Vienas įrašas. akys. Paskelbk savo naujieną

Vengrija ir Serbija, bendradarbiaudamos su Rusija, planuoja naują naftotiekį

Energetika, PasaulisDiana Gilė
Suprasti akimirksniu
Vengrija ir Serbija, bendradarbiaudamos su Rusija, pradės statyti naftotiekį tarp Belgrado ir Budapešto. DI sugeneruota nuotrauka

Projektas, kurį ES vertina skeptiškai, žengia pirmyn

Vengrija ir Serbija kartu su Rusija oficialiai pradėjo planus dėl naujo naftotiekio statybos tarp Belgrado ir Budapešto.

Projektas, kurio tikslas – užtikrinti rusiškos naftos tiekimą į Serbiją per Vengrijos teritoriją, pristatytas kaip atsakas į Europos Sąjungos pastangas atsisakyti rusiškų išteklių.

Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Sijarto patvirtino, kad derybos su Rusijos energetikos viceministru Pavelu Sorokinu ir Serbijos energetikos ministre Dubravka Dedovic vyko pirmadienį, o projektas, jo teigimu, galėtų pradėti veikti jau 2027 metais.

Anot ministro, Vengrijoje planuojama nutiesti 180–190 kilometrų vamzdyno, kuris taptų alternatyva esamoms tiekimo linijoms. Jis taip pat pabrėžė, kad ši infrastruktūra padėtų užtikrinti tiek Serbijos, tiek viso Vidurio Europos regiono degalų tiekimo saugumą:[1]

„Jei Serbijai pritrūks naftos, tai paveiks ir mūsų, ir viso regiono degalų rinką, todėl turime iš anksto pasirūpinti alternatyva.“

Ryžtingas pasipriešinimas Briuselio kursui

Peteris Sijarto griežtai kritikavo Europos Komisijos politiką, kuria siekiama iki 2027 metų visiškai atsisakyti rusiškos naftos ir dujų.[2] Pasak jo, dėl šios strategijos energijos kainos Europoje tapo „keliskart didesnės nei kitur pasaulyje“, o Vengrijos vyriausybė neketina leisti, kad tai paveiktų šalies gyventojus.

„Briuselis uždarinėja tiekimo kanalus, bet mes darysime priešingai – statysime naujus vamzdynus, atversime naujus šaltinius ir taip išlaikysime žemiausias energijos kainas visoje Europoje“, – kalbėjo ministras.[3]

Jis taip pat paminėjo, kad Vengrijos vidutinė dujų kaina namų ūkiams šiuo metu siekia tik 3,20 euro už 100 kilovatvalandžių, kai, pavyzdžiui, Nyderlanduose ji viršija 16 eurų, o Švedijoje – beveik 19.[4]

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas ir Serbijos prezidentas Aleksandras Vucicius susitarimą dėl naftotiekio pasiekė dar gegužę. Tąkart taip pat aptartas elektros tinklų pajėgumo padvigubinimas iki 2028 metų.

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas ir Serbijos prezidentas Aleksandras Vucicius. Stop kadras

Priklausomybė nuo Rusijos kelia abejonių

Nors oficialiai teigiama, kad naftotiekis padės užtikrinti tiekimo stabilumą, toks projektas reikštų ilgalaikių energetinių srautų iš Rusijos tęstinumą. Kritikai pažymi, jog tai gali riboti Vengrijos ir Serbijos lankstumą pereinant prie alternatyvių tiekimo šaltinių, tokių kaip suskystintos gamtinės dujos ar importas iš kitų šalių.

Tuo metu Europos Sąjunga siekia mažinti priklausomybę nuo Rusijos išteklių ir iki 2027 metų visiškai nutraukti dujų bei naftos importą iš šios šalies.

Jei projektas bus įgyvendintas, jis taps dar vienu ženklu, kad kai kurios ES valstybės pasiruošusios savarankiškai spręsti energetinius klausimus, net ir rizikuodamos santykiais su Briuseliu.

Ką apie tai manai tu?

Bendruomenė
Naudinga
Įdomu
Puslapiai
Aktyvūs nariai
77
Privatumo apžvalga

Ši svetainė naudoja slapukus, kad galėtume jums suteikti geriausią įmanomą naudotojo patirtį. Slapukų informacija saugoma jūsų naršyklėje ir atlieka tokias funkcijas kaip jūsų atpažinimas, kai grįžtate į mūsų svetainę, bei padeda mūsų komandai suprasti, kurios svetainės dalys jums yra įdomiausios ir naudingiausios.

Privatumo politika