūlė jam „ritualiniu būdu išsipjauti sau vidurius“.
Šių metų vasarį D. Medvedevas pareiškė, kad NATO karinis biudžetas ir gyventojų skaičius yra kur kas didesnis nei Rusijos, tad kilus Rusijos ir NATO karui, Rusija turėtų reaguoti „asimetriškai“ ir panaudoti „balistines ir sparnuotąsias raketas su specialiomis kovinėmis galvutėmis“, o tai baigtųsi „apokalipse“.
Ekspertai teigia, kad Rusija siekia sulaikyti Vakarus nuo paramos Ukrainai
Karo studijų instituto (ISW) ekspertai teigia, kad stiprindama savo branduolinę retoriką ar net toliau atakuodama Ukrainos miestus, Rusija siekia atgrasyti Vakarus nuo tolesnės paramos Ukrainai.
ISW analitikų teigimu, Rusijos Saugumo Tarybos pirmininko pavaduotojas D. Medvedevas tęsia „žvanginimo branduoliniais ginklais retoriką“, nes jos tikslas greičiausiai yra iš dalies atgrasyti Vakarus:
„Kremliaus pareigūnai ir ekspertai nuolat grasina panaudoti branduolinius ginklus prieš NATO nares“, ISW ir toliau mano, kad „šia branduoline retorika siekiama atgrasyti Vakarus nuo pagalbos Ukrainai“.
Rusija savo branduolinius ginklus galimai iškėlė net į kosmosą
O Rusija savo branduolinius pajėgumus planuoja arba jau spėjo perkelti net į kosmosą. Praėjusią savaitę kelios JAV žiniasklaidos priemonės pranešė apie naujas Rusijos branduolines ambicijas kosmose. Pranešimuose teigta, kad rusų branduoliniai pajėgumai gali būti nukreipti prieš palydovus kosmose ir taip kelti grėsmę nacionaliniam JAV ir net tarptautiniam saugumui.
Netrukus ir JAV vyriausybė patvirtino šią informaciją, bet JAV Nacionalinės Saugumo Tarybos komunikacijos direktorius Johnas Kirby teigė, kad dar negali pasakyti nieko apie šios grėsmės specifiką.
„Mes čia nekalbame apie ginklą, kuris gali būti panaudotas žmonėms užpulti ar čia, Žemėje, sukelti fizinį sunaikinimą“, – vis dėlto pareiškė J. Kirby, taip ir neatsakęs į klausimą, ar kalbama apie branduolinį ginklą kosmose.
O Vokietijos karinės kosmoso vadavietės vadas generolas majoras Michaelis Trautas teigia, kad jei Rusija orbitoje susprogdintų branduolinį ginklą, tai būtų katastrofa[2]. Tai jis pareiškė kalbėdamas Miuncheno saugumo konferencijos šalutiniame renginyje.
Pažymėjęs, kad branduolinis ginklas kosmose kol kas labiau skamba kaip mokslinė fantastika, ekspertas vis tik teigė, kad blogiausiu atveju, jei branduolinis sprogimas kosmose išspinduliuotų palydovus deginantį elektromagnetinį impulsą žemoje Žemės orbitoje, tai būtų pražūtinga visiems.
„Jei kas nors išdrįstų susprogdinti branduolinį ginklą aukštoje atmosferoje ar net kosmose, tai daugiau ar mažiau reikštų, kad ta pasaulinė bendroji erdvė nebetinkama naudoti“, – sako M. Trautas, akcentuojantis, kad branduolinio ginklo dislokavimas kosmose taip pat prieštarautų 1967 m. Jungtinių Tautų kosminės erdvės sutarčiai, draudžiančiai masinio naikinimo ginklų dislokavimą orbitoje.