Baterijų perdirbimo gamyklos gaisras smarkiai teršia aplinką
Škotijos Kilviningo miesto gyventojai jau antrą kartą per trumpesnį nei vienerių metų laikotarpį išgyvena siaubą. Baterijų perdirbimo gamykloje, kuri ypač pasisako prieš klimato atšilimą, vėl kilo didžiulis gaisras, suklėlęs sprogimų virtinę. Gaisras įsiplieskė toje pačioje vietoje, kurioje praėjusį sykį liepsnos siautėjo net keturias dienas. Incidento metu girdėjosi garsūs sprogimai, buvo evakuoti keli gyvenamieji namai, o dangų užtemdė tiršti, toksiški dūmai.
Incidentas prasidėjo balandžio 9 dieną, apie 12 val. 40 min, „Fenix Battery Recycling“ gamyklos teritorijoje Byrehill Place rajone. Škotijos ugniagesių tarnyba (SFRS) iš karto į įvykio vietą išsiuntė šešias ugniagesių mašinas bei specialiąsias pavojingų medžiagų (HAZMAT) komandas.
Dėl nuodingų dūmų žmonėms buvo rekomenduojama neiti į lauką, uždaryti langus bei duris. Kai kurios gatvės buvo visiškai uždarytos.
Kaip patvirtino policija, nukentėjusiųjų išvengta, tačiau padėtis sukėlė didžiulę paniką tarp vietinių gyventojų. Po kelių valandų ugnis buvo suvaldyta, tačiau tarnybos incidento vietoje darbą tęsė iki kitos dienos ryto, siekdamos galutinai likviduoti gaisro židinius. Be to, šis jau antras gaisras per pastaruosius metus neabejotinai ir vėl padarė taršą aplinkai bei visiems oru kvėpuojantiems apylinkių gyventojams.
Vietiniai gyventojai patyrė siaubą ir lieja pyktį: „jaučiamės nesaugiai“

Vietos gyventojai pasakojo apie itin stiprius garsus ir sprogimus, primenančius teroristinius išpuolius ar karo veiksmus.
„Kabinau skalbinius, kai išgirdau milžinišką sprogimą. Maniau, kad prasidėjo teroro aktas. Buvo baisu, visur tvyrojo dūmai, pamačiau žmones su apsauginiais kostiumais“, – savo išgyvenimus apibūdino vietinė gyventoja.
Kita gyventoja pasakojo, kad išėjus pasivaikščioti su šunimis, ji pamatė „kylančias kibirkštis ir sprogimus“. „Atrodė kaip filme, visur mėtėsi baterijos, kabeliai – tikras košmaras“, – pridūrė ji.
Gyventojų teigimu, įvairios detalės skraidė po visą aplinką, o teritorija galiausiai buvo nusėta nuolaužomis ir baterijų likučiais. Daugelis išreiškė nepasitenkinimą, kad valdžia nesiėmė tinkamų veiksmų po ankstesnio gaisro, kuris įvyko prieš mažiau nei metus.
Vietiniai gyventojai jau žada kreiptis į teismą, kad išsiaiškintų, kodėl teritorija nebuvo tinkamai išvalyta ir sutvarkyta po pirmojo incidento. Pasak jų, gamyklos savininkai nesilaiko savo įsipareigojimų užtikrinti gyventojų saugumą.
Gyventojai gamyklos savininkus ir aplinkosaugininkus kaltina neatsakingumu

Škotijos aplinkos apsaugos agentūra (SEPA) iš karto po incidento pranešė, kad dalyvauja gesinimo darbuose kartu su kitomis tarnybomis, stebi vandens taršą ir analizuoja aplinkos situaciją. SEPA atstovas spaudai tikino, jog dar nuo pirmojo gaisro agentūra aktyviai dirba, kad baterijų atliekos būtų pašalintos iš šios teritorijos.
Po pirmojo gaisro, SEPA sustabdė „Fenix Battery Recycling Ltd.“ veiklos licenciją ir įpareigojo pašalinti visas atliekas, kurios teritorijoje buvo laikomos ilgiau nei pusę metų. Įmonė turėjo pateikti detalų priešgaisrinės saugos ir atliekų tvarkymo planą, tačiau įsipareigojimų iki galo neįvykdė.
Be to, įmonė rugsėjo mėnesį paskelbė apie bankrotą, todėl atliekų tvarkymo pareiga teko teritorijos savininkams. Nors gruodį vietos taryba buvo informuota, kad darbai „artėja prie pabaigos“, vis dėlto prieš antrąjį gaisrą teritorija vis dar nebuvo tinkamai sutvarkyta.
Vietos politikai išreiškė didelį nusivylimą dėl pakartotinio incidento. Tarybos narys Scottas Davidsonas sakė esąs labai nusivylęs, kad „gamykla vėl liepsnoja“. Kitas tarybos narys Toddas Fergusonas socialiniuose tinkluose pabrėžė jau ne kartą perspėjęs apie baterijų perdirbimo ir sandėliavimo pavojus.
Gyventojų bendruomenė taip pat reiškia didelį nepasitenkinimą dėl to, kad praėjusiais metais pateikti pažadai apie sustiprintas priešgaisrines saugos priemones nebuvo įgyvendinti. Jie kaltina įmonės savininkus ir atsakingas institucijas neveiklumu ir aplaidumu. Vietos gyventojai reikalauja išsamių atsakymų ir žada tęsti kovą teisme, kad būtų užtikrintas jų saugumas ateityje.
Taip pat ekspertai kelia klausimus, kaip tokios pavojingos atliekos galėjo likti teritorijoje nepaisant aiškių nurodymų jas pašalinti. Jie perspėja, kad tokie incidentai kelia rimtą grėsmę tiek aplinkai, tiek žmonių sveikatai, todėl būtina nedelsiant imtis konkrečių veiksmų, kad tai nepasikartotų.
Paradoksalu, tačiau gamykla, kuri pradėjo savo darbą prisidengdama klimato kaitos stabdymu bei gamtos puoselėjimu, iš tiesų pati smarkiai teršia aplinką ir kelia stresą visiems gyventojams.